FinExpert.e15.cz

Fed: snížení sazeb o 0,25 %

Minulý týden trh s napětím očekával zasedání americké centrální banky a s ním spojené rozhodování o úrokových sazbách.

Nebylo se proto čemu divit, že ze začátku týdne převládala nejistota. Hlavní indexy důsledkem toho propadly, pozitivně nepůsobil ani negativní vývoj na evropských burzách. V úterý byl navíc zasažen technologický sektor. Ránu pod pás dostal polovodičový sektor, když varoval výrobce procesorů AMD. AMD nyní očekává obrat za 2. kvartál ve výši 615 mil. USD vs. odhady 715 mil. USD. Akcie AMD v reakci na zprávu ztratily více než 4 %. Ten samý den navíc síťař Cisco Systems musel překousnout snížené investiční doporučení od analytiků ze Soundview Technology, kteří nově pokrývají Cisco Systems s neutrálním doporučením.

Den D, na který se tak čekalo, nastal ve středu. A verdikt zněl: úrokové sazby se sníží o 0,25 % na 1 %, tedy na úroveň, kterou jsme neviděli dlouhých 45 let. V den rozhodnutí nakonec trhy uzavíraly poklesem, i když před rozhodnutím Fedu rostly. Důvodem pro změnu nálady byla zpráva Fedu, že ekonomika stále čeká na průkaznější známky oživení. Ve čtvrtek se však na trh opět vrátil býk, když Nasdaq přidal 2 % a Dow 0,7 %. Investoři tak ignorovali revizi amerického HDP za první čtvrtletí na 1,4 % z původních 1,9 %.  

V dalších týdnech by mělo být obchodování pod vlivem zveřejňování hospodářských výsledků a hlavně výhledů řady firem.

Doma: Telecom bez nároku na dividendu
Začátek minulého týdne se nesl v optimistickém duchu. Index PX 50 v pondělí přidal 1 % a vrátil se zpět nad hranici 550 bodů, když uzavíral na hodnotě 550,1 bodu. Na růstu se podílely zejména telekomunikační tituly. Naopak výrazný propad indexu PX 50 nastal ve středu, kdy index ztratil téměř 2,5 %. Pokles byl ale očekávaný, jelikož se akcie Českého Telecomu obchodovaly první den bez nároku na dividendu 57,50 Kč (rozhodné datum na dividendu bylo stanoveno na pátek 27. června). Akcie Českého Telecomu tak ztratily 13,5 %, tedy 44,50 Kč, což se téměř blíží výši čisté dividendy 48,875 Kč. Navíc trh neocenil zprávu od vedení Telecomu, že v souvislosti s koupí Eurotelu by mohla společnost na provozních nákladech během prvních 3–4 let ušetřit cca 3–4 mld. Kč.

Z dalších titulů stojí za zmínku Komerční banka, jejíž akcie v pondělí a úterý klesaly a dostaly se tak na nelichotivých 1 854 Kč. Jinými slovy, pokles od začátku roku přes 10 %. Situace se zlepšila v dalších dnech a Komerční banka se opět dala prodat nad hladinou 1 900 Kč. Ve čtvrtek se nedařilo chemické společnosti Unipetrol, když akcie ubraly téměř 5 % a obchodování končily nad těsně nad hladinou 50 Kč. Na nečekané rozhodnutí ČNB o snížení úrokových sazeb o 0,25 % český akciový v podstatě nereagoval. 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená