FinExpert.e15.cz

EU: Jak vysoké jsou náklady na bydlení?

V Česku jsou náklady na bydlení dokonce mírně nadprůměrné.
EU: Jak vysoké jsou náklady na bydlení?

Výdaje za bydlení (včetně energií) tvoří nejvyšší výdajovou položku evropských domácností, za bydlení utratí průměrná evropská domácnost čtvrtina příjmu. V Česku jsou náklady na bydlení dokonce mírně nadprůměrné.

Pořízení vysněného bydlení je snem většiny domácností, nikde jinde se necítíme tak dobře jako ve vlastním domě nebo bytu. Vlastní bydlení přináší pocit svobody a nezávislosti. Náklady za bydlení (nejenom nájemné, ale i výdaje za vodu, elektřinu, plyn) tvoří průměrně v členských zemích Evropské unie 23,6 % výdajů všech domácností. Jedná se o průměrnou hodnotu, u jednočlenných domácností je tento poměr samozřejmě vyšší, zvláště, když se jedná o penzistu pobírající podprůměrný důchod.

Jaké jsou průměrné výdaje evropské domácnosti?

Průměrná evropská domácnost utratí měsíčně ze svého příjmu 23,6 % za bydlení, 13,2 % za dopravu, 12,9 % za jídlo a nealkoholické nápoje, 8,8 % za zábavu a kulturu, 8,6 % za restaurace a dovolenou, 5,7 % za vybavení domácnosti, 5,3 % za oblečení a boty, 3,6 % za zdravotní služby a léky, 3,6 % za alkohol a cigarety, 14,6 % ostatní. 

Splácení hypotéky? Bydlení spolkne polovinu příjmu

Při pořízení vlastního bydlení je pro řadu domácností hypotéční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření nutností. Při součtu výdajů za bydlení a splátek úvěru zaplatí tyto domácnosti na všech nákladech spojených s bydlením polovinu rodinného příjmu.

Kde jsou náklady na bydlení nejvyšší?

Protože se liší příjmy domácností a ceny zboží a služeb v jednotlivých evropských zemích, tak si uvedeme, jak vysoké jsou výdaje za bydlení v jednotlivých zemích v procentech z rodinného příjmu. Výdaje za bydlení v sobě zahrnují výdaje za nájem, vodu, elektřinu, plyn a ostatní paliva.

  • Nejvyšší výdaje za bydlení mají domácnosti v severských zemích, Dánsku (29,1 % z rodinného rozpočtu), Finsku (26,9 %), Švédsku (26,9 %). Potom už však následuje Česko (26,5 %). Dalšími zeměmi s nadprůměrnými výdaje za bydlení jsou:  Slovensko (25,5 %), Francie (25,1 %), Lotyšsko (24,8 %), Německo (24,4 %) a Polsko (24,3 %).
  • V rámci zemí EU jsou průměrné výdaje na bydlení v Belgii (23,9 %), Lucembursku (23,9 %), Velké Británii (23,9 %), Řecku (23,8 %), Nizozemí (23,8 %), Irsko (22,4 %), Islandu (22,4 %), Itálii (22,4 %), Rumunsku (22,3 %), Maďarsku (21,9 %). 
  • Nejnižší náklady na bydlení jsou v Rakousku (21,5 %), Španělsku (20,4 %), Estonsku (20,0 %), Slovinsku (19,4 %), Kypru (18,6 %), Bulharsku (16,9 %), Litvě (16,1 %), Portugalsku (15,3 %) a Maltě (12,0 %).

Velikost domácností

Mezi jednotlivými členskými zeměmi EU jsou značné rozdíly ve velikostech domácnosti. Vícečlenné domácnosti jsou typické pro jihoevropské země. V těchto zemích je běžné, že v domě či bytě žije více generací pohromadě. Je zde kladen větší důraz na rodinnou soudržnost. Méně četné domácnosti jsou potom typické zejména pro země Skandinávie. I v Česku žije rok od roku více singles, současně klesá porodnost, proto se snižuje průměrný počet členů v domácnosti. V současné době je průměrný počet domácnosti v Česku 2,5.

  • Trend vyššího počtu jednočlenných domácností je pro některé občany zajímavou investiční příležitostí, neboť řada singles žije v pronájmu, neboť z důvodu upřednostnění pracovní kariéry mění častěji pracovní prostředí. Kvalitně zařízené menší byty na dobrých adresách se poměrně dobře pronajímají.

Průměrně nejvíc členů mají domácnosti v Chorvatsku, Maltě a Rumunsku (2,9), následuje Kypr, Slovensko a Polsko (2,8), Irsko a Španělsko (2,7), Slovinsko, Portugalsko, Maďarsko a Řecko (2,6). Nejméně početné jsou v průměru domácnosti v Dánsku (2,0), Finsku, Norsku a Švédsku (2,1).

Zdroj: Destatis (Das Statistische Bundesamt): Statistische Jahrbuch 2013, Kapitel Internationales
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená