FinExpert.e15.cz

Existuje spousta dobrých důvodů k investicím do akcií

Praha, 7. listopadu 2014

Podnikové zisky dosahují vrcholu, v USA padají dřívější rekordy a v Evropě byl ve druhém i třetím čtvrtletí prolomen negativní trend předchozích dvou let. Světová ekonomika je v mnohem lepším stavu, než se může zdát podle ukazatelů z eurozóny. Dividendový výnos se pohybuje od 2,50 % (světový akciový index) do 3,25 % (evropské akcie). České akcie vynášejí dokonce téměř 5 %. Pro akcie je typické kolísání hodnoty, ale alternativy jsou v současné době rizikové poté, co úroky z dluhopisů klesly. ČSOB nabízí od listopadu hned několik nových fondů, které se soustředí na světové akcie.

ČSOB Světový expres 2 se zaměřuje na světové akcie a je určen investorům, kteří preferují potenciál vyššího zhodnocení a zároveň se nechtějí vzdát možné šance na maximální ochranu investovaných prostředků. „ Pro velký úspěch přicházíme s dalším pokračováním velmi oblíbeného strukturovaného fondu – ČSOB Světový expres 2. V porovnání se svým předchůdcem přináší extra výhodu v podobě neomezeného maximálního výnosu a také nové složení koše akcií. Fond se hodí pro zkušenější investory, kteří hledají zajímavý fond s vyšším potenciálem zisku,“ říká Jan Barta, předseda představenstva společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

Na světové akcie sází také podkladový fond ČSOB Světový výběr 2 k životnímu pojištění Maximal Invest. Výnos fondu ke dni splatnosti je navázán na vývoj 20 akcií významných světových společností, které se vyznačují vysokou tržní kapitalizací. Nejvyšší podíl z pohledu regionálního rozložení tvoří Švýcarsko následováno Španělskem, Německem, Francií a Kanadou. Koš akcií obsahuje společnosti převážně zaměřené na pojišťovnictví, energie, služby a telekomunikace. 

Průměrný výnos ČSOB otevřených fondů v korunách za poslední rok je 6,31 % a za posledních 12 měsíců nejvíce vzrostl akciový fond America Classic Shares CZK (o 34,15 %). O více než 15 % vzrostl ještě ČSOB Akciový fond  BRIC.

„Osobně považuji razantní snížení či úplné vyprodání akcií z portfolia za chybu, zejména ve střednědobém a krátkodobém horizontu. Akcie jsou samozřejmě podpořeny politikou levných peněz centrálních bank, a to jak na straně poptávky po této třídě aktiv, tak na straně financování samotných firem, které si půjčují historicky levně, což jim pomáhá k vyšší ziskovosti. Celkovou prémii, se kterou se akcie obchodují, odhadujeme nyní na 10 až 15 %. Tato prémie však bude mizet postupně během několika let zvyšování úrokových sazeb. To sice možná poškodí celkovou výnosnost akcií ve střednědobém horizontu oproti historickým statistikám, měla by ale stále dosahovat v průměru více než 5 % ročně i v relativně dost opatrném scénáři. Akcie tedy podle mého názoru budou nadále patřit k tomu nejlepšímu, co může investiční svět nabídnout,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

ČSOB dále v listopadu nabízí fond ČSOB Exclusive Airbag Jumper +5, jehož vývoj je vázán na akcie 50 nejvýznamnějších evropských společností, které jsou součástí akciového indexu Euro Stoxx 50®. Z hlediska sektorového zastoupení dominují oblasti bankovnictví, energie, chemický průmysl, potraviny a nápoje. Primárně se jedná o společnosti z Francie, Německa, Španělska, Itálie a Nizozemí. Z října pokračují úpisy ještě dalších dvou fondů – strukturovaného fondu ČSOB Fixovaný click USD 4 a akciového fondu Germany Classic Shares CZK. Hodnota investice a příjem z ní mohou v čase kolísat. Vyplacená částka muže být v případě výběru před koncem doby trvání fondu vyšší nebo nižší než původně investovaná. Zajištění ochrany hodnoty investice nebo její části se váže ke dni splatnosti fondu (den odkoupení podílů od investorů při zániku fondu) s tím, že pokud nedojde ke splnění závazků protistran a vydavatelů (emitentů) dluhopisů držených v portfoliu fondu, vyplacená částka může být nižší než chráněná hodnota části investice. Podrobné informace o fondech včetně podstaty jejich zajištění ochrany hodnoty investice naleznete na stránkách www.csob.cz, případně u bankéřů na pobočkách ČSOB.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená