FinExpert.e15.cz

Evropany láká podnikání

Touha nebýt na nikom závislý, pracovat sám na sebe, být svým vlastním pánem. To jsou jenom některé důvody, proč počet drobných podnikatelů v Evropské unii rok od roku roste.
Evropany láká podnikání

Drobní živnostníci jsou hnacím motorem ekonomiky. Komu z nás nelezou někdy příkazy vedoucích v práci na nervy? Je to ale opravdu takový med, samostatně podnikat? Nejsme zhýčkaní pravidelnou prací a stabilním příjmem? V regionech, kde se daří drobným živnostníkům je nižší nezaměstnanost než je průměr v daném státě. Podnikatelé pomáhají ekonomickému rozvoji, jsou aktivní a vydělané peníze dále investují. Rozvíjením svého podnikání současně podporují technologický rozvoj.

Evropané chtějí být v práci sami sobě pánem

Skoro 10 % žen a 20 % mužů samostatně podniká. V Česku jsou evidováni jako osoby samostatně výdělečně činné. Nastolený trend v Evropě je zcela jasný. Mnoho lidí chce raději pracovat pro sebe. Určovat si, co je potřeba v daný okamžik vyřídit. Schopným to otevírá samozřejmě šanci vydělat si mnohem více než na kolik by si přišli jako zaměstnanci někoho jiného nebo ve státní sféře. Nejčastěji podnikají muži i ženy jako daňoví či finanční poradci, řemeslníci, kadeřnice, pekaři, tlumočníci, IT odborníci…. Drobní podnikatelé jsou zastoupeni ve všech pracovních oborech. Drobní podnikatelé v mnoha případech zakládají vlastní malé firmy do deseti zaměstnanců. Tyto firmy se výrazným způsobem podílejí na snižování nezaměstnanosti v jednotlivých zemích. Většina samostatně podnikajících občanů při neúspěchu v podnikání rychle najde zaměstnání. Jsou zvyklí se o sebe sami postarat.

Nejčastěji samostatně podnikají Řekové

Více drobných podnikatelů je v jižních zemích Evropské unie. Pro podnikání mají díky cestovnímu ruchu ideální podmínky. Lidé na dovolené nehledí na nějaké to euro, přijeli si přece užít a využívají k tomu všechny možné a nemožné nabízené služby. Počínaje stravováním, ubytováním, projížďkou po moři až po masáže a osobní trenéry tenisu konče. V Řecku samostatně podniká téměř 40 % občanů, v Portugalsku 27,3 a v Itálii 27,2 %. Řecko je zemí s kulturní tradicí akceptující rizika a podnikavost. Řekové jsou přece zakladatelé obchodu. Naopak nejméně drobných podnikatelů je v Estonsku (7,0 %) a v Lucembursku (7,9 %). V Lucembursku přitom většina občanů pracuje v bankovní sektoru s lukrativními příjmy. Bankovní sektor v této zemi zaměstnává na 25 000 pracovníků.

Podíl samostatně podnikajících v EU koncem roku 2003

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Rada Evropské unie, dokument SOC 334/2003

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená