FinExpert.e15.cz

Evropská doména

Nejdříve v září letošního roku by se Evropané mohli konečně dočkat vlastní Top Level Domény (TLD) EU. Po takřka třech letech se Evropská komise rozhodla pro jejího správce. Stane se jím belgicko-italsko-švédské konsorcium registrátorů s názvem EURid (European Identity).

První hlasy volající po zavedení panevropské internetové domény se přitom objevily už v roce 2000. Teprve za dva roky, 22. dubna 2002, uskutečnila Evropská komise první krok k uvedení této myšlenky v život – přijala nařízení číslo 733/2002 (zřízení domény prvního řádu EU). Třetí září stejného roku pak mohly neziskové organizace poprvé projevit zájem o její správu, nejzazší termín podání přihlášek do konkurzu byl stanoven na 25. říjen 2002. Jméno vítěze přinesla některá média už v polovině minulého měsíce, oficiální prohlášení představitelů Evropské komise přišlo v pátek 28. března.

 

Bruselské konsorcium EURid tak předběhlo další sdružení jako EUDR nebo EUREG. Jeho vedení poté oznámilo, že proces registrace započne nejdříve za šest měsíců, tedy v září. Ačkoli zatím nebyly zveřejněny žádné podrobnosti o pravidlech registrace, cena za novou doménu už známa je. První vlna zájemců by měla zaplatit po deseti eurech, poté se, do dvanácti měsíců, tato částka sníží na polovinu. Pro doménu EU by měl také platit systém předregistrací, kdy si vlastníci ochranných známek mohou svou adresu registrovat jako první. Stejný systém byl, jako ochrana před spekulanty, použit v době zavádění domén BIZ či INFO.

 

Dosud není jasno v tom, zda bude doména dostupná i pro neevropské zájemce, nebo zda ji budou smět registrovat pouze subjekty se sídlem v Evropské unii (případně kandidátských státech). Otazníky zůstávají také v systému řešení případných sporů o doménová jména a tvorby registrátorů.

 

První zájemci o registraci se tak budou nejspíše rekrutovat z řad evropských institucí a velkých nadnárodních společností. Běžní uživatelé a společnosti nejspíše zůstanou i po zavedení domény  EU věrni národním doménám, případně mezinárodním typu COM, NET, ORG, INFO, BIZ, které lze v ČR pořídit za 250 korun ročně.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená