FinExpert.e15.cz

Exekuce v novém kabátě

Novela exekuční řádu ještě v letošním roce výrazně mění pravidla exekucí. Kvůli dluhu na pokutě u dopravního podniku již nebudou moci exekutoři obstavovat dlužníkovi majetek.
Exekuce v novém kabátě

Novela exekučního řádu (zákon č. 120/2001 Sb.) totiž zavádí velmi důležitý pojem – přiměřená exekuce. Tento pojem v současné praxi chyběl. Exekutoři si proto příliš nelámali hlavu a i pro malé dlužné částky zabavovali majetek několikanásobně převyšující hodnotu vymáhané částky. Když měl dlužník pořád trvalé bydliště u rodičů, kde samozřejmě nebydlel, klidně exekutoři sebrali z bytu všechny movité věci, které byli rodičů a prodali je v dražbě. Podat vylučovací žalobu není pro většinu lidí jednoduché a schovávat od každé věci paragony nemožné. Navíc, i když uspěli a prokázali, že jsou zabavené věci jejich vlastnictvím, uplynula dlouhá doba a věci už nebyli ve stejném stavu. Nově může věc ze soupisu vyškrtnout sám exekutor, pokud uzná, že není majetkem dlužníka. Např. rodiče již nebudou muset podávat žalobu.

Dostat se do problému je přitom tak snadné

Dostat se do „spárů“ exekutora není problém. Exekuce postihla mnoho slušných občanů. Stačila jedna nezaplacená pokuta dopravnímu podniku, jedna nezaplacená pokuta od zdravotní pojišťovny či okresní správy sociálního zabezpečení v řádech tisíců korun. Tito občané by přitom tento svůj dluh ihned zaplatili. Pouze však o něm nevěděli nebo na něj prostě zapomněli. Klidně potom po několika letech zjistili, že mají exekutorem obstavenou svoji nemovitost kvůli dluhu 3 tisíce korun v hodnotě 2 miliónů korun. Než se celá záležitost vyřešila, přišli o nervy, dobré jméno a ještě místo 3 tisíc zaplatili klidně exekutorovi i desetinásobně vyšší částku. Ze zákona sice dlužník musel obdržet písemnou výzvu k úhradě dluhu, ale nemuselo se tak stát:

  • uvedený dopis nám nebyl nikdy doručen
  • dopis byl zaslán doporučeně v době, kdy byl dlužník na dlouhodobé dovolené
  • dlužník několikrát měnil bydliště

Takových případů by se našlo samozřejmě více. Ne každý dlužník byl ihned lump. Právě tyto lidi má novela exekučního řádu chránit. Dluh samozřejmě musí uhradit, ale přijatelnou formou.

Jak bude nově probíhat exekuce?

Přiměřená exekuce bude v praxi znamenat, že budou moci exekutoři zabavovat majetek jen v rozsahu vymáhané částky. Současně by se měly omezit případy, kdy bude zabavován majetek, který nepatří dlužníkovi. Dále musí exekutoři preferovat vymožení pohledávky formou přikázání pohledávky (např. z bankovního účtu, stavebního spoření…). Srážka ze mzdy má následovat až teprve, když se zjistí, že dlužník nedisponuje na svých účtech potřebnou částkou. Majetek dlužníka bude možné zabavit či obstavit pouze v případě, že dlužník nemá peníze na účtu a ani nepracuje.

Exekutor musí peníze převést do 30 dní

Další důležitou novinkou je povinnost exekutora převést vymožené peněžní prostředky do 30 dní od jejich inkasa od dlužníka skutečnému věřiteli. V praxi byly lhůty mnohem delší. Přitom opožděný převod vybraných peněžních prostředků vede k růstu dluhu dlužníka. Např. jestliže měl dlužník dluh u zdravotní pojišťovny ve výši 100 tisíc korun na pojistném a tato částka byla následně vymožena exekutorem posledního srpna, ale na účet zdravotní pojišťovny převedena až 1. prosince, běželo dlužníkovi v registru u jeho zdravotní pojišťovny penále. Za uvedené 3 měsíce se nejednalo o nízkou částku, vždyť penále na veřejné zdravotní pojištění činí 0,05 % denně z dlužného pojistného. V našem případě činí penále za 91 dní částku ve výši 4 550 Kč. Tuto částku po něm následně zdravotní pojišťovna vymáhala.

Exekuční řízení zahájí exekutor

Důležitou změnou je rovněž skutečnost, že exekuční řízení bude zahajovat exekutor nikoliv soud. Věřitel tak podá návrh exekutorovi, který zajistí, aby návrh byl bez chyb a přílohu tvořili všechny potřebné listiny a požádá soud o pověření exekuce. Soud poté pověří exekucí exekutora, přičemž forma exekuce bude již na exekutorovi, nebude se pro každou exekuci vydávat zvláštní usnesení. Toto opatření by mělo výrazně usnadnit práci soudů, které jsou nyní exekucemi doslova zavaleny.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

ano, ty hrubky
JP
7. 1. 2010, 07:49
Beztrestnost
Noxik
17. 9. 2009, 16:03
Ach ta čeština....!!!
Byrokrat
17. 9. 2009, 09:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená