FinExpert.e15.cz

EU: Srovnání zaměstnanosti maminek a tatínků


Jarmila  |  26. 07. 2005 14:59

"Ženy v západní Evropě touží více po kariéře a úspěchu v práci."

České ženy taky touží, ale je jim to houby platné, služby tu prostě nejsou. Začíná to už narozením dítěte - rozhodnutím politiků byly zrušeny porodnice a teď jsou nastávající maminky nuceny jezdit od porodnice k porodnici, aby si svépomocně našly, kde je momentálně volno, případně rodí na chodbě nebo jdou domů už po dvou dnech. Do školky dítě nevezmou, pokud mu nejsou aspoň čtyři roky, na školku se čeká jako za komunistů, tedy několik let nebo musíte do školky přihlásit dítko hned po jeho narození. O hlídání do večera může česká maminka jen snít, tak do 16.00, pokud je dítko ve školce déle, je matka podezřelé individuum, zanedbávající péči o dítě a může se jí stát, že na ni pracovnice školky pošlou sociálku. Co na tom, že chodí do práce, má dítě, tedy nemusí. Že nemají za co dítě obléci nebo mu dát za co najíst? Neměli ho mít, když se nechtějí starat! Sociálka jim ještě případně vyčte, že k večeři mají jen bábovku s kakaem a matka se může bát, že jí státní orgány dítě seberou (popsáno na základě zkušeností se sociálkou). Nějaké služby pro děti? Pokud si je zaplatíte, klidně i baby sitting! Že na něj nemáte? Jo, tak Vy jste socka? Tak to Vám dítko sebereme a dáme do dětského domova, tam se bude mít líp. A stát jen služby pro rodiny s dětmi ruší, privátní jsou drahé, pak se divíme, že se děti nějak nerodí.

 | 
Nox  |  26. 07. 2005 19:41

byl by docela zajimavy clanek na kolik zhruba vyjde dite pri soucasnych cenach, mysleno postupne po jednotlivych letech ditete az do dospelosti( viz naklady na stredni a vysokou skolu )

 | 
Jarmila  |  27. 07. 2005 11:39

Na dost, tipla bych si, že tak na 1-3 miliony, záleží na tom, co mu umožníte a na co máte. Na jinou sumu vyjde vysokoškolák se znalostí jazyků, který po dobu studia na střední škole bydlel na internátě, na jinou sumu vyjde dítko, co šlo už v 15 pracovat, neb ho škola nebavila.

Rozdíl je už od narození: pokud používáte jednorázové papírové pleny, vyjde Vás ta legrace na cca 25.000,- Kč/rok. Jsou možná o něco hygieničtější než látkové plenky, ale dítě se při nich daleko později naučí chodit samo na nočník a nosí pleny minimálně do 2-2,5 roku věku, takže si tu částku poněkud vynásobte. Použití látkových plen vyjde na nějakých 7.500,- Kč/rok, ale dítko naučíte chodit na nočník nejpozději do 2 let věku, protože látková plena nemá takovou ssavost a dítěti je pobyt v mokré plence nepříjemný. Navíc u novorozeňat můžete látkovou plenu složit na větší šířku a použít jako prevenci správného vývoje kyčelních kloubů, což je přínos zcela nevyčíslitelný. A tak by se rok po roce dalo pokračovat. Jenže jak chcete udělat i jen rámcové porovnání nákladů, když už jen u plenek máme dosti velký rozdíl v době jejich používání?  

 | 
Nox  |  27. 07. 2005 15:18

sakrys, necekal jsem tak fundovanou odpoved, no nejlepsi by bylo jit zlatou stredni cestou aby tu byl aspon priblizny odhad - ikdyz nikterak presny
jinak 1 az 3 miliony - trochu draha sranda, ani se nedivim ze pocet deti je tam kde je, az na ty soucasne silne rocniky

 | 
Jarmila  |  28. 07. 2005 13:18

Proč se tomu číslu tak divíte? Vysokoškoláka živíte 25 let. Když vezmu jen náklady na jídlo, oblečení, ubytování a učebnice, dostaneme se někam k částce 4.500,- Kč, a to jsem ještě velice skromná, protože dítko, pobírající apanáž ve výši 4.500,- Kč si k ní ještě musí přivydělat (přesně: kolej 1.000,-, dojíždění 500,-, strava 2.000,- ostatní 1.000,- Kč). Pokud to vynásobíte 60 (tj. pětileté studium), dostaneme se k částce 270.000,- Kč. Pravda, menší dítko Vás sice na tolik nevyjde, ale pokud v této době cosi našetříte, dáte to s největší pravděpodobností na pořízení bydlení. Když si pořídíte bydlení, dítko povyroste a Vy ty peníze zase nastrkáte do dítka, protože chcete, aby se např. naučilo pracovat s počítačem, mluvit cizím jazykem apod. Já vím, že se o těchto sumách do vzdělání neuvažuje, ale pokud chcete, aby se Vaše dítko naučilo pracovat s počítačem, musíte ho koupit, protože ve škole není čas a nejsou ani počítače pro všechny děti. Totéž s jazykem. Nejlepší je, pokud dítko dostane ve škole nějaký základ a jako středoškolák vyjede na brigádu do zahraničí. Tyhle náklady jsem ale do té základní sumy nezapočítávala, i když u vysokoškoláka by se asi nějakým způsobem zohlednit musely. Moje dcera třeba v současné době studuje VŠ. Ke studiu je pro ni dneska počítač naprosto nezbytný. Všechny studijní podklady mají na školním internetovém serveru, všechny práce vypracovávají na počítači, informace hledají na internetu. Na koleji sice mají počítačovou učebnu, ale ta je přecpaná, škola to řeší internetovými přípojkami na kolej. Na druhou stranu to má své výhody: naučí se výborně pracovat s počítačem, při zpracovávání seminárních a jiných prací se naučí jazyky. Když si vzpomenu, jak jsme studovali my, je to neskutečný pokrok.         

 | 
Nox  |  28. 07. 2005 13:46

no kdyz je to takhle pohromade, tak je to docela sila, no. jinak dcera ma stesti na skolu, mi toho na netu moc nemeli - pekne jsme kupovali skripta, atd a to jsem byl na vysce pred rokem

 | 
Jarmila  |  01. 08. 2005 12:20

Schválně jsem si hodila do kalkulačky celkem nízkou částku. 1 dítě, měsíčně za 1.500,- a na 15 let. Předpokládám malé náklady a dítko si začne v 15 letech vydělávat. Vyšlo mi 270.000,- Kč. Totéž dítko se stejnými náklady, ale na 25 let = 450.000,- Kč. Určitě ale dáváte víc, máte větší byt, jedete s rodinou na dovolenou, je tam spusta nákladů, které si člověk ani neuvědomuje. Takže si myslím, že ten 1.000.000,- Kč na 1 dítko odpovídá. Ono se to nezdá, když je to rozloženo do tolika let. Vždyť 25 let života je značná část produktivního věku člověka!

Jen zvažuju, do kdy budou současní rodiče své děti živit. Pořizují si je v cca 30 letech, takže těsně do předdůchodového věku, to jim nezávidím.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená