FinExpert.e15.cz

Finanční akademie: Bankovní balíčky

Máte účet v bance, pro peníze si chodíte do bankomatu, využíváte internetové a GSM bankovnictví, alespoň dvakrát měsíčně dostáváte informace o stavu vašeho konta. Za každou z těchto jednotlivostí musíte zaplatit. Můžete ale ušetřit. Řešením jsou bankovní balíčky.
Finanční akademie: Bankovní balíčky

Balíčky služeb nabízí většina bankovních domů působících na našem trhu. Za jistý paušál dostanete možnost využívat v předem dohodnutém rozsahu přesně dané typy služeb. Každá banka přitom balíčky sestavuje jinak. Vždy by ale mělo platit, že souhrnná cena za tento balíček je nižší než součet cen jednotlivých produktů.

Račte si vybrat

Hned tři druhy bankovních balíčků nabízí soukromým osobám Česká spořitelna. O jejich oblibě svědčí fakt, že ke konci července vedla tato banka zhruba 2,7 milionu sporožirových účtů, z nichž více než půl milionu bylo součástí balíčků.
Helena Matuszná z tiskového odboru České spořitelny upozornila, že uživatelé balíčků s názvy Výhodný program a Komplexní program požívají výhod, jako je například vyšší úročení sporožirového účtu. Ten je navíc veden bez poplatku. Za výpis zasílaný poštou zaplatíte pouze poštovné, navíc si můžete vybrat ze dvou debetních a jedné kreditní karty. Pro spoludisponenta, tj. osobu, která je společně s vámi oprávněná ke všem operacím, jež bankovní účet umožní, získáte, budete-li mít zájem, doplňkovou kartu. Prostřednictvím služby Servis 24 ovládáte nepřetržitě odkudkoli svůj účet. Okamžitě také můžete čerpat úvěr formou kontokorentního rámce nebo úvěrového rámce ke kreditní kartě. Výčet přitom ještě není zdaleka úplný.
Speciální výhody nabízí Česká spořitelna rovněž uživatelům programu Student +, který je určen pro mladé ve věku 15–30 let. Získají například zvýhodněné úročení účtu (až 1,3 %), příspěvek na studentskou kartu ISIC ve výši 200 Kč, od druhého ročníku studia na vysoké a vyšší odborné škole si mohou sjednat hotovostní úvěr až do výše 300 000 Kč s úrokovou sazbou 8,9 % a se splatností až deset let.

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Nejde o kompletní přehled všech bankovních balíčků na českém trhu

Zdroj: Osobní finance

Když balíček, tak na míru

Čtyři typy balíčků pro soukromé osoby, dva programy pro podnikatele a jeden sestavený výhradně pro neziskový sektor – tak pestrá je v této oblasti nabídka Raiffeisenbank. Jak říká Lenka Martinů z PR Teamu Raiffeisenbank, tři verze osobního účtu Kompletkonto nabízí banka klientům pro zvýšení komfortu. „Podpisem jedné smlouvy klient získá běžný účet, platební kartu, přímé bankovnictví a další bankovní služby,“ popisuje Martinů ve zkratce princip Kompletkonta. Vedle verze Start můžete volit ještě mezi Kompletkonty s přívlastky Klasik a Optimum. „Náročným klientům nabízíme takzvané Zlaté konto,“ doplňuje Lenka Martinů.
Pro podnikatele sestavila Raiffeisenbank balíček pojmenovaný jako Profikonto, lidem se svobodným povoláním nabízí Pluskonto.

Z města až na poštu...

Citibank má ve své nabídce pouze jeden balíček, a to CitiOne účet. Sestává z běžného korunového a cizoměnového účtu, spořicího účtu, mezinárodní platební karty, dvou bezplatných výběrů z bankomatů na území České republiky a přímého bankovnictví. „Spořicí účet je úročen až dvěma procenty ročně, přičemž na výběry se nevztahuje žádná výpovědní lhůta,“ uvedla Markéta Dvořáčková z tiskového odboru Citibank.
Součástí produktových balíčků je více než padesát % běžných účtů ČSOB. Slovy tiskového mluvčí banky Pavla Hejzlara „nenáročným“ klientům je určeno Osobní konto Plus. Pro ty ostatní vytvořila ČSOB Aktivní konto. „Kromě běžného účtu a doplňujících služeb jako jsou platební karta, elektronické bankovnictví, povolené přečerpání běžného účtu a další, může klient zdarma provést deset debetních transakcí,“ dodává Pavel Hejzlar.
Balík s balíčky se doslova roztrhl u Poštovní spořitelny. Ve své nabídce jich má sedm druhů. Vedle základní verze Klasik a specializovaných produktů pro děti (Junior, Mini) pamatuje Poštovní spořitelna také na lidi v důchodovém věku. Právě jim je určen produkt Senior. Zdvojený program Rodina je pro změnu nastaven na správu společných manželských financí. Vyznavačům přímého bankovnictví je ušit na míru program Elektron a program Plus by měl oslovit klienty z nejnáročnějších.

Stavebnici ano, balíček ne

Některé z bank se brání tomu, aby jejich produkty, splňující charakteristiku bankovního balíčku, nesly toto označení. Jednou z nich je například GE Capital Bank, která nabízí tři varianty vlastních finančních programů GEnius: GEnius Mini, GEnius Standard a GEnius Komplet. „Programy Genius jsou založené na principu podobnému stavebnici. Klient si sám zvolí, jaké produkty má jeho finanční program obsahovat a zároveň je může libovolně a zdarma měnit. Stejně tak může libovolně a zdarma přecházet mezi jednotlivými programy,“ upřesňuje produktový manažer GE Capital Bank Roman Přeučil. Klasické balíčky nejsou podle jeho slov dostatečně flexibilní.
Stejný názor sdílí také vedení tuzemské pobočky Volksbank. „Na rozdíl od pevně stanovené struktury balíčku, tj. že klient si musí vzít všechny produkty, i když by je nevyužíval, dává Volksbank přednost individuálnímu přístupu, kdy si klient volí jednotlivé komponenty balíčku. Jedná se o takzvaný lego princip,“ uvedla pracovnice marketingu Volksbank Blanka Kandrnalová.
Balíčky v pravém slova smyslu nenabízí ani eBanka. Jak nám sdělila její mluvčí Pavla Paseková, filozofií eBanky je nenabízet klientovi produkty ani služby, které nevyužije. „eBanka svým klientům nabízí individuální řešení, tj. takovou kombinaci služeb a produktů, které si klient sám zvolí podle své finanční situace a svých potřeb,“ dodala Pavla Paseková.


Článek byl publikován v měsíčníku Osobní finance č. 9/2004.


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená