Referendum o vstupu České republiky do Evropské unie se nezadržitelně blíží. K tomu, zda se rozhodneme pro nebo proti členství ČR v EU, se budeme moci vyjádřit letos v červnu ve všelidovém hlasování.
Výsledky výzkumů veřejného mínění, které na toto téma GfK Praha pravidelně provádí, dnes dle aktuálních výsledků jednoznačně vyznívají ve prospěch našeho členství v Unii. Z posledního únorového měření je totiž patrné, že procento příznivců vstupu do Evropské unie se zvyšuje. Zdá se, že čím méně času nám do rozhodování zbývá, tím větší část populace se domnívá, že vstup je pro Českou republiku přínosem. Tyto výsledky vycházejí z reprezentativního šetření, které se provádí od dubna 2001 na vzorku 1 000 osob náhodně vybraných mezi populací ČR ve věku 15 – 79 let.
V současné době by v případě konání referenda hlasovala pro členství více než polovina populace (55 %). Vstup by si nepřála necelá pětina dotázaných (17 %), což je za celou dobu realizace výzkumu historicky nejnižší procento lidí. Podíváme-li se na výsledky komplexně za celé dotazované období, zjistíme, že podíl „Euroskeptiků“ v populaci se dlouhodobě pohyboval na úrovni mezi 20 až 30 %. V dubnu 2002 by proti vstupu do EU hlasovaly dokonce necelé dvě pětiny našich občanů (36 %). Procento nerozhodnutých dosahuje úrovně 29 %.
Jací vůbec jsou lidé, kteří chtějí do Evropské unie?
Výsledky potvrzují dlouhodobý trend, že větší podpoře se Evropská unie těší u mužů (59 %) než u žen (51 %). K integraci se častěji přiklánějí mladší lidé do 44 let, s vyšším stupněm dosaženého vzdělání. Pro členství se vyslovila jen přibližně třetina dotázaných se základním vzděláním (35 %), ale devět z deseti vysokoškolsky vzdělaných respondentů. Mezi nejvíce rizikové skupiny obyvatelstva, které vstup do Unie odmítají, patří dále lidé s nižšími příjmy, důchodci nebo nezaměstnaní. Podpořit vstup do Unie má v současné době v úmyslu 74 % soukromých podnikatelů nebo lidí vykonávajících svobodné povolání, 61 % lidí v zaměstnaneckém poměru, 49 % studentů, ale pouze dvě pětiny důchodců (40 %) a třetina nezaměstnaných (34 %). Z regionálního pohledu by vstup do EU uvítali nejčastěji obyvatelé Prahy, středních a jižních Čech. Naopak nejmenší podporu má Unie mezi dotázanými v západních Čechách.
(Zdroj: tisková zpráva GfK)