FinExpert.e15.cz

Evropské banky krvácí

Mnohým evropským bankám schází potřebný kapitál, čímž trpí jejich pověst bezpečného finančního přístavu.
Evropské banky krvácí

Dluhová krize v Evropě si vybírá své první oběti. Peníze potřebují především finanční domy v Řecku, Španělsku, Itálii, Německu a ve Francii. Zatímco si evropští politici vystačí s polovičatými plány, postupující dluhová krize zanechává čím dál hlubší stopy. To odnášejí především bankovní domy, které se potýkají se zamrzlým kapitálem.

Z posledních zátěžových testů Evropského orgánu pro bankovní dohled vyplynulo, že banky starého kontinentu potřebují navýšit kapitál o 114,7 miliardy eur, což je v přepočtu zhruba 2,89 bilionu korun. To je o 8 miliard eur více, než činil říjnový odhad, přičemž od začátku roku se celková potřebná částka rozrostla už čtyřnásobně.

Nic na tom nemění fakt, že banky dnes raději drží třikrát více vlastního kapitálu než dříve a šestinásobný objem prostředků na krytí likvidity. Ani to jim však v Evropě nestačí, aby se nemusely obávat o svůj osud. Tamější banky totiž investovaly desítky miliard eur do periferních zemí eurozóny, které jsou dnes předmětem dluhové krize.

Tenký bankovní led

Nejvíce peněz schází řeckým bankám, které by potřebovaly navýšit kapitál o 30 miliard eur. S velkými problémy se potýká také španělský a italský bankovní sektor, který postrádá 26,2, respektive 15,4 miliardy eur. Překvapivě se na tenkém ledě pohybují také německé banky, které namísto původních 5,2 miliardy budou potřebovat 13,1 miliardy eur.

U německé Commerzbank se navíc den ode dne zvyšuje riziko jejího znárodnění. Narůstajících problémů si je vědoma Evropská centrální banka, která snížila úrokovou sazbu na historické minimum 1 procento, čímž se sama snaží rozhýbat trh a pomoci mu tak s nedostatkem likvidity. Není to ale její jediný krok.

Vůbec poprvé poskytla komerčním bankám nízkoúročné tříleté půjčky ve výši 489,2 miliardy eur. To je výrazně více, než se čekalo a podle slov banky požádalo o levné financování 523 finančních institucí. Evropská centrální banka doufá, že tato finanční injekce uleví od současného napětí, které by v příštím roce eskalovala.

Podle studie Bank of England evropské banky v roce 2012 potřebují refinancovat o 35 % více dluhu, než letos. Hovoří se o 720 miliardách eur, přičemž velká část splatných závazků spadá do prvního pololetí. Evropská centrální banka tak chystá další pokračování programu tříletých půjček na únor. Půjčky jsou přitom úročeny pouhým jedním procentem.

Ačkoliv se konečně našla pomocná ruka, světu stále hrozí, že jej ovládne strach se znovu zadlužit. Což by vedlo a v některých případech už vede k tomu, že banky začínají více váhat nad poskytnutím úvěrů.

Zhoršující se situace nezůstaly ušetřeny ani české banky

Ratingová agentura Moody's snížila výhled pro český bankovní systém ze stabilního na negativní. Agentura tento krok odůvodnila zhoršující se ekonomickou situací v Evropě, která se odrazí i v bankovním sektoru. Opakuje se tak rok 2009, kdy agentura Moody's také zhoršila výhled českých bank na negativní, tehdy však i snížila třem bankám dílčí ratingy. Postiženy tehdy byly Československá obchodní banka, Česká spořitelna a Komerční banka, tedy tři největší hráči na českém bankovním trhu.

Zda k tomu dojde i nyní je prozatím ve hvězdách. Riziko pro české banky plyne z toho, že většina z nich má vlastníky v zemích eurozóny, které ohrožuje dluhová krize. S nedostatečným kapitálem se musí potýkat matka Komerční banky Societé Génerale. O svůj rating stále bojuje skupina Erste, kam patří i Česká spořitelna.

Na růžích ustláno nemá také belgická bankovní skupina KBC, pod jejíž správu spadá Československá obchodní banka. „Kapitalizace českých bank se sice v minulých letech díky zadržování zisků zvyšovala, systém je však z většiny v zahraničním vlastnictví, což může v současném nejistém ekonomickém prostředí vyvolávat rizika,“ uvedla ve své zprávě agentura Moody's. Podle agentury tak mohou české banky čelit tlaku na to, aby přelily svůj kapitál do svých západoevropských matek.

Česká národní banka však tvrdí, že tento scénář nehrozí. „Česká národní banka bedlivě hlídá tok peněz od českých dcer k jejich zahraničním mateřským bankám. Průměrná angažovanost českých bank vůči zahraničním mateřským bankovním skupinám je dlouhodobě pod stanoveným limitem,“ uvedl její mluvčí Marek Petruš.

Na vrtkavost finančního sektoru a nedostatečnou likviditu už doplatila francouzsko-belgická bankovní skupina Dexia, která musela prodat svoji luxemburskou divizi. Za prodej lucemburské Dexia Banque Internationale získá bankovní skupina 730 milionů eur. Většinovým podílníkem se stal fond Precision Capital of Qatar.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Hlídá
Michal Kára
2. 1. 2012, 09:10
To je otázka, nehrozí-li českým dcerám zahraničních ...
dan
1. 1. 2012, 23:33
Věřit může pochopitelně každý čemu chce , tedy i tom...
medvěd
1. 1. 2012, 14:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená