FinExpert.e15.cz

Evropané stárnou! Půjdeme do důchodu později?

V poslední době se mluví o naprosté nutnosti reformy penzijního systému. Věrohodných údajů a zaručených správných možností řešení, které se hodí do krámu tomu či onomu, se objevuje všude nepřeberně. Jak vážná je u nás situace v porovnání s ostatními zeměmi EU?
Evropané stárnou! Půjdeme do důchodu později?

Náš důchodový systém je v krizi. Na tom se shodneme všichni. Má nás snad uklidnit skutečnost, že v tom nejsme sami? Přitom částky odváděné z našich hrubých mezd na důchodové pojištění jsou vysoké, což málokdo z nás ví. Víme kolik skutečně do systému přispíváme z naší mzdy? Na naši výplatní pásce čteme: sociální pojištění (zahrnuje v sobě příspěvek na důchodové pojištění) činí 8,0 % z naší hrubé mzdy. „No, to není ještě tolik, řekneme si“ . Jenže dalších 26,0 % z naší hrubé mzdy za nás platí náš zaměstnavatel. Přesto to je málo…

Průběžný způsob financování je neudržitelný

Průběžný způsob financování (pay-as-you-go) nastavený nejenom v naší ekonomice je v dnešní podobě vzhledem k demografickým trendům dlouhodobě neudržitelný. Vždyť průměrný věk občana je skoro ve všech členských zemích Evropské unie vyšší než 38,0 let. V tomto systému lidé v produktivním věku, tedy zaměstnaní, podnikající, ve sovobdném povolání, financují penze spoluobčanů v důchodovém věku. Kdo bude ale platit penzi současných pracujících až budou v důchodovém věku? A jakou bude mít tato penze reálnou hodnotu? Vždyť v Evropě bude v příštích 25 letech docházet k neustálému stárnutí pracovní síly.

Evropa versus svět

Evropané jsou jednoznačně nejstarší na světě. Průměrný věk občanů v ostatních státech světa je mnohem nižší. Jenom pro zajímavost si uvedeme několik příkladů: Brazílie 27,0 let, Čína 31,5 let (přitom se v posledních letech rodí v Číně, díky státem podporovaných rodin s jedním dítětem, málo dětí), Indie 24,1 let, Sudán 17,7 let, Saudská Arábie 18,8 let. Vůbec nejstarší jsou občané v Japonsku, kde průměrný věk činí 42,0 let. V USA je průměrný věk 35,8 let. Z evropských zemí jsou na tom nejlépe Irové (průměrný věk je 33,1 let), Kyperčané (34,2 let) a Slováci (35,0 let). Nejvyšší průměrný věk je v Německu (41,3 let), Itálii (41,0 let) a ve Finsku (40,3 let).

Věk pro odchod do důchodu se bude dále zvyšovat

V původních patnácti členských zemích je již nyní důchodový věk 65 let (výjimku tvoří Francie – 60 let a Dánsko 67 let). Vzhledem k uvedenému vysokému průměrnému věku Evropanů se nabízí otázka, zda-li je to konečná hranice. Uvidíme, jak dlouho vydrží stanovená věková hranice 63 let v Česku…

Snad každého z nás tyto skutečnosti dostatečně přesvědčí, že soukromé úspory na penzi jsou naprostou nutností, jestli si chceme alespoň částečně udržet životní standard, na který jsme zvyklí. Stát v budoucnu nebude moci nést břemeno ani středně vysokých penzí. Bude docházet k neustálému snižování státem garantované penze. Odpovědnost za finanční zabezpečení v penzi leží na každém z nás. Rozumní občané si jednoduše spočítají, že v budoucnosti nebudou mít vlády tolik peněz na důchody jako nyní. Soukromé úspory na penzi jsou naprostou nutností, jestli si chceme alespoň částečně udržet životní standard, na který jsme zvyklý. Penzijní připojištění bude samozřejmě doplňkem důchodového systému. Ale významným, neboť občané si střádají dlouhá léta.

Průměrný věk v členských zemích Evropské unii v roce 2004

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: CIA – Cental Inteligence Agency - The Word Factbook

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Nenadávejte na důchodce
Jarmila
11. 1. 2005, 08:59
Re: Přestaňte mást lidi
Dino
10. 1. 2005, 14:08
Re: Přestaňte mást lidi
Jarmila
10. 1. 2005, 13:50
Re: Přestaňte mást lidi
Dino
10. 1. 2005, 13:07
Přestaňte mást lidi
Jarmila
10. 1. 2005, 10:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená