FinExpert.e15.cz

Facebook poprvé odhalil finanční karty

Facebook poprvé odhalil finanční karty

Facebook má za sebou první výsledkovou sezonu od květnového primárního úpisu akcií na burze. Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku vyzněly neutrálně. Vykázaná čtvrtletní ztráta 157 milionů dolarů by se po odečtení jednorázových výdajů, spojených s úpisem akcií, překlopila do mírného zisku 295 milionů dolarů, tedy 12 centů na akcii.

Vykázaná „ztráta“ však nebyla hlavní informací, která investory zaujala. Tou bylo zpomalení meziročního růstu tržeb na 32 %, tedy na nejnižší tempo v historii společnosti. Zároveň došlo ke snížení provozní ziskové marže, což bylo způsobeno nutnými zvyšujícími se výdaji na marketing a hlavně výzkum, kdy pro získání nových uživatelů musí Facebook vynaložit čím dál větší množství kapitálu, než tomu bylo v minulosti.

Pokud se podíváme na hlavní trh v USA, z něhož pochází největší část příjmů společnosti, zjistíme, že i přes desetiprocentní meziroční nárůst uživatelů došlo k mírnému poklesu příjmů z reklamy. Stejně tak zklamal příjem z poplatků uskutečněných přes aplikace třetích stran, jako je například prodej online her. Tento segment tvoří něco málo přes jednu šestinu tržeb.

Zuckerberg a spol. se snaží nacházet nové příjmy, které by vedly k opodstatnění současných hodnotových ukazatelů. Největší potenciál nyní spatřují v reklamě z mobilních zařízení. Tento segment poskytuje mnoho prostoru, co se týká objemu tržeb, avšak zisk na jednoho uživatele je ve srovnání se zbylými příjmy nižší. Navíc konkurence v podobě Google a jiných nedá nic zadarmo.

Další příležitosti Facebook vidí ve vstupu na pracovní trh a s tím spojené poskytování informací. Zde však bude záležet na tom, zda budou uživatelé ochotni některé údaje sdělit. Tento problém vyvstává i při apelu ze strany společnosti k uvádění uživatelských jmen namísto přezdívek na diskuzích. Zde můžeme čekat další nevoli uživatelů, kteří se nebudou chtít nechat omezovat.

Není se tak proč divit, že po zveřejněných výsledcích klesaly akcie Facebooku na nová historická minima (24 USD/akcii) a za dva měsíce již ztrácí přes jednu třetinu své upisovací hodnoty. Před Facebookem tak leží nelehký úkol zpeněžení široké uživatelské základny a potvrzení vysokých investorských očekávání. Zároveň bude nutné zvýšit důvěryhodnost a transparentnost společnosti vůči investorům, kteří očekávali zveřejnění výhledu na následující čtvrtletí.

Autor je investičním manažerem společnosti Conseq.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená