FinExpert.e15.cz

Exekutoři vymáhají i penále a pokuty

Dluhy na zdravotním pojištění? Návrat k bezdlužnosti je velmi těžký.
Exekutoři vymáhají i penále a pokuty

Jakmile se živnostník nebo osoba bez zdanitelných příjmů dostanou do dluhů na zdravotním pojištění, je návrat k bezdlužnosti velmi těžký. Penále je vysoké a běží až do uhrazení veškerého pojistného.

Rok od roku si zdravotní pojišťovny lépe hlídají své pohledávky. Naděje, že dojde k promlčení dluhu na zdravotním pojištění je minimální. Promlčecí lhůta je totiž desetiletá a běží zvlášť pro předepsání dlužného pojistného včetně penále a zvlášť pro vymáhání dlužných částek. Všichny osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) a osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) si tedy musí pohlídat úhradu měsíčních plateb zdravotního pojištění. Aby bylo zdravotní pojištění uhrazeno včas a v řádné výši. Jinak hrozí předepsání penále.

  • Zaměstnanci se nemohou stát dlužníky na zdravotním pojištění. Za výpočet a odvod zdravotního pojištění je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Dlužné pojistné vymáhají zdravotní pojišťovny po zaměstnavateli.
  • Jestliže OSVČ ukončí svoji výdělečnou činnost a zůstanou ji dluhy na zdravotním pojištění a následně se nechá standardně zaměstnat, tak bude následně zdravotní pojišťovna vymáhat tuto dlužnou částku srážkou ze mzdy.

Dluh 20 000 Kč = 10 Kč penále denně

Penále běží v informačním systému zdravotních pojišťoven automaticky. Za každý den prodlení 0,05 %. Z dlužné částky 20 tisíc Kč na pojistném činí penále 10 Kč denně, čili 3 650 Kč za rok. Roční úroková sazba je tedy 18,25 %. Dlužné penále přitom naskakuje, dokud není uhrazeno veškeré dlužné pojistné.

  • Uzavřením splátkového kalendáře na dlužné pojistné se zdravotní pojišťovnou neznamená „zmrazení dluhů“. Penále se zvyšuje i během splácení dlužného pojistného dle splátkového kalendáře.

Zdravotní pojišťovny dluhy postupují zpravidla exekutorským úřadům, spolupracují s několika současně. Exekutorské úřady vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i vyměřené penále či pokuty. Z dlužného pojistného ve výši několika tisíc se může díky penále a nákladům exekuce stát desetitisícová položka.

Co nejrychleji uhradit dlužné pojistné

OSVČ platí zdravotní pojištění formou měsíčních záloh, jejichž výše závisí na dosaženém zisku v minulém roce. I při nízkém zisku však musí být vždy zaplaceno zdravotní pojištění alespoň v minimální výši, v roce 2013 je to částka 1 748 Kč měsíčně. OBZP musí každý měsíc zaplatit pojistné ve výši 1 080 Kč, 13,5 % z minimální mzdy 8 000 Kč. Jestliže OSVČ nebo OBZP neplní několik měsíců zdravotní pojištění, tak se mohou dostat do problémů. Zdravotní pojišťovna po nich bude totiž požadovat oprávněnou úhradu dlužného pojistného i penále. Jak postupovat?

1) Ideálním řešením je co nejrychleji uhradit veškeré dlužné pojistné a na vyměřené penále si požádat v zákonné lhůtě o prominutí penále. Dlužné penále může být předepsáno platebním výměrem nebo výkazem nedoplatků. Žádost o prominutí penále je potřeba podat v zákonné lhůtě, jinak se nemůže zdravotní pojišťovna žádostí zabývat. Požádat o prominutí penále vyměřené výkazem nedoplatků je nutné do 8 dní od doručení výkazu nedoplatků, u platebního výměru na penále do 15 dní od doručení. Dlužné pojistné nemůže být nikdy prominuto.

2) Často není pro dlužníky na zdravotním pojištění možné uhradit dlužné pojistné jednorázově. Potom je ideální zkusit si domluvit se zdravotní pojišťovnou splátkový kalendář na dlužné pojistné. Během plnění splátkového kalendáře bude potřeba každý měsíc splácet sjednanou splátku a současně platit řádné pojistné za daný měsíc. Při sepsání dohody o splátkách si požádá o prominutí penále. Žádostí se bude zdravotní pojišťovna zabývat až po splnění závazků vyplývající z uzavřené dohody o splátkách.

Během splácení pojistného na základě dohody neustále roste penále. Na vyčíslené penále během splácení pojistného se následně napíše druhá žádost o prominutí penále. Po uhrazení veškerého pojistné se bude tedy zdravotní pojišťovny zabývat dvěmi žádostmi o prominutí penále. Penále během splácení pojistného bývá zpravidla prominuto. Při dobré komunikaci se zdravotní pojišťovnou je poměrně velká šance na výrazné snížení penále.
 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

K výše uvedenému: Záporná reklama: Revírní Bratrská ...
DAVID
1. 12. 2012, 13:18
Já za právnickou osobu jsem měl vše OK do doby, kdy ...
DAVID
1. 12. 2012, 12:51
Lhůta je 10letá teprve od 1.1.2012. Předtím byla 5le...
Bimbo
30. 11. 2012, 17:58

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená