FinExpert.e15.cz

Evropané stárnou! Půjdeme do důchodu později?


Jarmila  |  10. 01. 2005 10:39

V poslední době se všemi médii vine jako červená nit názor, že je třeba zvyšovat věk odchodu do penze a spořit na důchod. Je to ale cílevědomé matení lidí, protože:

 a) Pozdější věk do důchodu je nesmysl, když už 50-letý člověk nesežene práci, natož člověk starší. To chcete starší lidi recyklovat?

b) 10 % lidí v produktivním věku je nezaměstnaných. Nebylo by lepší podporovat zaměstnanost? Lepší jeden zaměstnaný člověk, který do státního rozpočtu nic nedá, než nezaměstnaný, který z něho čerpá.

c) Neuvažuje se o výkonnosti ekonomiky. Výkonná ekonomika je schopna důchodce uživit i ve stávajícím počtu, málo výkonná ani jednoho navíc.  

d) Stále se staví proti sobě generace lidí v produktivním věku proti důchodcům. Proč? Každý bude jednou starý. Penzijní připojištění a další instrumenty jsou jen doplňkem, základem je stejně státní péče, polyká také největší objem vkladů na penzi, protože každý pracující si spoří na penzi povinně a pod patronací státu. Pokud řekneme, že státní penze ne, pak dejme lidem možnost se ze státní penze odhlásit a přesuňme odpovědnost na ně. To ale ze zákona nelze. Pokud to nelze, pak je debata o jiném zajišťování pomocí soukromých fondů bezpředmětná.

e) Pokud se v penzijních fondech nashromáždí peníze, láká to hodně lidí k rozkradení a tunelování. Byly tak rozkradeny v Německu (financovaly obě světové války), v Čechách (50. léta - byly znárodněny komunisty). Všechny penzijní fondy ukládají finance do státních obligací. Tyto peníze by tedy měly podporovat rozvoj státu a sloužit k investicím. Že se tak neděje je vina politiků a lobbistů. Pokud stát použije peníze na televizi Nova, Diag Human, firmu Sevac, Nomuru, předažené a několikrát zahajované dálnice a jiné, pak se nedivme, že nemá peníze na jiné potřebné věci.

f) Kam se poděly peníze lidí, kteří se důchodu nedožili? Každý z nich si na důchod spořil... Jsou obsaženy v koláči pro ostatní, ale o tom se jaksi raději nemluví. Kdyby totiž nebyly důchody součástí státního rozpočtu, ale byly by oddělené, zjistilo by se, že je peněz dost!

 | 
Dino  |  10. 01. 2005 13:07

Celkem pikantní je, že životí úroveň důchodců je nyní ve velkém počtu případů daleko lepší, než úroveň zaměstnanců, zvláště těch na hůře placených místech, jako jsou např. prodavačky. Co se stane, až tito lidé půjdou do důchodu a zjistí, že jdou finančně ještě níž?

Je proto zřejmé, že je nutné systém nastavit tak, aby lidé, kteří si zvykli pracovat pracovali pokud možno až do smrti a na nějaký důchod prostě zapomněli. Tak je myšleno to zvyšování věku pro odchod do důchodu.

 | 
Jarmila  |  10. 01. 2005 13:50

To máte jednoduché. Nikdo totiž neuvažuje nad tím, že

a) důchodce nepečuje o nevýdělečně činné děti (většinou). Takže z nejnižšího důchodu se uživí snáze, než pracující člověk z minimální mzdy.

b) nemá velké výdaje (na dojíždění do práce, oblečení, a i to stravování)

c) důchodce už má zařízenou domácnost, stará se jen o její údržbu, popř. vyměňuje, co dosloužilo. Pokud ale máte děti, doslouží jim oblečení i sportovní náčiní (lyže, kolo) velice rychle.

Tak se stane, že důchodci z důchodu vyžijí, zatímco pracující s platem blízkým minimální mzdě nikoli. Zvláště markantní je to u rodičů s dospívajícími dětmi.  

 | 
Dino  |  10. 01. 2005 14:08

Není nad příklad ze života. Když já a spolubydlící ve vedlejším pokoji zaplatíme své domácí nájem, tak má naše domácí příjem, podotýkám čistý příjem (náš nájem plus důchod), o pouhé 2 tisíce nižší, než já, vysokoškolák ve věku 34 let. Její příjem je pak oproti příjmu prodavačky z vedlejšího pokoje dvojnásobný. Tak to není o životních nákladech, ale o příjmu si myslím.

A to ještě bydlíme zhruba za polovinu běžného tržního nájmu v tomto městě.

Věru solidní odměna důchodcům za to, v jakém stavu nám tuhle zemi předali. Věru zcela zřejmé, jakou šanci na zlepšení své životní úrovně v této zemi má mladý pracující člověk.

 | 
Jarmila  |  11. 01. 2005 08:59

Vaše domácí má nejen příjem, ale taky náklady, to byste musel odečíst. V Praze je zisk z pronájmu vyšší, ale je tu zas riziko, že když to přeženu, a je jedno, jestli s výší nájmu nebo s mizernými službami, nebudu mít nájemníka žádného, tedy ani žádný příjem.

A na důchodce nenadávejte. V r. 1990 byla ještě spousta fabrik vcelku životaschopná a vyráběla normální zboží. Nadávejte na politiky, ti to tu nechali rozkrást, pod rouškou lásky, pravdy a demokratizaci se tu privatizovalo (=kradlo) tak, že komunisti z 50. let bledli závistí. Tam hledejte kořeny. Proč fabriky nevyrábí? Vždyť se to doveze! My si pak zboží budeme vzájemně prodávat. Podívejte se, kde je dneska např. obuvnický a textilní průmysl. Národ, ze kterého vyšel takový fenomén, jako byl Baťa, by se měl stydět! 

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená