Oliver Hart, americký ekonom a profesor na Harvardské univerzitě, který spolu s Bengtem R. Holmströmem získal Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2016 za komplexní teorii smluv tvrdí, že pro Evropskou unii existuje jen jedna šance a tou je decentralizace a návrat pravomocí na úroveň národních států. V opačném případě je nevyhnutelné selhání. Dále tvrdí, že Brusel zašel s centralizací moci příliš daleko a jeho snaha udělat z Unie „Spojené státy evropské“ je chybná.

Nebýt bruselských byrokratů, kteří záměrně přehlíželi ekonomické ukazatele některých zemí, mohlo být Euro úspěšné
Na druhou stranu připustil, že EU by měla mít kontrolu nad některými důležitými oblastmi jako je volný obchod a volný pohyb pracovníků. Dalším názorem, který se úřednictvu a politikům v Bruselu hlásajícím „více Evropy“ nebude líbit je, že Euro byla chyba a že v budoucnu Evropa od společné měny ustoupí. Jako rodilý Brit neopomněl dodat, že jeho země byla velmi moudrá, když zůstala stát mimo eurozónu. Článek vyšel na serveru Euractiv.com.
ČR není připravena, tvrdí bankéři
Bez zajímavosti jistě není skutečnost, že Česká národní banka (ČNB) spolu s Ministerstvem financí aktuálně doporučila vládě nestanovit cílové datum přijetí společné evropské měny. Jinak řečeno, ČR v příštím roce nebude usilovat o vstup do kurzového mechanismu ERM II. Rozhodnutí už vláda přijala. V tiskové zprávě se mimo jiné píše:
„V reakci na problémy spojené s dopady světové finanční, hospodářské a následně evropské dluhové krize byly v EU zavedeny či posíleny záchranné a dohledové mechanismy, včetně zpřísňování makroekonomického a rozpočtového dohledu. Vznikly také nové evropské instituce.“
„Tyto změny zásadním způsobem upravují podmínky a závazky plynoucí z případného členství ČR v eurozóně. Pro přijetí společné měny již nepostačuje udržitelné plnění maastrichtských konvergenčních kritérií doprovázené dostatečnou sladěností české ekonomiky s ekonomikou eurozóny.“
„Lze očekávat, že vstup do eurozóny bude fakticky podmíněn též účastí v nově vzniklých institucích a mechanismech. S ohledem na uvedené skutečnosti dospěly Ministerstvo financí České republiky a Česká národní banka k závěru, že zatím nebylo dosaženo takového pokroku při vytváření podmínek pro přijetí eura, aby mohlo dojít ke stanovení cílového data vstupu do eurozóny. “
Přeloženo do češtiny: společná evropská měna byl politický projekt, který ignoroval ekonomickou sílu jednotlivých zemí, které se zapojily. Euro neustálo krizi, nachází se v krizi a ČR by vstupem do eurozóny musela mimo jiné platit cizí dluhy, což nechceme a ani si to nemůžeme dovolit.
Souhlasíte s Oliverem Hartem?