FinExpert.e15.cz

Finanční kalendář 2013

Finanční kalendář 2013

S novým rokem si mnoho z nás dává předsevzetí, že už konečně začne pravidelně spořit nebo že už nebudete odkládat nákup bytu či nového automobilu.

1. Novoroční spoření 

Do nového roku řada lidí vstupuje s přáním typu „začnu šetřit a zbavím se dluhů“. Jak ale postupovat? Základem je zjistit, jakou částku máte možnost měsíčně ukládat na spoření. K tomu postačí jednoduše porovnat příjmy a výdaje vaší domácnosti. Nejlepší je, pokud si budete zapisovat konkrétní měsíční útratu. Při letmém pohledu na seznam můžete zjistit, jaké položky kupujete pravidelně a bez jakých věcí se v pohodě obejdete. Právě ty vám mohou ušetřit i několik stovek měsíčně.

Souhrnné výdaje pak porovnejte s veškerými příjmy. Pokud však zjistíte, že s penězi nevystačíte, snažte se omezit už zmíněné zbytečné nákupy. Další možností je doplnit chybějící příjmy brigádou.

Nezapomeňte na daně 

Pokud jste OSVČ nebo máte samostatnou výdělečnou činnost jen jako menší přivýdělek k platu, pak musíte odevzdávat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Termín je do 2. dubna 2013. Dále budete potřebovat Přehled o příjmech a výdajích pro OSSZ, který se podává do jednoho měsíce ode dne, ve kterém jste odevzdali daňové přiznání. Stejný termín se vztahuje i na Přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu.

Letní dovolená 

Mnoho lidí myslí na letní prázdniny již začátkem roku a objednávají si zájezdy na tzv. first minute. Výhodou je, že díky koupi s několikaměsíčním předstihem mají jistotu, že budou mít k dispozici vybraný termín a místo pobytu. Druhou možností je počkat až na letní sezónu, kdy se řada cestovních kanceláří předhání s nabídkou na tzv. last minute. Po úhradě dovolené na vás čeká další dilema – platit v zahraničí raději v hotovosti, nebo kartou?

Pokud zvolíte platby kartou, budou účtovány mnohdy výhodnějším kurzem střed a při nákupu nebudete muset, stejně jako v Česku, platit žádné další poplatky.

Na podzim nový vůz? 

Pokud jste se rozhodli pořídit ojetý vůz, pak před jeho platbou raději ověřte, zda se o něj nezajímá Policie ČR. Můžete využít stránek aplikace: policie.cz/patrani-vozidla. Po platbě musíte automobil do deseti dnů řádně zaregistrovat v centrálním registru vozidel a přihlásit ho u pojišťovny, kde zaplatíte povinné ručení. Vyhýbat se této povinnosti se nevyplatí. Pokud s vozem bez povinného ručení způsobíte škodu, budete ji muset zaplatit z vlastní kapsy.

Kromě toho se také dopouštíte přestupku a hrozí vám sankce i od České kanceláře pojistitelů, jíž budete muset přispět do garančního fondu. U osobního vozu se sazba pohybuje od 50 do 70 korun za den. Musíte zajít i na referát dopravy městského úřadu, kde požádáte o registraci. Přihlásit můžete jen automobil, který má platný technický průkaz a sjednané pojištění.

V novém bytě

Pořízení vlastního bydlení není mnohdy nejsnáze dosažitelným snem v životě každého člověka. Platba za koupi bytu totiž několikanásobně přesahuje úspory nejen daného zájemce, ale i rodinných příslušníků ochotných finančně pomoci. V tom případě obvykle přichází na řadu hypoteční úvěr.

Před samotnou koupí bytu si raději ověřte, kdo je skutečný vlastník bytu. Tuto informaci jednoduše zjistíte z výpisu katastru nemovitostí. Z něj také můžete zjistit, zda není na nemovitosti uloženo zástavní právo nebo věcné břemeno. Kupní smlouva musí mít zákonem stanovené náležitosti a jednoznačně z ní musí být zřejmé, kdo, komu, co a za jakých podmínek prodává. Důležité jsou především podrobně popsané povinností obou smluvních stran. Nikdy nepodepisujte smlouvu, která obsahuje ustanovení, jimž nerozumíte. Vše si důkladně pročtěte a ptejte se na vše, co vám nedává smysl. 

Zdroj: Era

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

jj fakt masakr
zibi
31. 1. 2013, 09:54
Ježišmarjá, o čem tenhle blábol vůbec jako je????
Karolína
30. 1. 2013, 13:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená