FinExpert.e15.cz

Evropská bankovní regulace

V dubnu Evropská komise schválila směrnici o platebních službách. Ta je platná pro všechny členské země. Co se změní a co nás čeká?
Evropská bankovní regulace

Směrnice o platebních službách byla Evropským parlamentem schválena v dubnu 2007 v prvním čtení a přesně definuje nezbytný právní rámec pro harmonizaci platebního styku v EU a pro vytvoření tzv. Jednotné eurové platební oblasti (zkráceně SEPA). To povede k tomu, že veškeré přeshraniční platební služby musejí být realizovány za naprosto stejných podmínek jako v domácí zemi. Stejná musí být výše poplatků, lhůty za převod, práva a povinností klientů i poskytovatelů platebního styku, apod.

Co se změní

Příkazy do druhého dne

Časové lhůty převedení platby od podání příkazu budou kratší. Do konce roku 2011 stačí převod připsat do třech pracovních dní (D+3), poté do jednoho pracovního dne (D+1). V České republice je u domácích plateb standardní doba D+2 (nařízená ČNB), najdou se však i výjimky, které připisují platby rychlostí D+1 (eBanka, GE Money Bank, Fio záložna, Volksbank a Waldviertler Sparkasse von 1842). U přeshraničních nebo zahraničních plateb pak v Česku trvá převod od několika hodin, až po 4 dny.

Spravedlivé poplatky pro všechny

Poplatky za platební transakce budou standardně rozdělené mezi příjemce a plátce a ty bude oběma účtovat jejich banka či platební instituce. Poplatky však budou moci být
stanoveny i jako nulové, anebo budou placeny v plné výši příjemce (tak je tomu již nyný například u platby kartou v obchodech).

Finanční spoluúčast při zneužití karty bude mít strop

Omezena bude odpovědnost za nepovolené platby vinou ztráty či krádeže "prostředku na ověřování plateb" (např. PIN u platební karty). Za ztráty budeme ručit maximálně do výše
150 euro před nahlášením bance, poté za však vše ručí banka nebo poskytovatel platebního styku.

Nebankovním společnostem stačí jedno sídlo

Samozřejmostí bude tzv. evropský pas i pro nebankovní poskytovatele, díky
kterému povolení podnikat v jedné členské zemi stačí pro působení i v zahraničí. V současné době tato možnost platí pro banky.

Omezené kontokorenty mimo banku

Změní se i pravidla pro poskytování tzv. úvěrů k platební službě, které mohou nabízet nebankovní instituce (např. splátkové společnosti). Maximální splatnost úvěru je zatím stanovena na 12 měsíců. Ale po třech letech vypracuje Komise studii, zda by nebylo účelné maximální splatnost zkrátit.

Pro vstup směrnice v platnost je potřeba ještě souhlas Rady EU, jenže vzhledem k předjednanému kompromisu (Rada se již k obsahu směrnice kladně vyjádřila na březnovém zasedání) jde jen o formalitu. Všechny členské země pak musejí Směrnici přenést do své legislativy nejpozději do 1. listopadu 2009.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená