FinExpert.e15.cz

Financování družstevního bydlení stále bez hypoték

Členství v bytovém družstvu má v České republice dlouholetou tradici a získání bytu tímto způsobem je stále velmi oblíbené. Pro mnohé může představovat alternativu k nájemnímu bydlení, které je především ve větších městech poměrně drahou záležitostí.

Podle výsledků posledního sčítání lidu, domů a bytů zveřejněných Českým statistickým úřadem bylo v roce 2001 v České republice přibližně 650 000 družstevních bytů, tedy asi 17 % ze všech trvale obydlených bytů a rodinných domů. Při pořízení družstevního bytu se stále někdy nesprávně hovoří o koupi. Ve skutečnosti jde ale o převod členských práv a povinností k bytu, případně o splacení členského vkladu nebo podílu v právnické osobě. Majitelem družstevního bytu je celé bytové družstvo (právnická osoba) a člen družstva se převodem práv a povinností nebo splacením podílu stává jeho nájemcem.

S hypotékou nepochodíme

Vzhledem k tomu, že skutečným majitelem je družstvo, nemůžete si na financování družstevního bytu vzít hypotéku (v případě, že nemůžete ručit jinou nemovitostí). U hypoték je totiž vždy vyžadováno zajištění zástavním právem k nemovitosti, a to družstevní bydlení s ohledem na druh vlastnictví neumožňuje. „Částečným řešením, avšak pouze pro případy, že se družstevník do 1 roku stane vlastníkem bytu, jsou tzv. předhypoteční úvěry. V  typickém případě, kdy jeden družstevník – nájemce bytu převádí členská práva a povinnosti za úhradu na nového družstevníka – nájemce bytu, předhypoteční úvěr nepomůže,“ potvrdila redakci FinExpert.cz Helena Dušková, tisková mluvčí stavební spořitelny Wüstenrot.
Na financování družstevního bydlení se proto zaměřily i některé stavební spořitelny. Takže pokud máte vyhlídnutý družstevní byt na menším městě nebo vám stačí menší byt, u stavební spořitelny uspějete, i když  úvěr nemůžete zajistit nemovitostí. Úvěry přibližně do jednoho milionu korun lze totiž získat pouze se 2 ručiteli a životním pojištěním, které žadatel o úvěr uzavře. Výhodou úvěrů od stavebních spořitelen je státní podpora, která půjčku částečně zlevňuje.

Převod členských práv lze snadno financovat

Nabídka spořitelen v současné době zahrnuje úvěry, které je možné využít za prvé na úhradu za převod členských práv a povinností v družstvu nebo za převod podílu v právnické osobě. Jde o typický případ, kdy se jeden člen družstva rozhodne za úplatu převést svá práva na jinou osobu, která se po převodu stane nájemcem bytu. Za druhé spořitelny poskytují úvěr na splacení členského vkladu nebo podílu v právnické osobě, jejíž je žadatel o úvěr (nebo osoba blízká) členem a stává se nájemcem bytu. Splatit vklad nebo podíl v družstvu musíte například v případě, že družstvo vzniklo za účelem privatizace obecního domu nebo při výstavbě nového družstevního domu.

Snížení nákladů na úvěr pak představuje odpočet úroků, které zaplatíte za úvěr. Ty si odečtete ze základu od daně z příjmu a ušetříte další desítky tisíc. A nezanedbatelným rozdílem od hypotéky je, že překlenovací i stavební úvěr spořitelen lze kdykoliv předčasně splatit, a to bez poplatku.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená