FinExpert.e15.cz

Exekuce: Čtyři měsíce fungování novely v praxi

Exekuce: Čtyři měsíce fungování novely v praxi

Od Nového roku platí nová pravidla pro exekuce. Zákon zavedl třeba předžalobní výzvu, upravuje slučování řízení a zjednodušuje obranu dlužníka. Změn je celá řada, většinu z nich hodnotí veřejnost i soudní exekutoři po čtyřměsíční aplikaci pozitivně.

„Novelu občanského soudního řádu a exekučního řádu vnímám jako nutnou, dobrou a přínosnou jak pro věřitele, tak pro dlužníky,“ uvádí Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR.

Doslova převratná je podle něj možnost dražby členských podílů v bytových družstvech. Soudní exekutoři vydali příslušné příkazy už zhruba ve 20 případech. První dražba tohoto druhu by měla proběhnout tento měsíc.

Pokud soudní exekutor postihl dlužníkův podíl v bytovém družstvu před 1. lednem 2013, členství neplatiče zaniklo a družstvo mu vyplatilo tzv. vypořádací podíl vyčíslený podle obchodního zákoníku. Ten však nedosahoval tržní hodnoty bytu, což bylo nevýhodné jak pro dlužníka, tak pro věřitele. Bytové družstvo tedy získalo volný byt za nízkou částku, a pak ho mohlo prodat za cenu běžnou na realitním trhu. Nově je družstevní byt zpeněžován formou dražby za jeho skutečnou tržní cenu a z výtěžku je možné uspokojit mnohonásobně větší část dluhů.

Další kladně hodnocenou novinkou, kterou novela exekučního řádu zavedla, je možnost pozastavit řidičské oprávnění rodičovi, který neplatí alimenty na nezletilého potomka. Tento postup zvolili soudní exekutoři v prvních 60 řízeních.

Většina dlužníků také vítá zavedení předžalobní výzvy. Věřitel musí minimálně sedm dní před podáním žaloby upozornit neplatiče na existující dluh. „V praxi jsme svědky toho, jak odpadají stížnosti na to, že dlužník o svém dluhu nevěděl. Bohužel, na předžalobní výzvu reaguje jen minimum lidí. Stejně všechny dopisy a následně rozsudky házejí do koše a nezajímají se o svoji věc. Reagovat začnou až v momentě, kdy soud zahájí exekuci. Z mého pohledu je to tristní, protože kdyby jednali ihned, ušetřili by si výdaje za advokáta věřitele, soudní poplatky apod,“ říká David Koncz, viceprezident Exekutorské komory. Dlužníkům mělo ulevit i prodloužení lhůty pro dobrovolné plnění na začátku exekuce, a to z 15 dnů na 30. V rámci této lhůty se snižuje odměna soudního exekutora o polovinu. „Ani na tento benefit však většina lidí neslyší. Jen v málokterém řízení se stane, že dlužník využije poslední šance před tím, než exekuce začne být prováděna. Neplatiče o této výhodě informujeme speciálním dopisem, přesto se s námi ani nespojí a před problémem zavírají oči,“ konstatuje Koncz.

Zdroj: EK ČR

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Pokud je hrozba dražby na byt nebo jinou nemovitost ...
Jiří Doležal
8. 5. 2013, 09:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená