FinExpert.e15.cz

Finanční tipy - co přinesl říjen?

Také tentokrát přinášíme stručný přehled novinek a akčních nabídek za uplynulý měsíc v oblasti financování bydlení, bankovních produktů, platebních karet, podílových fondů a dalších.
Finanční tipy - co přinesl říjen?

Bankovní služby

Poštovní spořitelna přišla s plošnými poplatkovými prázdninami. Vztahují se téměř na celé portfolio banky – postžirové účty, postkonta, eurokonta a úvěrové produkty. Nechybí ani poplatkové prázdniny na úvěrové produkty pro podnikatele, ať už živnostníky nebo právnické osoby. Nabídka je určena nejen stávajícím klientům – majitelům Postkonta Poštovní spořitelny, ale také novým klientům, kteří se rozhodnou účet u Poštovní spořitelny nově založit. Úvěrové produkty jsou pro všechny bez poplatku za jejich poskytnutí až do konce listopadu 2004. Další informace.

Až o jeden procentní bod zvýšila Raiffeisenbank úrokové sazby vybraných termínovaných vkladů. Banka klientům nabízí akční sazby u termínovaných vkladů na jeden a tři měsíce s vkladem převyšujícím 100 tis. Kč. Akční sazby jsou platné pro termínované vklady zřízené v období do 19. listopadu. Doposud se sazby v těchto pásmech pohybovaly mezi 0,9-1,55 %, nové sazby dosahují rozmezí 1,8-2,3 % a průměr tržních úrokových sazeb převyšují až o více než půl procentního bodu. Další informace.

Raiffeisenbank také připravila pro studenty výhodný balíček s názvem Kompletkonto Student. V rámci tohoto balíčku studenti získají přístup k široké nabídce bankovních služeb, za které budou platit 20 Kč měsíčně. Zřízení balíčku je zdarma, minimální požadovaný vklad a zároveň zůstatek na účtu je stanoven ve výši 200 Kč. Úročení běžného účtu může dosáhnout až 1,2 % v závislosti na výši zůstatku na účtu. Další informace.

Od začátku října mohou uživatelé internetového bankovnictví Mojebanka a telefonního bankovnictví Expresní linka Komerční banky (KB) investovat do podílových fondů Investiční kapitálové společnosti KB (IKS KB). Přes tyto kanály přímého bankovnictví mají klienti možnost provádět jak pasivní i aktivní operace. Klienti si mohou vybrat z osmi podílových fondů různého investičního zaměření, mezi nimiž je i světový garantovaný fond Max s zaručenou návratnosti investovaných prostředků. Další informace.


Hypotéky a bydlení

Vzhledem k tomu, že bankami zřejmě očekávané zvyšování základních úrokových sazeb v říjnu nekonalo, oznámilo hned několik bank mírné snížení úročení hypoték.

Živnostenská banka snížila úročení u hypoték s tří a pětiletou fixací. Sazba s pětiletým fixačním obdobím byla u ŽB snížena na  4,65 % p.a. U milionové hypotéky představuje snížení sazby u pětileté fixace měsíční úsporu 180 Kč. Na milionovou hypotéku přitom může dosáhnout žadatel, který nemá žádné další finanční závazky a jehož čistý příjem dosahuje 17 000 Kč měsíčně. Další informace.

Rovněž Raiffeisenbank přišla v říjnu na trh s několika novinkami v oblasti hypotečních úvěrů. Prodlužuje se délka splatnosti hypotečních úvěrů až na 30 let, banka rovněž připravila americkou hypotéku Start určenou k nákupu družstevního bytu. Úrokové sazby nového produktu se budou pohybovat mezi 5,2 až 7,59 procenta, sazbu lze přitom fixovat na 1,3,5,10 nebo 15 let. Banka klientům umožní předčasné splátky buď zcela zdarma či za jednoprocentní poplatek. Banka nově umožňuje zpětné refinancování investice do nemovitosti z vlastních prostředků klienta. Další informace.

V polovině října snížila GE Capital Bank úrokové sazby hypotečních úvěrů. Hypotéku Premium s roční fixací tak lze nyní získat s garantovanou úrokovou sazbou 2,99 % ročně (dříve 3,35 % ročně). Úroková sazba u hypotéky Premium s tříletou fixací je 4,09 % ročně a s pětiletou fixací 4,69 % ročně. Tuto sazbu banka garantuje u všech schválených žádostí bez ohledu na příjem a bonitu klienta, výši a dobu splatnosti hypotéky nebo cenu a typ financované nemovitosti. Až do konce roku poskytuje tato banka hypoteční úvěry s bezplatným odhadem ceny nemovitosti. Další informace.

Společnost Central Group připravila produkt zaměřený na nový program financování bytů v Praze s názvem 100.000 + splátky. Tento finanční program je poskytován v kooperaci s Českomoravskou hypoteční bankou. Po zaplacení akontace klient hradí hypoteční splátky, přičemž u nejlevnějších jednopokojových bytů v Praze 10 je výše splátky od necelých 5 000 Kč měsíčně. Dvoupokojové byty se v nabídce objevují se splátkami od 7 431 Kč výše. U třípokojových a větších bytů při uvedené akontaci činí měsíční splátka minimálně 13 654 Kč. Další informace.

Komerční banka snížila úročení hypotečních úvěrů s dlouhodobou fixací v průměru o 15 basických bodů. Hypotéku s fixací na pět let klient nově získá již od 4,69 % oproti původním 4,79 % p.a. Příklad nejvíce využívané hypotéky: Klient, který si vezme hypotéku ve výši 1,3 milionu korun se splatností 20 let a fixací na pět let nyní ušetří na splátce 71 korun každý měsíc. Další informace.

Českomoravská hypoteční banka nabízí od října novou službu, nazvanou Hypotéka bez poplatků. Klienti, kteří se pro tuto hypotéku rozhodnou, nebudou platit vybrané poplatky. Jejich úroková sazba bude sice vyšší, ale zaplacený úrok si klienti na rozdíl od poplatků mohou odečíst z daňového základu. Navýšení úroku u tohoto druhu hypotéky zůstane neměnné i v případě růstu poplatků. Hypotéka bez poplatků má být výhodná u vyšších úvěrů s delší dobou splatnosti. Další informace.


Platební karty

S kreditními kartami Citibank budou moci jejich držitelé čerpat úvěr bez úroků plných 55 dní. K prodloužení bezročného období ze současných 51 dní dochází od 1. listopadu. Kreditní karty Citibank je možné získat až do konce roku za snížený poplatek. Ke kartám nabízí Citibank možnost u větších nákupů sjednat individuální program splátek. Další informace.

Volksbank CZ bude od začátku listopadu nově vydávat platební hybridní elektronickou kartu Visa Electron. Karta má implementován čip na bázi technologie EMV, tj. čip vyvinutý společnostmi Europay, MasterCard a Visa jako celosvětově uznávaný standard pro platby prováděné čipovými kartami. Karta zároveň obsahuje standardně také magnetický proužek, což umožňuje její přijímání i v bankomatech a na terminálech u obchodníků, které ještě čipovou technologii nedisponují. Zároveň to však znamená, že hybridní karty nedisponují takovým stupněm zabezpečení, jaký se očekává od "čistě" čipových karet. Jejich zavádění však bude možné až potom, co vznikne dostatek terminálů pro příjem plateb čipovými kartami. Z jiných bank mají hybridní karty ve své současné nabídce pouze ČSOB a Komerční banka. Další informace.

CCS Česká společnost pro platební karty připravila pro zájemce o firemní karty CCS speciální podzimní nabídku. Každý nový zákazník, který nebude s kartami CCS spokojen, může do tří měsíců od uzavření objednávky od služeb CCS odstoupit a obdrží zpět veškeré poplatky. Akční nabídka, zaměřená především na malé a střední firmy a podnikatele, platí do poloviny prosince 2004. Další informace.

Od října Poštovní spořitelna ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou zdarma automaticky pojistila všechny Maxkarty vydané k postžirovým účtům a postkontům proti neoprávněnému použití ukradené či ztracené karty u obchodníka. Kromě toho je majitel karty také okamžitě bez dalších úkonů zdarma pojištěn i pro případ plné invalidity či smrti následkem úrazu. Pojištění řeší také případy zneužití karty, ke kterým může dojít ještě před zjištěním její ztráty či odcizení. Pojištění pokryje klientům případnou ztrátu do výše dvojnásobku týdenního limitu karty, maximálně však do 30 tisíc korun. Další informace.


Podílové fondy a investování

Během října pokračoval propad kurzu dolaru vůči koruně až na historická minima. Tento stav trvá i nyní na začátku listopadu. Experti očekávají stabilizaci kurzu dolaru vůči koruně na hodnotách okolo 24,50 až 25.00 Kč. Pokud by se jejich očekávání naplnila, mohlo by to přinést další mírné snížení cen např. spotřební elektroniky.

Komerční banka pro zájemce o investování formou garantovaného podílového fondu připravila Max – světový zajištěný fond 2. Jedná se o otevřený podílový fond, který klientům umožní zhodnotit jejich volné peníze prostřednictvím růstu akciových trhů, zároveň však garantuje 105 % návratnost investice ke dni splatnosti fondu. Další informace.

Česká spořitelna v říjnu připravila vydání dalších hypotečních zástavních listů (HZL), které vydává v rámci svého dluhopisového programu. Emisní kurz druhé tranše hypotečních zástavních listů činí 99,38 % a kupón těchto hypotečních zástavních listů byl pevně stanoven na 3,60 % p.a. Hlavními faktory hypotečních zástavních listů je nulové zdanění výnosů, předem známý pevný úrok, jednoduchá evidence hypotečních zástavních listů přizpůsobená prodeji na pobočkách České spořitelny. Touto emisí bude naplněn celkový rámec dluhopisového programu České spořitelny, který tak dosáhne objemu 10 mld. Kč. Tento produkt je vhodný i jako bezpečná investice pro drobné investory. Další informace.

Credit Suisse pojišťovna v říjnu zahájila prodej zvýhodněného investičního životního pojištění pro studenty vysokých škol Studentinvest Komfort. Ti ze studentů, kteří nabídku využijí do 17. prosince, získají od Credit Suisse pojišťovny finanční přípěvek. Investiční životní pojištění Studentinvest Komfort kombinuje pojistnou ochranu a investici se zhodnocením vložených prostředků. Strategie investování je konzervativní, klient není nucen podrobně sledovat výkonnost jednotlivých investičních fondů. V průběhu trvání pojištění má klient možnost na základě svého rozhodnutí část investice odprodat zpět pojišťovně a pojistná smlouva nepřestává platit. Podobně klient může kdykoli v průběhu trvání pojištění vkládat další prostředky. Další informace.

Živnostenská banka nabízí od 11. října novou emisi garantovaného termínovaného vkladu Eurotop 30. Tento termínovaný vklad garantuje plnou návratnost všech investovaných prostředků, přičemž maximální výše výnosů není nijak omezena. Investovat je možné v české koruně, klient tak nepodstupuje žádné měnové riziko z kurzového rozdílu. Další informace.

Povzbudit zájem o prodej svých investičních fondů se rozhodla Česká spořitelna, která přichází s nabídkou sestavení investičního profilu zájemcům o investování do podílových fondů. V rámci tohoto investičního profilu si Klienti budou moci zakoupit kombinaci fondů složenou z fondů Investiční společnosti České spořitelny a Erste - Sparinvest. Další informace.

 

Další novinky: bezpečí domácnosti, online investování, nákup na splátky bez navýšení

Nová služba Českého Telecomu, nazvaná Dohled 24, umožňuje pomocí běžné telefonní linky nonstop ostrahu domů, bytů či firemních prostor. Bezpečnostní systém je prostřednictvím pevné linky připojen k pultu centralizované ochrany (PCO). Specialisté zde monitorují aktuální situaci a v případě potřeby k ohroženému objektu vysílají zásahovou jednotku. Komunikace zabezpečovacího zařízení s dohledovým centrem probíhá prostřednictví bezplatné linky, náklady za telefon se tedy nezvyšují. Služba Dohled 24 je účtována v rámci pravidelného vyúčtování za telekomunikační služby. Další informace.

Společnost Brokerjet nabízí investorům online obchodování na Burze cenných papírů Praha (BCPP). Připojením BCPP Brokerjet rozšířil nabídku investičních příležitostí v rámci online brokerů v České republice. Společnost nyní nabízí možnost uzavírat obchody na dvaceti akciových burzách a zároveň dává klientům na výběr mezi instrumenty obchodovanými se 17 významnými emitenty na mimoburzovním trhu. Další informace.

Úvěrová společnost GE Capital Multiservis připravila až do konce roku možnost nákupu na splátky s nulovým navýšením. Platí pro nákupy, které zákazník uhradí do čtyř měsíců od jeho pořízení. Nabídka se týká produktu 1/10, při jehož využití nyní zaplatí zákazník v okamžiku nákupu 10 % ceny zboží. Pokud zbytek stihne doplatit do 4 měsíců od data nákupu, neplatí žádné navýšení. Další informace.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená