FinExpert.e15.cz

EU: Počet nepracujících rodin roste!

V Evropě roste počet domácností odkázaných na sociální dávky, kde ani jeden člen nepracuje. Každý desátý Evropan v produktivním věku žije v domácnosti závislé na státních příspěvcích.
EU: Počet nepracujících rodin roste!

Tito občané nejsou rodinou motivování k hledání práce a všichni členové rodiny se stávají postupně dlouhodobě nezaměstnanými. Celé rodiny si tak zvykají na život bez práce, ztrácejí pracovní návyky a základní kontakty s běžným společenským životem, rychle pohodlní a zvykají si na štědrý systém sociálních dávek. Právě ten je nejčastější příčinou nárůstu počtu dlouhodobě nezaměstnaných.

Sociální dávky odrazují od hledání práce

V současné době vysoké je vysoká nezaměstnanost v Polsku, Slovensku, Španělsku, Lotyšsku, Německu a Řecku. Naopak nejnižší nezaměstnanost je v Lucembursku, Irsku, Rakousku, Velké Británii a Nizozemí. Lidé bez práce v oblastech s vysokou nezaměstnaností neemigrují směrem do regionů s vysokou poptávkou po práci. Důvodem jsou především přetrvávající jazykové a informační bariéry. Velká část Evropanů stále neví o tom, kde a jaká práce je poptávána nebo se jazykem země, kde by se mohli ucházet o zaměstnání, nedomluví. V rámci Evropské unie migruje za prací přes hranice členských států necelé jedno procento ekonomicky aktivního obyvatelstva ročně. Tato situace je živnou půdou pro trvalý růst dlouhodobě nezaměstnaných v některých oblastech (východní Polsko, východní Slovensko, střední Španělsko či jižní Itálie). Na druhé straně oblasti dynamického rozvoje ve velkých městech v Irsku, Nizozemí a Portugalsku postrádají velké množství kvalifikované pracovní síly. Dalším důvodem je vysoké daňové zatížení práce spojené se štědrou sociální sítí (Francie, Švédsko a Dánsko). Vysoké daňové zatížení odrazuje ekonomicky aktivní od práce a štědré sociální dávky oslabují motivaci nezaměstnaných k migraci za prací.

Nejméně takových rodin je v Portugalsku

Nejméně lidí v produktivním věku žije v domácnosti, kde nikdo nepracuje na Kypru (5,2 %), v Portugalsku (5,3 %) a ve Švédsku (5,8 %). Naopak nejvíce lidí žije v „nepracovních“ domácnostech v Polsku (14,8 %), v Belgii (14,4 %) a v Maďarsku (11,6 %). V Česku žije 7,7 % lidí ve věku 18-59 let v domácnosti, kde ani jeden její člen nepracuje, což nás řadí na desáté místo v Evropské unii.

Jak zvýšit zaměstnanost?

Důležitým bojem proti snižování nezaměstnanosti je zvyšování vzdělanosti v zemi. Připravit se v dnešní hektické době na život ve světa zítřka nelze tím, že člověk získá znalosti a know-how jednou provždy. Stejně (ne-li více) je důležitá schopnost učit se, komunikovat, pracovat ve skupině a odhadnout vlastní situaci. Celoživotní vzdělávání je proto nesmírně důležité a záleží na každém občanovi, jak zvyšuje svoji odbornou kvalifikaci. Současně je důležité snižovat sociální dávky, zpružnit pracovní právní vztahy, zjednodušit obchodní podmínky a hlavně přenést odpovědnost na každého občana. Každý z nás žije svůj vlastní život a záleží jenom na něm jak je prožije. Musíme sami zlepšovat své znalosti a dovednosti, abychom dokázali sám najít uplatnění na trhu práce nebo sami pracovní místo vytvořit. Na státním aparátu potom je, aby nám k tomu vytvořil potřebné podmínky – jednoduchý a průhledný systém zdanění, odvodů, rychlá soudní rozhodnutí a jednoznačné zákony…

Počet lidí v produktivním věku žijících v domácnosti, kde nikdo nepracuje

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Eurostat: Die soziale Lage in der Europaischen Union 2004, Katalognummer: KE-AG-04-001-EN-C

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená