FinExpert.e15.cz

Evropská komise varuje před nebezpečnými výrobky

Lepší spolupráce mezi celními orgány v rámci celé Evropské unie vedla ke zjištění vyššího počtu nebezpečných spotřebních výrobků, konstatuje Evropská komise. Minulý rok bylo odstraněno 924 výrobků z trhu EU.

Jak vyplývá z výroční zprávy, nejčastěji oznamovanými výrobky se loni namísto elektrospotřebičů staly hračky. Za zemi původu byla v téměř polovině všech oznámených případů označena Čína (440 oznámení, 48 %). Celkově byla nahlášena omezující opatření týkající se 924 nebezpečných výrobků, což v porovnání s 701 výrobky v roce 2005 představuje 32 % nárůst. Prostřednictvím systému RAPEX, což je systém pro rychlou výměnu informací v případě nepotravinářského spotřebního zboží, informují vnitrostátní orgány Komisi o výrobcích (s výjimkou potravin, farmaceutických přípravků a zdravotnických prostředků), které představují riziko pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů. Informace se velmi rychle dostane ke všem ostatním kontrolním orgánům v 30 evropských zemích a nebezpečné výrobky jsou v zápětí staženy z trhu nebo se jejich prodej omezí.
„Tento systém pro rychlou výměnu informací lze pokládat za mocného dozorce a vynikající příklad evropské přidané hodnoty,“ uvedla evropská komisařka pro záležitosti spotřebitelů, Meglena Kunevová.

Počet oznámených případů za posledních pár let prudce vzrostl (o 32 %). Počet oznámených případů týkajících se výrobků představujících závažné riziko pro spotřebitele se dva roky po zavedení revidovaných předpisů týkajících se bezpečnosti nepotravinářského spotřebního zboží v Evropě víc než zdvojnásobil – z 388 v roce 2004 na 924 v roce 2006.

Vévodí hračky a výrobky z Číny

Mezi nejčastěji oznamované výrobky patří hračky (221 oznámení, 24 %), elektrospotřebiče (174 oznámení, 19 %), motorová vozidla (126 oznámení, 14 %), svítidla (98 oznámení, 11 %) a kosmetika (48 oznámení, 5 %).

Za zemi původu byla v téměř polovině všech oznámených případů označena Čínská lidová republika (440 oznámení, 48 %). V reakci na tuto skutečnost Komise zvýšila spolupráci s Čínou v oblasti bezpečnosti výrobků. Vzhledem k tomu, že se Čína velmi rychle stala jedním z největších vývozců spotřebních výrobků do Evropy, Komise v rámci zvýšení bezpečnosti dovážených výrobků podepsala v roce 2006 memorandum o porozumění a plán pro bezpečnější hračky.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

dovozové zboží
babča
12. 12. 2007, 17:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená