FinExpert.e15.cz

Finanční arbitr – ombudsman v oblasti financí

Obdobou funkce veřejného ochránce lidských práv (ombudsmana) je v oblasti peněžnictví post finančního arbitra. Kdo tuto funkci vykonává, jaké má pravomoce a v jakých případech intervenuje?
Finanční arbitr – ombudsman v oblasti financí

Už se vám stalo, že jste například svému mobilnímu operátorovi uhradili fakturu sice „na poslední chvíli“, ale stále ještě v termínu splatnosti, ovšem částka nebyla na účet operátora připsána včas, a vám přišla „výhružná“ SMS zpráva? V řadě případů je něco takového způsobeno chybou plátce, pozdním odesláním platby (pro upřesnění: datum splatnosti je den, kdy má být faktura plně uhrazena, tzn. že finanční částka již musí být připsána na účet příjemce), nicméně mohlo se to stát i liknavostí instituce, které jste dali příkaz k převodu. Zkuste si představit, že by shodou okolností nebyla včas provedena platba, na které vám mimořádně záleželo. V horším případě může dojít i na nějaké sankce či jiné finanční újmy.

Od 1. ledna 2003 u nás vstoupily v účinnost zákony č. 124/2002 Sb. o převodech finančních prostředků, elektronických platebních prostředcích a platebních systémech (zákon o platebním styku) a č. 229/2002 Sb. o finančním arbitrovi. Díky nim se může poškozený klient domoci oprávněného nároku, a to včetně náhrady případných škod. Zákon o platebním styku kupříkladu jasně říká, že příkaz k úhradě na území České republiky v české měně mezi různými provádějícími institucemi musí být vyřízen do dvou pracovních dnů, v rámci jedné instituce pak do jednoho pracovního dne. Pokud se tak nestane, může se poškozený klient obrátit na Finančního arbitra České republiky.

Důležitý prvek ochrany v zemích EU

Finanční arbitráž je důležitá instituce působící v zemích Evropské unie (EU), respektive Evropského hospodářského prostoru (EHP). Kromě problémů v tuzemském platebním styku řeší i problémy v mezinárodním platebním styku, ovšem výhradně uvnitř EHP a v měnách zemí EHP. Finační arbitráž se navíc zabývá převody do maximální výše 50 000 EUR. (Nelze si tudíž například stěžovat na neprovedení příkazu k úhradě v USD nebo do zámoří). Důležité je upozornění, že některé u nás obvyklé způsoby provádění finančních převodů nejsou v kompetenci Finančního arbitra. Nelze si tak stěžovat na včasné neprovedení převodu pomocí příkazu k inkasu anebo poštovní poukázkou. Do kompetencí Finančního arbitra rovněž nespadají úhrady ve prospěch státního rozpočtu, tzn. platby daní a poplatků, ani platby sociálního a zdravotního pojištění. Nicméně řízení u Finančního arbitra může vést každý, kdo se cítí poškozen, a řízení je prováděno zdarma. V „nejhorším případě“ prostě nebude stížnost uznána za oprávněnou.

Z výroční zprávy Finačního arbitra České republiky za loňský rok vyplývá, že se podařilo vyřešit 66 případů a bylo zodpovězeno několik stovek dotazů. Z oprávněných a zahájených sporů se většinou jednalo o takové, ve kterých figurovalo zneužití elektronických platebních prostředků:

  • neoprávněné použití odcizené platební karty při nákupu zboží
  • vydání vadné platební karty
  • storno neautorizované transakce uskutečněné prostřednictvím platební karty
  • odesílání plateb prostřednictvím elektronického bankovnictví atd.

Jako příklad řešených sporů je ve zprávě mimo jiné uvedena stížnost klienta na provedení transakcí ukradenou platební kartou. V tomto případě klient nakonec vyhrál a peníze mu byly vráceny včetně úroků. Protože podobných případů se jistě děje více, je to je velmi povzbuzující zpráva.

Finanční arbirt České republiky a jeho zástupce

Ze zákona jsou Finanční arbirt ČR a jeho zástupce voleni Poslaneckou sněmovou Parlamentu České republiky na pět let. Samotný tento fakt dokazuje, že funkce Finančního arbirta (často se uvádí také poněkud populárnější označení finanční ombudsman) má velkou vážnost. V současnosti vykonává tuto funkci JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, vynikající odborník v oboru platebního styku s dlouholetými zkušenostmi ve Státní bance československé, Komerční bance, České spořitelně a Raiffeisenbance, který v letech 1996 až 2002 vykonával funkci předsedy Komise pro platební styk a platební instrumenty při Bankovní asociaci ČR. Jeho zástupcem byl zvolen JUDr. Petr Scholz, zkušený expert v oblasti finančních a bankovních trhů s řadou zahraničních aktivit v USA, Španělsku, Belgii, Itálii atd.

Kontaktní informace:
Finanční arbitr České republiky, Washingtonova ul. 25, 110 01 Praha 1, www.finarbitr.cz

Formulář návrhu na zahájení řízení

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená