FinExpert.e15.cz

Falšovat neschopenku se nevyplatí

Zůstat déle doma a dostávat nemocenské vás může v konečném důsledku přijít pěkně draho, a to se nevyplatí.

Zůstat déle doma a dostávat nemocenské. To je nejčastější důvod, proč si lidé na legitimaci práce neschopného, tzv. neschopence, přepisují datum vystavení či ukončení. Jenže podle § 176 trestního zákona se však jedná o trestný čin, a to bez ohledu na to, o jakou částku se tím padělatelé obohatí. Za pozměňování a padělání veřejné listiny přitom hrozí peněžitý trest či odnětí svobody až pět let. Naštěstí musí existovat to hlavní –důkaz.

Co obsahuje tzv. neschopenka:

  1. Při vystavení předá lékař první díl („Legitimaci práce neschopného pojištěnce“) pacientovi
  2. Druhý díl („Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti“) zůstane v dokumentaci lékaře.
  3. Třetí část („Hlášení o počátku pracovní neschopnosti“) bez uvedení diagnózy obdrží zaměstnavatel.
  4. Poslední část tiskopisu („Hlášení OSSZ“) zašle lékař v den vystavení s kódem diagnózy příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ.

Při ukončení pracovní neschopnosti ošetřující lékař odevzdá pacientovi druhou část tiskopisu („Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti“), kterým se uplatňuje nárok na výplatu nemocenského a pacient ho odevzdá svému zaměstnavateli. Ošetřující lékař současně od pacienta převezme první díl tzv. neschopenky („Legitimaci práce neschopného pojištěnce“), vyznačí na něj datum ukončení pracovní neschopností a tento díl zašle OSSZ/PSSZ/MSSZ do evidence práce neschopných. Prosté porovnání evidencí vede ke 100% odhalení případných podvodů. Šancí tak zůstává jen případ, že úředník či zaměstnavatel toto neporovná.

Přijdou, nepřijdou?

Hodně lidí si myslí, že vzhledem k počtu nemocných se právě "na něho" nepřijde. Falšovat tzv. neschopenku je přitom naivní. Státní správa nebo zaměstnavatel na to jednoduše přijde – stačí, když porovnají evidenci ošetřujícího lékaře s údaji příslušné správy sociálního zabezpečení. Jedinou šancí je, že do toho zaměstnavatel nebo státní instutuce nebude "šťourat" a podvodná nemocenská tak snadno projde. Přesto se v posledních měsících státu daří podvody včas odhalovat. Potvrzují to i případy z poslední doby, s kterými se setkali pracovníci okresních, v Praze Pražské, v Brně Městské správy sociálního zabezpečení:

V květnu 2007 oznámila OSSZ Bruntál Policii ČR, že mladý muž zfalšoval datum na dokladu „Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti“. Protože pracovnice bruntálské OSSZ zfalšovanou neschopenku odhalila včas, k výplatě nemocenského, na které mladík neměl nárok, nedošlo. Obdobně postupovala Okresní správa sociálního zabezpečení Prachatice: podala trestní oznámení na příjemce nemocenského, který přepsal datum na dokladu o ukončení pracovní neschopnosti. Telefonicky jsem zjistila, že i OSSZ Blansko podala v březnu letošního roku Policii ČR trestní oznámení na ženu, která si na dokladu o pracovní neschopnosti přepsala datum ukončení pracovní neschopnosti ze 6. 2. na 16. 2. 2007. Na nesrovnalost v datu upozornil OSSZ zaměstnavatel.

Další případ falšování dat na tzv. neschopence řešila OSSZ Sokolov. Obrátila se na ni organizace s podezřením, že její zaměstnanec přepsal datum ukončení pracovní neschopnosti. Spolupráce zaměstnavatele s OSSZ odhalila podvod včas. OSSZ Sokolov předala podnět na Policii ČR. Podezření na trestný čin oznámila začátkem roku 2007 Policii ČR také OSSZ Jindřichův Hradec. Práce neschopný muž si o jeden měsíc přepsal datum na dokladu o pracovní neschopnosti. Tím se dopustil trestného činu  padělání a pozměňování veřejné listiny. Okresní státní zastupitelství doplnilo trestní spis o vyčíslení finanční škody, která by státu výplatou nemocenských dávek vznikla.

Co je císařovo, dej císaři

Člověku připadá do nebe volající a nespravedlivé, že podvodníci s miliardami běhají po naší zemi zcela nepotrestáni a běžný člověk je pro pár korun vláčen téměř na pranýři se všemi právními důsledky. Přesto jde o porušení zákona a, přiznejme si, malá ryba se chytí snáze, než velký sumec. Proto raději nezkoušejme trpělivost státních úředníků, protože v konečném důsledku pro pár uspořených korun vás může čekat mnoho nepříjemností a cejch podvodníka, který s vámi potom půjde dál, není příjemný.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Kdo vypisuje NESCHOPENKU !!!
Jan Novák
24. 10. 2007, 13:34
Re: Nechopenka?
Eva Nowak
2. 7. 2007, 11:20
Nechopenka?
Adamantium
29. 6. 2007, 15:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená