FinExpert.e15.cz

Evropská centrální banka začne nakupovat dluhopisy

Evropská centrální banka začne nakupovat dluhopisy

Ačkoliv jsou kroky ECB v rozporu se základními principy centrálního bankovnictví, je tento postup z hlediska současného vývoje v eurozóně obhajitelný. Jen a pouze ECB má páky na to jak zabránit tomu, aby evropské země jedna podruhé nebankrotovaly a nakonec se celá eurozóna nesesunula jako domeček z karet.

Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) s následnou tiskovou konferencí lze považovat za jednu z klíčových událostí doznívajícího léta. Prezident ECB M. Draghi na tiskové konferenci potvrdil to, o čem se po celý srpen spekulovalo – centrální banka začne nakupovat dluhopisy. Zveřejněný program na odkup dluhopisů má zhruba následující kontury.

ECB bude kupovat dluhopisy se splatností od 1 roku do 3 let, v neomezeném množství a nákupy bude následně sterilizovat, tzn. stahovat přebytečnou likviditu. Nákup se však bude týkat dluhopisů jen těch zemí, které oficiálně požádají o pomoc evropské záchranné fondy (EFSF a ESM) a budou plnit stanovené podmínky.

Chystané kroky ECB se nesetkaly s přílišným ohlasem u německých bankéřů. Ti chystaný postup ECB označují jako nebezpečný experiment, který ohrožuje její nezávislost a zvyšuje nebezpečí růstu inflace. Ačkoliv jsou kroky ECB v rozporu se základními principy centrálního bankovnictví, je tento postup z hlediska současného vývoje v eurozóně obhajitelný. Jen a pouze ECB má páky na to jak zabránit tomu, aby evropské země jedna podruhé nebankrotovaly a nakonec se celá eurozóna nesesunula jako domeček z karet.

Živo bylo i na domácí scéně

Pozornost poutala především pravidelná měsíční makrodata. V závěru týdne byl zveřejněn i zpřesněný údaj o vývoji HDP. Z červencových statistik jednoznačně překvapil průmysl. Objem průmyslové výroby meziročně vzrostl o 4,2 %, což bylo však do značné míry dáno vyšším počtem pracovních dnů v letošním červenci. Výrazný růst, o plných 16 %, zaznamenala hodnota nových zakázek. Z jednoho měsíce však nelze dělat ukvapené závěry o lepšící se kondici domácího průmyslu. Předstihové ukazatele (PMI,Ifo) totiž žádnou změnu k lepšímu nenaznačují. V případě čísel z průmyslu platí, že jedna vlaštovka ještě jaro nedělá.

Výsledky zbylých statistik již tak pozitivní nebyly. Zahraniční obchod vykazuje již několik měsíců známky zpomalování, když klesá jak dynamika exportů, tak i importů. Saldo obchodní bilance však zůstává nadále bezpečně přebytkové. V červenci činilo 25,8 mld. korun. Příliš důvodů k radosti nemají ani maloobchodníci. Tržby rostou vesměs jen prodejcům zboží přes internet a pomocí zásilkové služby.

Jednoznačně nejhorší je situace ve stavebnictví. Stavební výroba dále klesá a je již pod úrovní z roku 2005. Z těžkého zásahu se stavebnictví jen tak nevzpamatuje. Výsledky statistik celkově potvrdil i páteční zpřesněný údaj o výkonu domácí ekonomiky za 2. čtvrtletí. Meziročně HDP poklesl o 1 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 %. Problémem zůstává slabá domácí poptávka, kterou nedokázal kompenzovat přebytek zahraničního obchodu.

Autor je analytikem společnosti Akcenta.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená