FinExpert.e15.cz

Exekuce: Přinesly úpravy v pravidlech exekucí nějaké změny?

V loňském roce došlo v exekucích k několika změnám.
Exekuce: Přinesly úpravy v pravidlech exekucí nějaké změny?

Hlavní změna v oblasti exekucí nastala v tom, že pokud bude exekuce uvalena na vašeho manžela, se kterým už nežijete, exekutor vám z vašeho účtu může vzít „pouze“ polovinu peněz. Pokud máte se svým bývalým partnerem společný účet, přijdete o všechny peníze. Dále by exekutor neměl po dlužníkovi požadovat, aby prodal nemovitost, která mu slouží k bydlení (pozor aktuálně pouze při částkách do 30 tisíc korun). To však neplatí například o bytu, který dlužník pronajímá.

Nově také soudy řeší společné jmění manželů. Upraven byl i seznam věcí, které exekutoři mohou nebo naopak nemohou zabavit. Zabavovány by neměly být dětské hračky, školní učebnice, atd. Například penzijní připojištění by mělo být až posledním krokem. Jak probíhají exekuce po těchto úpravách? Došlo opravdu ke změnám?

Exekuce se nevyhýbá ani nemocenským dávkám

Exekuce se nevyhýbá ani nemocenským dávkám

Posílení práv dlužníka

K posílení práv dlužníka sice došlo, ale díky ne moc dobré informovanosti dlužníků se změny v praxi příliš neprojevily. Podle společnosti INS Partner exekutoři stále vyhrožují zabavováním věcí, na které nemají právo. Zabavují i majetek třetích osob.

I když jsou porušována práva dlužníků, ti nemají dostatek znalostí a finančních prostředků, aby se mohli bránit. 

Mobiliární exekuce

Mobiliární exekuce dohledává majetek dlužníka v místech, kde se zdržuje, podniká nebo svůj majetek ukrývá. Po soupisu tohoto majetku má dlužník několik hodin na to, aby vyřešil svůj dluh. Pokud nezačne jednat, exekutor zabavený majetek odveze. Poté má možnost jej prodat v dražbě. 

Tento typ exekuce bohužel může postihnout právě třetí osobu. Například manželku dlužníka, která už s ním dávno nežije. Takto postižená osoba pak musí obětovat svůj čas i peníze na zpětné vymáhání majetku.

„Nejčastěji jsou tomuto postupu vystavováni rodiče, prarodiče či blízké osoby v okolí dlužníka – povinného. Mnohdy vídáme zcela evidentně účelový postup exekutorských vykonavatelů, kdy tlakem na rodiče povinného či na jeho blízké osoby doslova přenáší dluhovou zátěž a tlak na tyto osoby. Vítáme povinnost exekutorských vykonavatelů poskytovat zvukový a obrazový záznam při provádění mobiliární exekuce. Vítáme také skutečnost, že je lépe stanoven postup, kterým může exekutor vést exekuční řízení,“ říká Daniel Wimmer ze společnosti INS Partner.

INS Partner také vidí problém v neustálém měnění pravidel exekucí. Toto prostředí je pak nepřehledné a zmatečné.

„S naprostou nechutí hledíme na novelizovaný § 262a OSŘ, který opět otevřel možnost exekučně postihnout bankovní účet manžela povinného i pro ty závazky, které vznikly jen jednomu z manželů PŘED uzavřením manželství,“ doplňuje Daniel Wimmer.

Co na to samotní exekutoři?

„Nelze než odpovědět, že některá ustanovení posledních novel exekučního řádu měla za následek znatelnou komplikaci postupu v exekučním řízení a s tím související snížení vymahatelnosti pohledávek. Jiné změny zase neměly na naši práci téměř žádný dopad, protože daná pravidla jsme již dodržovali, i když nebyla právním řádem explicitně stanovena,“ říká Jan Týče, exekutorský kandidát. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená