FinExpert.e15.cz

ETF: jak vydělat na poklesu burzy

I když patří ETF mezi velmi jednoduché investiční nástroje, možnosti jejich využití jsou velmi široké. Investovat lze na rostoucím i klesajícím trhu.
ETF: jak vydělat na poklesu burzy

Prostřednictvím klasických podílových fondů vydělává investor pouze v případě růstu titulů zahrnutých v portfoliu. Při poklesu celého akciového trhu hodnota podílových listů klesá. Investorům nezbývá nic jiného, než vyčkat na otočení trendu. Jednou z výhod ETF je možnost vydělávat i na klesajícím trhu. V nabídce emitentů burzovně obchodovaných fondů jsou k dispozici takzvané short ETF. Speciální skupinu tvoří ETF, které využívají finanční páku. S těmito burzovně obchodovanými fondy lze sledovat různé investiční strategie.

Na rostoucím trhu

Mnoho drobných investorů se snaží profi tovat na dlouhodobém růstu tržní hodnoty držených cenných papírů. V nabídce emitentů je většina ETF určena právě pro participaci na rostoucím trhu. Pokud se například rozhodnete pro dlouhodobou investici do nejvýznamnějších německých společností, můžete vybrat ETF na index DAX. Při růstu indexu DAX o 100 bodů realizujete zisk ve výši jednoho eura. V našem zjednodušeném příkladě (nebereme v úvahu poplatky obchodníka a pohyb EUR/CZK) se investor rozhodne na začátku října 2008 koupit 100 kusů ETF DAX. Počáteční výše investice byla 4 880 eur. Graf Vývoj investice do ETF DAX ukazuje vývoj hodnoty indexu a hodnoty ETF DAX. Až do prvního čtvrtletí roku 2009 se hodnota indexu DAX vyvíjela nepříznivě a investor realizoval ztrátu. V dubnu letošního roku došlo k otočení negativního trendu. V říjnu 2009 dosáhl hrubý výnos investora 660 eur.

 Na klesajícím trhu

Kromě takzvaných dlouhých pozic lze prostřednictvím ETF obchodovat i na krátko. Na rozdíl od ETF, které přinášejí zisky na rostoucích trzích a jsou určeny především pro dlouhodobé investování, jsou short ETF využívány jen krátkodobě při klesajícím trendu. Kurz short ETF se vyvíjí zrcadlově k vývoji daného indexu. Konečný výnos je odvozen od poměru, v jakém ETF daný index kopíruje. U některých ETF, jako například EasyETF Euro Stoxx 50 Double Short, odpovídá výnos investora dvojnásobku poklesu indexu. V případě poklesu trhu získá investor kromě výnosu plynoucího z poklesu indexu i úrok. Při vstupu do krátké pozice prodává fond cenné papíry, které nevlastní, a volné prostředky investuje na peněžním trhu. Po poklesu ceny jsou cenné papíry nakoupeny za výhodnější kurz a realizován zisk.

Předpokládejme, že investor v srpnu 2008 očekával pokles na akciovém trhu. Rozhodl se pro spekulaci na pokles hodnoty německých akcií a koupil 100 kusů ShortDAX Daily ETF. Na začátku října 2008 se odhady investora naplnily a index DAX začal prudce klesat. Díky poklesu dosáhl investor na konci roku 2008 výnosu 2 434 eur.

Rozšiřte si portfolio

Prvním a zároveň nejjednodušším využitím ETF je pokrytí nejvýznamnějších trhů. Pokud chcete například vlastnit portfolio nejvýznamnějších světových akcií, máte dvě možnosti – nakoupit prostřednictvím brokera tituly reprezentující daný index trhu, či vybrat ETF, jehož portfolio již tyto tituly obsahuje.

První z možností předpokládá vaše hlubší znalosti a navíc je časově i finančně náročná. Musíte znát přesné váhy jednotlivých titulů v daném indexu, zadat obchodníkovi s cennými papíry příkazy k jejich nákupu a zaplatit poplatky za otevření vybraných pozic. U širokých indexů, jako je například MSCI World, jsou právě poplatky největší překážkou k sestavení individuálního investičního portfolia. Při sestavování portfolia, které odpovídá složení indexu MSCI World, byste museli nakoupit několik stovek titulů. Stavba portfolia, které obsahuje mnoho titulů, z nichž má každý jen menší než 1 % zastoupení, je pro drobného investora prakticky nemožné. S dalšími poplatky je spojena i správa již sestaveného portfolia, například při změně váhy jednotlivých titulů v daném indexu. S poplatky je třeba počítat i v okamžiku uzavírání otevřených pozic, tedy při prodeji držených titulů.

Všechny uvedené nevýhody, tedy nutnost hlubších znalostí, časová a finanční náročnost při individuálním sestavování a správě portfolia, odstraňují ETF. Pokud se například rozhodnete
zahrnout do portfolia akcie společností obsažených v indexu MSCI World, stačí koupit například ETF iShares MSCI World. Vaším nákladem je v tomto případě pouze poplatek brokera za realizaci obchodu. Nepřímým nákladem je správcovský poplatek emitenta ETF, který je započítán v kurzu.

Zvýšení diverzifikace

Burzovně obchodované fondy lze využít i v případě, kdy investor usiluje o nadvážení jedné země, regionu či odvětví v portfoliu. Individuální sestavení portfolia, které odpovídá některému úžeji zaměřenému indexu, například DAX, FTSE 100, ATX, je sice reálné, ale v porovnání s ETF stále nákladově neefektivní. Kromě ETF zaměřených na jednotlivé země lze v portfoliu využít i fondy navázané na indexy sledující vývoj akcií v jednotlivých regionech či sektorech. ETF mohou drobní investoři využít k doplnění stávajícího portfolia. Některá individuálně sestavená portfolia mohou sázet pouze na několik hlavních titulů, zemí, regionů či odvětví. V případě správného výběru můžete dosáhnout zajímavého výnosu. Z krátkodobého i dlouhodobého pohledu však bude portfolio vykazovat vysokou volatilitu. Ke snížení výkyvů hodnoty portfolia je vhodné vybrat ETF zaměřené na chybějící trhy.

Krátkodobé spekulace

Rizikově zaměření investoři mohou využít ETF ke spekulacím na růst či pokles vybraných trhů. Portfolia ETF se však sama o sobě vyznačují vysokou diverzifikací, což snižuje volatilitu celého investičního portfolia. Abyste mohli dosáhnout „rychlého“ zisku (investice však může skončit i rychlou ztrátou), potřebujete trh, který vykazuje vyšší volatilitu. Z tohoto důvodu jsou ke spekulacím vhodné například ETF zaměřené na rozvíjející se trhy, které jsou oproti vyspělým akciovým trhům více kolísavé. Protožebmusíte platit poplatky za realizaci obchodů a další náklady spojené s krátkodobým obchodováním, je zapotřebí investovat vyšší částky.

Zajištění portfolia

Dlouhodobý investor může využít burzovně obchodované fondy k zajištění portfolia proti poklesu v případě negativního vývoje na trzích. Předpokládejme, že v portfoliu jsou významně
zastoupeny akcie deseti největších německých společností – E.ON, Siemens, Bayer, Allianz, BASF, Deutsche Bank, SAP, Daimler, Deutsche Telekom a RWE. Očekáváte pokles německého akciového trhu a usilujete o zajištění portfolia proti poklesu. K zajištění lze využít dostupné short ETF na index DAX – uvedené akcie reprezentují necelé tři čtvrtiny indexu DAX. Při poklesu německého akciového trhu jsou ztráty z poklesu držených akcií kompenzovány zisky z krátké pozice v ShortDAX Daily ETF.

Autorka provozuje portál www.etfs.cz.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená