FinExpert.e15.cz

EU: O kolik vydělávají ženy méně?

Muži v Evropě mají stále výrazně větší příjmy. Rozdíly v Česku jsou jedny z nejvyšších.
EU: O kolik vydělávají ženy méně?

Muži vydělávají v Evropě stále výrazně více než ženy. Dostávají také častěji bonusy jako delší dovolenou nebo podíly na zisku firmy. V průměru vydělávají ženy v EU o 16,4 % méně než muži. Rozdíly v Česku jsou jedny z nejvyšších.

Mzdové rozdíly se zjišťují při porovnávání průměrných hodinových mezd. Dle posledních údajů za rok 2010 dosahoval v EU rozdíl mezi průměrnou hodinou mzdou muže a ženy 16,4 %. Přestože jsou důvody, proč mají ženy nižší průměrnou hodinovou mzdu většinou odůvodněné, existují bohužel nadále i v EU společnosti, kde má žena nižší příjem za stejnou práci než muž, protože je žena. Hlavními důvody, proč mají ženy nižší příjem, jsou:

 • Ženy pracují méně přesčas a za přesčasovou práci náleží příplatek.
 • Ženy pracují mnohem častěji na zkrácený úvazek než muži. Přitom hodinová odměna při práci na zkrácený úvazek je průměrně nižší než průměrná hodinová mzda na plný úvazek.
 • Ženy pracují více ve veřejném sektoru, kde jsou nižší příjmy než v soukromém sektoru.
 • Manažerek, vysokých státních úřednic či političek je méně než mužů. Především v zemích Skandinávie se však tato situace neustále zlepšuje.
 • Nejvíce vedoucích funkcí a lépe placených profesí je ve strojírenství, informatice či chemickém průmyslu. Tedy v odvětvích, kterým se ženy tolik nevěnují. Ženy pracují více ve školství, státní správě nebo zdravotnictví, kde není tolik vedoucích pozic.

Přesto se mnohým ženám daří výborně skloubit kariéru a péči o rodinu a počet úspěšných ředitelek a manažerek pořád roste. Ženy ve vedení posouvají společnost dopředu. Firemní klima a atmosféra se zlepšuje, stejně jako tolik důležitá komunikace. Schopná manažerka dokáže firmě vtisknout trošku jiný pohled na svět než muž, uspět v tvrdé konkurenci a přitom vnést do firmy příjemnou atmosféru.

Rozdíly v členských zemích EU

Členské země EU si můžeme dle výše rozdílu mezi výši mezd mezi muži a ženami rozdělit do čtyř skupin.

 • V první skupině zemí vydělávají muži v průměru za hodinu o 23 % více než ženy. Do této skupiny zemí patří Estonsko, Česko, Rakousko a Německo.
 • Ve druhé skupině zemí vydělávají ženy v průměru méně od 16 % do 23 % méně než muži. Do této skupiny zemí patří Řecko, Kypr, Slovensko, Velká Británie, Finsko, Dánsko a Francie.
 • Ve třetí skupině najdeme Švédsko, Bulharsko, Litvu, Porgtugalsko, Irsko, Rumunsko a Lucembursko. V těchto zemích vydělávají ženy v průměru méně od 9 % do 16 % než muži.
 • Nejmenší mzdové rozdíly mezi průměrnou hodinovou mzdou mužů a žen jsou v Lucembursku, Belgii, Maltě, Itálii, Slovinsku a Polsku. Ve čtvrté katogorii vydělávají muži více než ženy do 9 %. 

Zkrácené úvazky, ano či ne?

Legislativní podpora zkrácených úvazků je pro domácí ekonomiku jistě přiznívá. Snižuje se nezaměstnanost a mnohé mladé rodiny mají šanci skloubit práci s péčí o dítě. Nejvíce jsou rozšířené zkrácené pracovní úvazky v Nizozemí a zemích Skandinávie.

Průměrná hodinová mzda při práci na zkrácený úvazek je nižší než u zaměstnanců pracujících na plný úvazek. A v Nizozemí nebo zemích Skandinávie mladé ženy rády pracují na zkrácený úvazek. Proto je v těchto zemích rozdíl mezi příjmy mužů a žen mírně nadprůměrný, přestože podmínky pro kariéru a pracovní uplatnění jsou ve Skandinávii nejlepší na světě.

 • V Nizozemí, zemích Skandinávie nebo Německu pracuje více než třetina žen na zkrácený pracovní úvazek. Což je jedním z důvodů dlouhodobě nížší nezaměstnanosti v těchto zemích. Nízká nezaměstnanost je pro domácí ekonomiku velmi důležitá. Počínaje větší spokojeností obyvatel a lepší náladou ve společnosti či nižší krimanalitou. Nižší nezaměstnanosti je přiznává i pro státní pokladnu. Vybere více na daních od zaměstnanců a má nižší výdaje spojené s výplatou podpory v nezaměstnanosti nebo následných sociálních dávek.
 • V Itálii, Maltě nebo Polsku je poměrně velký rozdíl v zaměstnanosti mužů a žen. Právě v těchto zemcíh je nejvíce žen v domácnosti. Podíl žen vykonávajících méně kvalifikované a placené práce je v těchto zemích tedy nižší, což snižuje mzdové rozdíly mezi průměrnou hodinovou mzdou mužů a žen.

Kde ženy nejlépe nastartují kariéru? Ve Skandinávii

Evropská unie prosazuje politiku rovných příležitostí. I přes zaměření na rovnost žen a mužů zůstávají na evropských trzích práce rozdíly mezi ženami a muži v účasti na trhu práce, zaměstnanosti, výdělcích a profesním postupu. Míra činnosti a zaměstnanosti žen zůstává nižší než míra činnosti a zaměstnanosti mužů.

Skloubit mateřské povinnosti a kariéru je v dnešní hektické době orientované na výkon velmi náročné. Přesto se to mnohým Evropankám daří a počet manažerek rok od roku roste. Nejlépe se to daří ženám ve Skandinávii, kde je i nejvíce političek (okolo 40 %). Ve Skandinávských zemích bylo taky nejdříve uzákoněno hlasovací právo pro ženy - ve Finsku v roce 1906, v Dánsku 1915. Například v USA to bylo až v roce 1920 a ve Švýcarsku až v roce 1971.

Mzdové rozdíly mezi muži a ženami v EU v roce 2010
 

Zeměrozdíl v %zeměrozdíl
Estonsko27,6 %Dánsko16 %
Česko25,5 %Francie16 %
Rakousko25,5 %Švédsko15,8 %
Německo23,1 %Bulharsko15,7 %
Řecko22 %Litva14,6 %
Kypr21 %Portugalsko12,8 %
Slovensko20,7 %Irsko12,6 %
Velká Británie19,5 %Rumunsko12,5 %
Finsko19,4 %Lucembursko12 %
Nizozemí18,5 %Belgie8,8 %
Lotyšsko17,6 %Malta6,1 %
Maďarsko17,6 %Itálie5,5 %
Španělsko16,7 %Slovinsko4,4 %
EU16,4 %Polsko1,9 %
Zdroj: Eurostat: Wages and Labour costs, Gender pay Gap statistic and European Commission: Gender Equality: The Situation in EU
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

:-D " muž je od přírody výkonnější a taky v průměru ...
danalx
29. 5. 2012, 15:13
Rozdíl v platech mužů a žen je nesmyslně uměle snižo...
Fre ddy
28. 5. 2012, 15:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená