FinExpert.e15.cz

Finanční gramotnost: Co to vlastně znamená?

Co si můžeme představit pod tímto často omílaným pojmem?
Finanční gramotnost: Co to vlastně znamená?

Termín „finanční gramotnost“ se dá velmi obecně definovat jako schopnost porozumění financím a hlavně schopnost s nimi zacházet. Donedávna se, zejména mladá generace, touto oblastí příliš nezabývala a většina mladých lidí se učila zacházet s penězi pod vedením a podle vzoru svých rodičů.

Ne ve všech případech to musí být nutně ta nejlepší možnost, protože je potřeba si uvědomit, že starší generace prožila podstatnou část svého života v jiném politickém režimu, který potlačoval úlohu peněz, neměli mnoho možností jak financím rozumět, většina dnes masově využívaných finančních nástrojů buď neexistovala vůbec anebo měla velmi zjednodušenou podobu.

Následky této skutečnosti se dnes bohužel projevují zejména v tom, že mnoho rodin neumí dobře hospodařit se svými příjmy, přežívá od výplaty k výplatě, nechá se nalákat na nabídky různých nevýhodných půjček a úvěrů a dostávají se tak do nepříjemných situací.

 Ve škole se do nedávné doby zacházení s penězi rovněž nijak nevyučovalo, ačkoli by to mělo patřit k základním dovednostem každého z nás. Oodpovědnost, kterou na sebe dříve či později každý z nás bere, by měla být podpořena základními znalostmi a dovednostmi v této oblasti.

Dva pohledy

Finanční gramotnost lze vidět ve dvou základních rovinách: první je znalost finančních nástrojů a jejich fungování, druhou a rozhodně tou důležitější je umění smysluplného využívání těchto nástrojů.  Každý člověk by se měl co nejdříve naučit plánovat svoje finance, protože čím dříve se začne tímto zabývat, tím větší prostor k dosažení svých cílů bude mít.

Cíle mohou být různé a různě náročné – od koupě mobilního telefonu, počítače, motorky, auta až po pořízení bydlení. Pro skutečně bohaté lidi se jako nejpodstatnější, podle sociologických výzkumů jeví finanční nezávislost. Konkrétně to může znamenat nebýt odkázán jen na výplatu od svého zaměstnavatele nebo starobní důchod, vykonávat nějakou práci na základě svého rozhodnutí a ne z ekonomické nutnosti, při nákupech neřešit cenu zboží, ale jeho kvalitu a smysluplnost takového nákupu.

Jde tedy o to, aby výnosy z mého majetku stačily na zajištění mých potřeba a přání. Jako minimum pro dosažení tohoto cíle – a obsahem finanční gramotnosti – tedy je: znalost životních cyklů a rizik z nich vyplývajících, plánování svých financí s ohledem na potřeby a přání vztahující se k těmto cyklům a znalost finančních nástrojů a jejich fungování, jako prostředku naplnění svých potřeb a přání.

Aby byl člověk finančně gramotný, nemusí se nutně stát odborníkem na všechno, základní je uvědomění si vlastní odpovědnosti za své finance. Konkrétní návrhy a řešení pak může nabídnout schopný finanční poradce. Kdo se tedy necítí být znalcem přes finance, měl by raději využít služeb nezávislého odborníka.

Dnes se na finančním trhu pohybuje celá řada finančních poradců, kteří zastupují konkrétní banky, pojišťovny, penzijní fondy nebo stavební spořitelny. Nezávislým finančním poradcem je však jen ten, kdo nepracuje výhradně pro jednou finanční instituci. Je to odborník, který má k dispozici širokou škálu produktů od různých finančních společností, umí je vzájemně optimálně zkombinovat a plně využít v zájmu svého klienta.

Obecným popisem životních cyklů a situací a tedy tím, co je důležité pro jednotlivá období života, se budeme zabývat v příštím pokračování. 

Autorka je vedoucí analytického centra OVB Allfinanz, a.s.
 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Pro mnoho lidí jsou peníze tou nejdůležitější věcí, ...
Lukáš
13. 11. 2010, 19:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená