První hlasy volající po zavedení panevropské internetové domény se přitom objevily už v roce 2000. Teprve za dva roky, 22. dubna 2002, uskutečnila Evropská komise první krok k uvedení této myšlenky v život – přijala nařízení číslo 733/2002 (zřízení domény prvního řádu EU). Třetí září stejného roku pak mohly neziskové organizace poprvé projevit zájem o její správu, nejzazší termín podání přihlášek do konkurzu byl stanoven na 25. říjen 2002. Jméno vítěze přinesla některá média už v polovině minulého měsíce, oficiální prohlášení představitelů Evropské komise přišlo v pátek 28. března.
Bruselské konsorcium EURid tak předběhlo další sdružení jako EUDR nebo EUREG. Jeho vedení poté oznámilo, že proces registrace započne nejdříve za šest měsíců, tedy v září. Ačkoli zatím nebyly zveřejněny žádné podrobnosti o pravidlech registrace, cena za novou doménu už známa je. První vlna zájemců by měla zaplatit po deseti eurech, poté se, do dvanácti měsíců, tato částka sníží na polovinu. Pro doménu EU by měl také platit systém předregistrací, kdy si vlastníci ochranných známek mohou svou adresu registrovat jako první. Stejný systém byl, jako ochrana před spekulanty, použit v době zavádění domén BIZ či INFO.
Dosud není jasno v tom, zda bude doména dostupná i pro neevropské zájemce, nebo zda ji budou smět registrovat pouze subjekty se sídlem v Evropské unii (případně kandidátských státech). Otazníky zůstávají také v systému řešení případných sporů o doménová jména a tvorby registrátorů.
První zájemci o registraci se tak budou nejspíše rekrutovat z řad evropských institucí a velkých nadnárodních společností. Běžní uživatelé a společnosti nejspíše zůstanou i po zavedení domény EU věrni národním doménám, případně mezinárodním typu COM, NET, ORG, INFO, BIZ, které lze v ČR pořídit za 250 korun ročně.