FinExpert.e15.cz

EU: Které ekonomiky nejlépe šlapou?

K porovnání výkonnosti je možné použít několik ukazatelů.
EU: Které ekonomiky nejlépe šlapou?

Rozdíly v ekonomické výkonnosti členských zemí EU jsou nadále značné. HDP v paritě kupní síly se pohybuje od 47 % v Bulharsku po 271 % v Lucembursku. Které evropské ekonomiky nejlépe šlapou?

Členské země EU jsou ekonomicky vyspělé země s propracovanou sociální politikou a vysokou životní úrovní občanů. Mezi 28 členskými zeměmi přetrvávají výrazné rozdíly, což dokládá řada ekonomických indikátorů. Jedním z nich je HDP v paritě kupní síly.

Co je to HDP?

Hodnocení životní úrovně občanů je velmi náročné, rozhoduje řada aspektů. V zemích s prosperující ekonomikou se však žije většině občanů lépe. K porovnání ekonomické výkonnosti je možné použít několik ukazatelů. Zpravidla se používá HDP (hrubý domácí produkt). HDP je základním měřítkem celkové hospodářské produkce v zemi, je to tržní hodnota všech finálních výrobků a služeb uvnitř dané země během jednoho roku.

  • Porovnávat jednotlivé země dle nominálního HDP by bylo značně nepřesné, neboť celkové HDP je ovlivněno velikostí daného státu. V hodnocení Eurostatu je proto použito „nejpřesnější“ hodnocení dle HDP na jednoho obyvatele v paritě kupní síly. Z tohoto důvodu mohou být na předních místech menší evropské země. HDP v paritě kupní síly zohledňuje cenové rozdíly v jednotlivých členských zemích EU.

Nejvýkonnější je Lucembursko

  • Nejvyšší HDP v paritě kupní síly na obyvatele za rok 2012 vykázalo Lucembursko 271 % průměru EU. Následuje Rakousko (131 %), Irsko (129 %), Nizozemí a Švédsko (128 %). Nadprůměrně výkonná je celá ekonomika ještě v Dánsku, Německu, Belgii, Finsku, Velké Británii a Francii.
  • Česku patří v rámci zemí EU 17. místo. HDP v paritě kupní síly v Česku za rok 2012 byl vyšší i než v Řecku a Portugalsku.
  • Nejnižší HDP v paritě kupní síly je v Rumunsku a Bulharsku, kde nedosahuje ani poloviny průměru zemí EU.

Průmysl táhne lucemburskou ekonomiku

Malé Lucembursko patří při hodnocení řady ekonomických ukazatelů na přední příčky. Ekonomickým tahounem je průmysl. Národní ekonomika je velmi výkonná, vyznačuje se vysokou dynamikou rozvoje a růstu. Domácí firmy se mohou pochlubit vysokou produktivitou práce a orientací na nové technologie. Lucemburské hospodářství je otevřeno vnějšímu světu a spolupráci se sousedními evropskými státy (především Belgií a Německem). Ekonomika těží z rozvinuté sítě služeb podnikům. Lucemburk je sídlem několika evropských institucí.

Podpora výzkumu, vývoje a školství je velmi důležitá

Ekonomicky nejvyspělejší země světa nabízí výborné podmínky pro podnikání, dlouhodobě se orientují na podporu výzkumu a vývoje. Značné finanční prostředky proudí na podporu nových myšlenek z veřejných rozpočtů, tak i firemních rozpočtů. Domácí společnosti vědí, že budoucnost patří připraveným společnostem, které dokážou svým zákazníkům nabídnout něco navíc. Ekonomický růst budou v následujících letech zažívat země s „kreativními“  firmami. Ziskovost velkých i malých společností závisí především na nových nápadech a myšlenkách.

  • Podpora školství a vzdělanosti občanů je pro budoucnost zemí velmi důležitá. Právě inovativní zaměstnanci rozhodují o úspěchu firem. Hnací silou jsou myšlenky.
  • Největším firemním aktivem prosperujících společností nejsou hmotné statky, ale zaměstnanci, kteří dokážou tvořit nové hodnoty, pružně reagovat na měnící se potřeby trhu a přinášet nové a nové podněty.

HDP v paritě kupní síly v EU

ZeměHDP v paritě kupní sílyzeměHPD v paritě kupní síly
Lucembursko271 %Malta86 %
Rakousko131 %Slovinsko82 %
Irsko129 %Česko79 %
Nizozemí128 %Slovensko75 %
Švédsko128 %Řecko75 %
Dánsko125 %Portugalsko75 %
Německo121 %Litva70 %
Belgie119 %Estonsko68 %
Finsko115 %Polsko66 %
Velká Británie110 %Maďarsko66 %
Francie108 %Lotyšsko62 %
Itálie98 %Chorvatsko61 %
Španělsko97 %Rumunsko49 %
Kypr91 %Bulharsko47 %
(EU27=100 %, 2012)
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Naše ekonomika je jen o 35% méně výkonná než Británi...
2. 9. 2013, 13:49

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená