FinExpert.e15.cz

ETF fondy uspokojí i nejnáročnější investory

Rizikovost ETF fondů se odvíjí od cenných papírů v portfoliu.
ETF fondy uspokojí i nejnáročnější investory

Na každé významné světové burze můžete vybírat z několika stovek burzovně obchodovaných fondů. I zkušenějším investorům může šíře nabídky komplikovat výběr. Pro snazší orientaci si můžete rozdělit ETFka do větších skupin podle druhu cenných papírů, do nichž investují. 

Konzervativní skupina ETF

Za konzervativní jsou obecně považovány investice, které v čase méně kolísají (pozn. mají nízkou volatilitu). Cenou za nižší výkyvy tržní hodnoty ETF je poměrně nízký výnos. Vzhledem k tomu, že burzovně obchodované fondy nejsou dostupné v korunách, měl by každý český investor počítat s měnovým rizikem. 

Odhalte tajemství burzovně obchodovaných fondů

Odhalte tajemství burzovně obchodovaných fondů

Hledáte alternativu k akciím, dluhopisům či podílovým fondům?

Současná výkonnost ETF fondů zaměřených na nástroje peněžního trhu a konzervativní dluhopisy je nízká, někdy dokonce i záporná. Například ETF SPDR Barclays 1-3 Month T-Bill investuje do amerických státních dluhopisů se splatností do jednoho roku (pokladničních poukázek) a za poslední rok dosáhl záporné výkonnosti -0,06 %. Na americké státní dluhopisy se splatností 7 až 10 let se zaměřuje iShares 7-10 Year Treasury Bond ETF. Tento fond za poslední rok odepsal 3,6 %, na horizontu tří let je již výkonnost kladná (5,1 %). 

Vyšší výnosy nabízejí rizikovější typy dluhopisů. Téměř 10 % získal za poslední tři roky Vanguard Total Bond Market ETF. Tento fond mixuje v portfoliu především státní a firemní dluhopisy emitentů z USA. 

Akciové ETF

V této skupině naleznete nejvíce produktů. Je zřejmé, že akciové ETFs zařazují do svých portfolií akcie nejrůznějších společností. Ještě před samotným výběrem vhodných burzovně obchodovaných fondů byste měli vědět, zda se budete při sestavovaní portfolia držet regionální či sektorové alokace. 

Pokud se rozhodnete pro první možnost, máte na výběr ze dvou řešení – buď zvolíte jeden globální fond (například SPDR MSCI ACWI IMI ETF), nebo několik fondů investujících v rámci jednotlivých regionů (Amerika, Evropa, rozvíjející se země…). Výhodou tohoto řešení je možnost nadvážení či podvážení vybraného regionu. Existují i ETF, které pokrývají širší region a současně záměrně vynechávají například americké akcie (iShares MSCI ACWI ex US Index Fund).

Triky supermarket(ér)ů aneb Jak z vás v obchodě vytáhnou peníze

Triky supermarket(ér)ů aneb Jak z vás v obchodě vytáhnou peníze

Odhalte, jaké záludnosti na vás čekají za zdmi supermarketů!

Sestavit lze také portfolio po jednotlivých sektorech. Například se můžete snažit pokrýt následující sektory: finance, spotřební zboží, průmysl a zdravotnictví. Prostřednictvím ETF můžete pokrýt všechny hlavní sektory ekonomiky.

K doplnění investičního portfolia můžete využít ETF investující do akcií s malou, střední či nejvyšší tržní kapitalizací.

Různé investiční strategie

Na trzích naleznete i burzovně obchodované fondy, jež sledují určitou investiční strategii. Příkladem mohou být například ETF investující do dividendových společností, firem řízených podle islámského práva Šaría, akcií společností řízených podle zásad trvale udržitelného rozvoje, akcií vykazujících nízkou volatilitu, hodnotových či růstových akcií. 

Komoditní ETF

Burzovně obchodované fondy mohou investovat přímo do vybraných komodit, akcií firem podnikajících v komoditním sektoru nebo do futures kontraktů na vybrané komodity (zde se jedná o ETC). 

Seznam komodit, které může fond fyzicky nakupovat a držet v portfoliu je značně omezený – jedná se především o ETF na drahé kovy. Největším fondem, který fyzicky investuje do zlata je SPDR Gold Trust. Kdo dává přednost investicím do futures kontraktů na zlato, může využít například PowerShares DB Gold Fund a E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Gold ETN.

Spekulace na pokles a páková ETF

Samostatnou skupinu tvoří burzovně obchodované fondy, jejichž hodnota jde proti trhu (short ETF). Například tržní cena db x-trackers ShortDAX Daily UCITS ETF roste v případě poklesu indexu německé burzy DAX. V případě růstu trhu zaznamenává investor ztrátu. 

Pro spekulanty jsou určena páková ETF, jejichž kurz se mění o násobky pohybu trhu. Existují jedničková, dvojková a trojková ETF (maximální páka je 3). 

V příštím díle se zaměříme na konstrukce ETF.

Autorka je lektorou Investiční akademie ETF

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená