FinExpert.e15.cz

Finanční poradenství a pyramida


MVDr. Miloš Havelka  |  02. 11. 2002 14:52

Se zaujetím jsem si přečetl článek o finančním poradenství prostřednictvím vícestupňového prodeje a to nejem na webu, ale i v tištěné formě. Já osobně mám uzavřeny všechna kapitálové plány o kamarádů, kteří tímto způsobem pracují a jsem více než spokojen. Nejenže jsem dostal při jejich uzavírání fundované odpovědi, ale zároveň uzavřené programy naprosto odpovídají mým potřebám.

Protože jsem však člověk relativně opatrný, šel jsem se raději informovat na více míst. Neznalost produktů ze strany pojišťovacích agentů, jejich snaha urvat mě za každou cenu na svojí stranu jen proto, aby měli čárku a naprosto nekorektní ekonomické informace mě velmi překvapily. Jeden z rádoby odborníku my dokonce dokázal přesně spočítat kolik peněz dostanu za 20 let s přesností na korunu. To mě opravdu rozesmálo. Na moji otázku jak to tak přesně ví, kde je otázka inflace, výnosů společnosti a stabilty ostatní trhů my odpověděl: " Když to mám svém přenosném počítači, tak je to pravda." Skutečný odborník !!!

Autor článku byl údajně ve vysoké pozici finančního MLM. Nabízí se zde ovšem otázka zda vůbec pochopil jeho princip. 

A kdyby byl MLM tak špatný jak říká, proč by se přednášel na vysokých školách ekonomického směru jako jedna z neprogresivnějších ekonomických disciplín? 

 | 
Tomáš  |  07. 11. 2002 15:00

Plně souhlasím s panem Havelkou. Ono je strašně jednoduché a krátkozraké mlm firmy pohanět nebo vyzdvyhnout k nebesům,ale pravda jako vždy bývá někde uprostřed. On je totiž finanční poradce a finanční poradce. Někdo Vám opravdu fundovaně vše vysvětlí a snaží se Vám v rámci svých možností a znalostí pomoci a posloužit, a někdo hledá jen další ovci a zářez na pažbě. Proto by člověk měl mít alespoň nějaké znalosti ,než se do něčeho vrhne, nevěřit každému vše, udělat si vlastní názor. Zkrátka nebýt jak tupá ovce a nevěřit všem, jak hanlivým tak opěvným článkům na finanční poradce či mlm firmy (ale to vlastně platí ve všem,že?)

 | 
Budulínek  |  27. 03. 2003 20:11

V systému MLM jsem jako finanční poradce pracoval. Vím svoje. Naprosto rozumím tomu, že je pan Havelka spokojen. Ne každý poradce je zrovna špatný. Znám mnoho lidí, kteří pracují pro pojišťovny, stavební spořitelny a nebo poradenské MLM firmy. Musím ale zdůraznit, že asi 20% z nich jsou poctiví a klientovi nenutí produkty, které nepotřebuje.

Konkrétní firma pro niž jsempracoval je MBI. Musím říci, že téměř všichni měli na paměti jen svůj prospěch. Způsob jakým se školil prodej pojistek, stavebního spoření a investičního fondu PIONEER byla naprostá tragedie. (Dalo by se to přirovnat ke SKY LINE, VANILLA apod zrůdnostem). Setkal jsem se s lidmi, kteří v této společnosti začínali. Tenkrát prodávali životní programy od České pojišťovny a České a Moravskoslezské Kooperativy. V době kdy jsem udělal chybu a vstoupil do MBI se prodávala Generali a AMCICO. Měli byste slyšet jak se hnojilo na ČP a Kooperativu. A kdo hnojil??? Právě ti co ji před lety prodávali. A co prodávají teď??? Také znovu Kooperativu.

Měli byste slyšet rakci jedné z "nejlepších" poradkyní MBI na dotaz jak prodávat fond Pioneer Trust. Prý si má klient založit stavební spoření a do fondu bude pravidelně investovat 1.500 Kč měsíčně. Potom si na konci roku vybere 18.000 Kč a vloží na SS. Nazvali byste ji poradcem? Zhodnoťte si radu sami.

Mám takovou malou poznámku, která se však tohoto trochu týká. V pojišťovnictví pracovalo ke konci roku 2002 přes 2 desítky tisíc agentů, poradců, zástupců. Dle mého názoru tak 2-3.000 kousků ví o čem mluví a nabízejí opravdový poradenský servis.

Nejsem milovníkem USA, ale tam každý kdo chce pracovat v této branži musí skládat dost drsné státní zkoušky a ještě si je musí zaplatit. Navíc dostává licenci jen na určité období a musí jí později znovu obhájit u dalších zkoušek a kdo je platí, samozřejmě zase agent.

 

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená