FinExpert.e15.cz

Exkluzivní služba UniCredit Bank – Art Banking

UniCredit Bank jako první v ČR poskytuje ve světě již zavedenou službu – Art Banking čili poradenství v oblasti investic do umění.
Exkluzivní služba UniCredit Bank – Art Banking

Ačkoli tuto službu nabízí teprve od konce listopadu, není v tomto ohledu UniCredit Bank žádným nováčkem. Může nabídnout zkušenosti ze svých poboček v západní Evropě, kde mají bankovní domy se správou investic do umění dlouhodobější zkušenost. Konkrétně spolupracuje česká UniCredit v oblasti Art Bankingu s HypoVereinsbank v Mnichově, s italskou pobočkou UniCredit, a také s oddělením "Art Advisory" v turecké Yapi Kredi, kde tuto službu otevřeli přibližně před rokem.

Vytváření sbírek a zhodnocování finančních prostředků prostřednictvím umění má v Evropě dlouhou tradici. K dobrému tónu prostě nestačí jen zlatá kreditka v peněžence, ale i solidní znalost umění a kultury, která přechází z generace na generaci. Umělecká sbírka je pak jen logickým krokem.

Do bytu i kanceláře

Umělecká díla jako například obrazy nemusí zdobit pouze stěny soukromých bytů. U mnoha firem je vkusné zařízení interiérů součástí celkové image firmy; umění s sebou nese nezpochybnitelný punc kvality, tradice a hodnoty. Kromě toho cena kvalitního umění z dlouhodobého hlediska zpravidla neklesá.

Pod pojmem umělecký předmět si přitom nemusíme přestavovat jen Michelangelova Davida nebo záhadný úsměv Mony Lisy. Paleta je mnohem pestřejší, počínaje uměleckými fotografiemi, přes sochy, obrazy, až po mince či užité umění jako třeba porcelánové servisy nebo předměty ze skla.

Ceny se nemusí pohybovat jen ve statisících a miliónech, kvalitní předměty – hlavně u začínajících umělců – lze pořídit už za tisíce korun. Přesto se jedná o exkluzivní službu, která je určena především jako doplněk pro klienty privátního bankovnictví.

Základem je kvalitní poradenství

Stejně jako v celém finančním světě, platí i u investic do umění pravidlo, že kvalitní poradenství je základem budoucího zhodnocení. Pokud nejste odborníci zaopatření svazky odborné literatury, pak je odborný poradce k nezaplacení. O jaké poradenství se konkrétně jedná? – „Vedle poradenství o nákupu a prodeji děl, o sestavení sbírky a její budoucnosti, se také může jednat o poradenství ve věci restaurování, vhodného uložení díla, soupisu položek existující sbírky - katalogizace apod.“, říká privátní bankéřka UniCredit Bank pro oblast Art Bankingu Marina Votrubová. A dodává: „Naším klientem může být sběratel se zkušenostmi, kterému bude vyhovovat centralizovaný systém pro jeho požadavky a potřeby, ale také sběratel začátečník, který si zatím ani není jistý, co přesně se mu z nabídky umění líbí.“

Nákup jednoho obrazu i dlouhodobá spolupráce

Bankéři Art Bankingu samozřejmě nemohou (a ani nechtějí) konkurovat odborníkům, kteří působí na univerzitách, v muzeích a podobných institucích. Jejich služba je spíše zprostředkováním kvalitních informací a služeb a zajištěním rizik (například, že nekoupíte padělek nebo že dílo nebude z pochybných zdrojů).

Pokud jde o spolupráci, může být krátkodobá i dlouhodobá. Marina Votrubová uvádí příklad konkrétní spolupráce ze zahraničí: „Kolega z Itálie např. prováděl katalogizaci sbírky akvarelů Egona Schieleho. Majitel měl doma nádhernou sbírku několika desítek prací tohoto autora, bylo tedy nutné celou sbírku katalogizovat, udělat komplexní dokumentaci, ale hlavně bylo bezpodmínečně nutné tuto výjimečnou sbírku pojistit. Pojištění bylo nutným a logickým krokem v péči o tuto sbírku. Dnes je sbírka zajištěná a také bezpečně a vhodně uložená. Kolega i nadále pomáhá sbírku doplňovat tak, aby byla jednoho dne kompletní dle konceptu, který pro tohoto svého klienta vytvořil.“

Oblasti poradenství Art Bankingu UniCredit

1. Badatelská činnost v oblasti umění

 • Vyhodnocení fyzického stavu díla a zajištění odborných expertiz
 • Umělecko-historická analýza umělce a díla
 • Potvrzení provenience
 • Zajištění znaleckých posudků expertů daného oboru
 • Výsledky trhu s uměním - tržní ocenění díla
 • Katalogizace sbírek

2. Obchodní transakce v oblasti umění

 • Zprostředkování kontaktu mezi klienty a důvěryhodnými aktéry trhu s uměním jako jsou aukční domy, galerie, sběratelé nebo privátní obchodníci s uměním.
 • Poradenství a asistence při nákupu a prodeji uměleckých děl a sbírek v Čechách i ve světě

3. Management umění

Poradenství v těchto oblastech správy uměleckých děl a sbírek

 • Pojištění
 • Transport děl
 • Restaurování
 • Vhodné uložení díla
 • Adjustace

4. Plánovaná řešení pro budoucnost

Analýza a zpracování klientových požadavků a plánů pro budoucnost pro vytváření trvalých hodnot pro další generace.

 • Sestavení a ochrana sbírek
 • Posilování hodnoty děl a sbírek
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená