FinExpert.e15.cz

EU - speciál Osobních financí

Před dvěma měsíci se Česká republika stala členem Evropské unie. Připravili jsme k této události řadu analýz, které vám poskytnou přehled o tématech, jako je srovnávání životní úrovně, orientace na trhu práce v EU a souvisejících oblastech, jako je sociální pojištění, nemocenské pojištění nebo daně.
EU - speciál Osobních financí

Členství v EU nám přineslo některé rychlé a de facto automatické změny - mám na mysli cestování nebo možnost pracovat v některých zemích EU - v jiných ohledech naše "unijní evropanství" vyspívá jen pozvolně. Následující přehled jsme vytvořili s cílem zlepšit vaši orientaci v novinkách, která situace po vstupu České republiky do EU přinesla. 

Platy a životní úroveň

Klepněte pro větší obrázek Které profese nejvíc sypou?
Šanci na dobré zaměstnání vylepšuje vysoká kvalifikace a nejvyšších příjmů dosahují ti, kteří do sebe investují a neustále si rozšiřují znalosti. Víte, kde mají nejvyšší příjmy v Evropské unii?

Klepněte pro větší obrázek Sociální pojištění v zemích EU
Hrubá mzda není až tak důležitá, hlavní je, kolik peněz si přineseme domů (čistá mzda). Při hrubé mzdě 20 000 Kč jsou náklady zaměstnavatele kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění 27 000 Kč, k tomu ještě odvedeme z hrubé mzdy na sociální a zdravotní dalších 2 500 Kč. A jak je to v zemích EU?

Klepněte pro větší obrázek Jsou tam jenom boháči?
Od vzniku EU roste bohatství jednotlivých členských zemí a životní úroveň jejích občanů. To dokumentují nejenom hospodářské ukazatele, ale také vybavení domácností osobními automobily, internetem, mobilními telefony a počtem lidí jezdící na drahé dovolené.

Klepněte pro větší obrázek Pracovat za minimální mzdu?
Jaká je minimální mzda v EU a jak se stanovuje její výše? Je ve všech členských státech stejná? Ve kterém státě pobírá nejvíce lidí tuto mzdu? Najdou se vůbec v Evropské unii občané, kteří jsou ochotni chodit do práce za minimální mzdu?

Ke zdravotní péči 

Klepněte pro větší obrázek Zdravotní péče v zemích EU
Zdravotní pojištění je ze zákona v České republice povinné. Jak to bude ale s placením nákladů léčení při pobytu v jiné členské zemi EU? Jaké formuláře si musíme před odjezdem obstarat? Co se stane, jestliže nedodržíme stanovený postup?

Klepněte pro větší obrázek Jak vysoká je nemocenská v zemích EU?
Kdo vyplácí nemocenskou? Po jakou dobu může zaměstnanec pobírat nemocenské dávky a v jaké výši? Podívejme se na systém výplaty těchto dávek v jednotlivých členských zemích EU.

Klepněte pro větší obrázek Stále je výhodné cestovní pojištění
Ve členských zemích Evropské unie máme nyní nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako místní pojištění občané. Jaké úkony nekryje standardní nárok na zdravotní péči? Jaká je minimální spoluúčast v jednotlivých členských zemích?

Daně a Evropská unie

Klepněte pro větší obrázek

Daň z příjmu fyzických osob
Daň z příjmu fyzických osob je ve všech zemích Evropské unie považována za nejdůležitější. o její výše se promítá spravedlnost a ekonomická efektivnost. Jsou české daně spravedlivé? A jsou na tom v dalších zemích hůř, nebo lépe?

Klepněte pro větší obrázek Daň z příjmu právnických osob
Daň z příjmu právnických osob je v členských zemích Evropské unie mnohem menší než daň z osobních příjmů. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi a co mohou čeští podnikatelé získat v EU?

 

Práce v EU - kde hledat informace?

Pokud se zajímáte o práci v zemích Evropské unie, je pro vás zřejmě nejdůležitější najít vhodný informační zdroj. V takovém případě máte na výběr hned z několika internetových adres.

K nejobsažnějším patří stránky sdružení EURES, které tvoří 25 členských zemí EU plus Norsko, Island a Švýcarsko. Jedná se o stránku Evropské služby zaměstnanosti, tedy síť, ve které spolupracuje Evropská komise a národní veřejné služby zaměstnanosti, odborové svazy, organizace zaměstnavatelů a úřady práce.

Dalším odkazem o pracovním trhu EU je www.integrace.cz a její sekce Volný pohyb pracovních sil. Internetová prezentace Centra mezistátních úhrad - www.cmu.cz, podává informace o sociálním a zdravotním pojištění při vycestování do zemí EU. Další informace jsou v Informačních centrech EU v ČR, jejichž seznam je na www.euroskop.cz.

 

EU stručně

  • Ceny aut v EU rostou, Česko výjimkou
    V Evropě byly nové osobní automobily v dubnu meziročně dražší v průměru o 4,4 % . Stalo se tak i přes snahu Evropské komise liberalizovat trh posílením konkurence v oblasti distribuce a servisu, a tím působit proti růstu cen. Prodej aut v EU se od loňského října řídí tzv. blokovou výjimkou. Podle ní nesmí automobilky prodejcům omezovat území, kde chtějí prodávat, dealeři nemusí poskytovat servis. Od příštího roku budou moci prodávat auta tří značek a nejen jedné jako doposud. U nás začne toto opatření platit letos v listopadu. Cenu ovlivňují zejména nové bezpečnostní prvky v automobilech a také zdanění (po odečtení daní by se ceny meziročně zvýšily pouze o 1,6 %. Země, kde se ceny nezvyšují: Německo, Francie, Švédsko, Nizozemsko a Česko.
  • Přijetí eura oddalují veřejné dluhy                                                                                                                                                       Rychlým tempem rostoucí deficit veřejných financí a celková zadluženost České republiky je podle expertů z Patria Finance důvodem, proč se zatím neočekává svázání kurzu koruny s eurem v tzv. mechanismu směnných kurzů ERM-2. Lépe jsou na tom mezi novými členskými zeměmi EU Estonsko, Slovinsko a Litva, které od pondělí tento mechanismus přijaly. Výhodou těchto zemí jsou zdravé veřejné finance a vyrovnaný nebo jen mírně schodkový rozpočet. Přijetí jednotné evropské měny se u nás neočekává dříve, než v roce 2009.
  • Eura, kuny, forinty a slovenské koruny bez poplatku
    Raiffeisenbank spustila až do konce září 2004 akci, při které budou poskytovány směnárenské operace (nákup a prodej valut) bez poplatku. Akce se vztahuje na měny: euro, slovenskou korunu, maďarský forint, chorvatskou kunu a slovinský tolar. Poplatkové prázdniny byly vyhlášeny na všech pobočkách RBCZ.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená