Česká správa sociálního zabezpečení každoročně zaznamenává prudký narůst počtu lidí, kteří mají exekuční srážky z důchodu. Od roku 2004 se jejich počet téměř zdvojnásobil. V roce 2010 tak evidovala ČSSZ více než 129 000 nových exekučních příkazů. To představuje nárůst o téměř 50 000 případů oproti roku 2009.
ČSSZ je ze zákona povinna provést srážky z důchodů v případech, u kterých byl nařízen výkon rozhodnutí soudem, ve správním řízení, exekučním příkazem soudního exekutora, v konkurzním nebo insolvenčním řízení.
V praxi to znamená, že ČSSZ musí zjistit nezabavitelné částky, stanovit výši srážek, účetně zpracovat, kontrolovat a vést evidenci všech případů. Srážky se provádějí ze všech druhů důchodů, tedy z důchodu starobního, invalidního, vdovského i sirotčího.
Roste zadluženost
Růst exekucí nařízených na důchod víceméně kopíruje neustálý růst zadluženosti českých domácností. Dluhy domácností se podle ekonomů zvyšují až o třetinu ročně. Důchodci se stávají jednou z nejzadluženějších skupin obyvatelstva. V posledních letech však odchází do důchodu stále více lidí s již nařízeným výkonem rozhodnutí. Je rovněž potvrzeným faktem, že kampaně leasingových a dalších společností se stále více zaměřují na sociálně slabší skupiny občanů včetně důchodců. Ti se tak stávají nejohroženější skupinou.
Dluhy nejčastěji vznikají na prodejních zájezdech, při nákupu dovolené, půjčkách pro děti nebo při zárukách za jejich půjčky. Za zhruba třetinou nařízených exekucí stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun. Jsou to třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městské policii, poplatky obcím za svoz odpadu či penále zdravotním pojišťovnám.
Zdroj: ČSSZ