FinExpert.e15.cz

Evropské akcie: Zatmění v prvním pololetí

Výběr produktů na evropské akcie je dostatečný, je ale třeba zvážit rizika. Akcie totiž od začátku roku klesly o 27 %.
Evropské akcie: Zatmění v prvním pololetí

Pokud se držíte globální strategie, kterou zastáváme, a jste korunový investor, tvoří evropský akciový trh významnou část vašeho portfolia. U eurových investorů je investice do evropských akcií ještě logičtější. Ovšem výsledek za první pololetí letošního roku je tragický. Evropské trhy zažily nejhorší pololetí od roku 1987 tzn. za 21 let. Každého samozřejmě zajímá, jaký bude další vývoj a jakým způsobem zajistit portfolio proti dalším možným propadům.

Globální vývoj umocňuje koruna

Od začátku letošního roku ztrácí evropské akcie v euru více než 20 %, meziročně je to kolem 24 %. Čeští investoři ale mají vážný problém, tím je česká koruna. Vzhledem k silnému posílení domácí měny vůči euru se ztráty evropského akciového trhu v korunovém vyjádření ještě více prohloubily. V korunovém vyjádření ztratily evropské akcie od začátku roku 27 %! Meziročně dosahuje ztráta 36 %. Rozlišení Evropy a eurozóny pro výkonnost nehraje žádnou významnou roli. Alespoň na horizontu od roku 2003, kdy začal růstový trend na trzích. Rozdíl ve výkonnosti vznikl v období poklesu trhů (2000–2003).

Evropský akciový trh podléhá globálnímu vývoji a nelze čekat, že se bude chovat protichůdně proti světovým akciím. Hlavní fundamenty zasáhly akciové trhy velmi tvrdě. Finanční a posléze kreditní krize zpočátku budily dojem jen krátkodobé epizody, která bude rychle zapomenuta. Bohužel nákladové důsledky byly kritičtější, než se zprvu čekalo a ztráty se budou promítat do dlouhodobého hospodaření bank v příštích několika letech.

Celková výše ztrát pro finanční sektor je některými analytiky odhadována na 1 000 mld. dolarů, což je dostatečně velká „rána“, která s trhy zahýbe. Důsledkem je nárůst rizika a větší obezřetnost. Hrozba bankrotu se stala zcela reálnou, přičemž dříve se o ní uvažovalo jen v čistě teoretické rovině. Projevuje se to tak, že investoři jsou na rizika mnohem citlivější. Kreditní krize znamenala současně snížení likvidity, která je pro akciový trh důležitá. Banky si začaly více chránit svoje peníze a vzrostly úroky na mezibankovním trhu.

Nákladovým problémem pro společnosti je růst cen komodit. Když se nedaří akciím, investoři se zajímají o jiné alternativy. Jednou z nich jsou komodity. Zvyšující se poptávka po komoditách v popředí s ropou tlačí ceny vzhůru. Aktuálně se navíc přidali spekulanti, kteří chtějí růstový trend využít ve vlastní prospěch. Ceny tak rostou ještě rychleji. Akcie o to více trpí, protože komodity a hlavně ropa jsou pro všechny společnosti nezastupitelnou nákladovou složkou. Pokud cena ropy vzrostla za poslední rok v dolarovém vyjádření na dvojnásobek (v euru „pouze o 70 %), v nákladech a ziscích společností se to musí projevit.

Klepněte pro větší obrázek 

Evropa má ale na rozdíl od jiných trhů navíc svůj vlastní problém, kterým je silné euro. Evropská ekonomika je proexportní a posilující měna znamená zdražování zboží pro zahraničí. To se promítne buď do nižších marží exportérů nebo do nižší konkurenceschopnosti. Obojí má přímý vliv na ziskovost společností. Vzhledem k tomu, jak euro posiluje například proti dolaru, se dá očekávat, že společnosti již vyčerpaly všechny možnosti, jak negativní vliv posilující měny eliminovat. Marže jsou napjaté a riziko přímých ztrát s dalším posilováním eura roste.

Atraktivní doba k nákupu

Pokles cen akcií zvyšuje jejich atraktivitu. Přímým důkazem je valuační ukazatel P/E, který u indexu DJ EuroStoxx dosahuje hodnoty 11,2. Pokud budeme počítat s očekávanou ziskovostí společností v příštím roce, je index ještě o jeden bod nižší. Ceny akcií v poměru k jejich ziskovosti činí akcie při současném sestupném trendu nebývale atraktivní. Problém je ovšem v tom, že akciový trh je nečitelný, a to doslova. Nelze odhadnout, jestli je propad již u konce nebo se ještě prohloubí.

Další vývoj mají v rukou centrální banky. Finanční krize pomalu odeznívá a její vliv již není tak markantní jako v uplynulých měsících. Problém ale je, že ji vystřídaly globální obavy z inflace, které mohou mít pro akciové trhy ještě horší důsledky. Nyní vše závisí na centrálních bankách. Evropa samotná hlásí potíže hned na několika frontách. Eurozóna oznámila v červnu meziroční inflační rekord 4 %. Samotná německá inflace dosáhla 3,3 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1993.

Vysoká inflace je i ve Velké Británii (3,3 %). ECB na vyšší inflaci ihned reagovala zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů. Základní úroková sazba v eurozóně dosahuje 4,25 %. Šéf ECB Jean–Claude Trichet avizoval tento krok již na červnovém zasedání, na což akcie reagovaly oslabením. Centrální banky mají stabilitu cen jako primární cíl. Je tedy pravděpodobné, že pro zachování stabilní cenové hladiny dojde ke zvýšení úrokových sazeb i u ostatních centrálních bank. Zvýšení sazeb a zdražení peněz v ekonomice je základním negativním impulsem pro akciové trhy. Další vývoj akcií tedy záleží na tom, jak se centrálním bankám podaří uhlídat inflaci a do jaké míry budou nuceny hýbat se sazbami.

Fondy

Evropský akciový trh má u našich investorů široké uplatnění. Od toho se odvíjí i počet nabízených fondů. Investoři se mohou zaměřit na kategorii kontinentální Evropy (eurozóny), kde je benchmarkem index DJ EuroStoxx. Druhou možností je kategorie celoevropského trhu. Srovnávacím indexem je MSCI Europe. Druhá skupina je co do obšírnosti nabídky větší. Investoři mají k dispozici více než padesát fondů. V takovém případě může být velikost nabídky na škodu, protože investoři mají problém s výběrem toho „správného“ fondu.

Platí, že fond na akcie Evropy nabízí každá investiční společnost s ucelenou základní nabídkou. Větší investiční společnosti nabízí na Evropu hned několik fondů s různými strategiemi. Nejaktivnější jsou v tomto ohledu společnosti Parvest, Pioneer a Credit Suisse. Společnosti zpravidla nabízejí fond na hlavní (nejlikvidnější) trh. Dále jsou často v nabídkách fondy zaměřené na růstové (growth) nebo hodnotové (value) akcie. Výjimkou nejsou ani koncentrovaná portfolia nebo portfolia s dividendovými strategiemi. Srovnávat fondy napříč celou evropskou kategorií výhradně podle výkonnosti je z důvodu mixu různých strategií nemožné.

Jistým vodítkem, které by mohlo investorům při výběru z tak široké nabídky fondů pomoci, je rating S&P. Z nabídky se jím může prokázat jen několik málo fondů. Ratingovou známku AA mají jen dva fondy: Franklin Mutual Europe a MFS Meridian European Value. Ratingovou známkou A se honosí fondy: MFS Meridian European Equity, Pioneer Top European Players a Templeton European. Ne všechny fondy s ratingem se ovšem v rámci konkurence prezentují nejlepší výkonností. V poslední době zaostávají zejména posledně dva jmenované.

Kdo nechce vsadit na aktivní strategie fondů, má možnost využit pasivních indexových akcií (ETF).

ETF

Dlouhodobé investiční strategie mají základní poučku, kterou lze využít kdykoliv. Pokud všichni účastníci trhu ve velkém prodávají, nakupujte. Domácí investoři musí ještě zahrnout měnové riziko. Pokud jste dlouhodobý investor s dostatečně dynamickým investičním profilem, je vhodná příležitost nakupovat evropské akcie za atraktivní nízké ceny. Naše doporučení ovšem nezaručuje, že akciové trhy nemohou ještě nějakou dobu klesat. Evropské akcie mohou v některých případech tvořit až 100 % akciové části portfolia. Doporučujeme ovšem rozkládat portfolio globálně a částečně i do střední a východní Evropy.

Článek byl puvlikován ve spolupráci s časopisem FOND SHOP.

Klepněte pro větší obrázek

Další články z aktuálního čísla časopisu FOND SHOP:

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená