FinExpert.e15.cz

ETF a certifikáty na komodity

Některé ETF a certifikáty kopírují cenu komodit, některé cenu akcií firem z tohoto sektoru.

Na burzách v USA je velký výběr exchange traded funds z oblasti  komodit. V Evropě se rozšířily certifikáty na komodity.

Sektor přírodních zdrojů je z pohledu běžného investora velmi dobře pokrytý alternativními produkty k otevřeným podílovým fondům – ETF a indexovými certifikáty. Jak komoditní ETF, tak certifikáty, lze rozdělit na dvě skupiny. První kopíruje cenu akcií firem, které mají něco společného s komoditami, druhá kopíruje přímo cenu komodit.

ETF kopírující cenu komodit

Exchange traded funds (ETF), které kopírují cenu některé komodity nebo kurz komoditního indexu je méně než těch, které kopírují kurz sektorového akciového indexu. ETF kopírující cenu komodit se dále dělí na dvě skupiny. První drží v portfoliu danou komoditu ve fyzické formě. Druhá používá ke kopírování ceny komodity tzv. futures kontrakty.

Z povahy věci vyplývá, že k držbě ve fyzické podobě jsou nejvhodnější zlato a stříbro. Nejznámější investiční nástroje tohoto typu jsou iShares COMEX Gold Trust a iShares Silver Trust. První drží ve svých skladech tuny zlata, druhý tuny stříbra. Dalším produktem tohoto typu je Street Tracks Gold Shares. Jak název napovídá, investuje do zlata ve fyzické podobě.

Druhý způsob pomocí něhož ETF sledují cenu komodit jsou tzv. futures kontrakty. V portfoliu těchto ETF jsou finanční deriváty, jejichž podkladovými aktivy jsou ceny komodit. Příkladem „derivátového“ ETF kopírujícího cenu komodity, v tomto případě ropy, je United States Oil Fund. Použití futures kontraktů je vhodné pro kopírování vývoje komoditních indexů. Příkladem je iShares GSCI Commodity Inexed Trust. V něm se investor podílí na vývoji ceny 25 komodit.

ETF kopírující cenu komodit a komoditní indexy nejsou příliš rozšířené. Nabízí je menšina správců. Nejedná se o typické ETF. Jde o jakousi „odchylku“ od klasických akciových ETF. V USA se také řídí  odlišnou legislativou, jedná se o trusty, nikoli fondy. Jsou ale obchodovány na burze stejně jako ETF.

Na německé burze je k dispozici několik ETF kopírujících komoditní index: EasyETF GS Ultra Light Energy, EasyETF GSCI, EasyETF GSNE, Market Access Jim Rogers Commodity Index Fund.

Klepněte pro větší obrázek

ETF kopírující cenu akcií

Početně větší je skupina ETF, které kopírují sektorový akciový index z oblasti komodit. V jejich portfoliích se nachází akcie firem.

Sektorových akciových indexů z oblasti komodit je poměrně velké množství. Liší se poskytovatelem indexu (MSCI, S&P, FTSE, Dow Jones, aj.) a šíří (například MSCI Oil & Gas je podmnožinou MSCI Energy, MSCI Metals & Mining je podmnožinou MSCI Materials). Záleží na správci ETF, jaký index pro dané ETF zvolí, zda „celý“ sektor nebo jen „výsek“ sektoru.

Není zde prostor jmenovat všechny ETF z oblast komodit (sektory Energie, Materiály). Upozorníme pouze na nabídku jednoho z největších správců ETF – společnosti iShares (viz tabulka 1). Tato společnost nabízí sedm sektorových ETF ze sektorů, které mají něco společného s komoditami. Název vždy indikuje podkladový index.

Tabulka 1 uvádí komoditní ETF od iShares obchodované na burze AMEX. Evropští investoři přivítají ETF zaměřené na evropské firmy Indexchange DJ Stoxx 600 Basic Resources a Indexchange DJ Stoxx 600 Oil & Gas a obchodované na německé burze.

Certifikáty na cenu komodit

V Evropě mají v investovatelnosti do komodit nad ETF navrch investiční certifikáty. V baště certifikátů, v Německu, se jich na Deutsche Boerse obchoduje nepřeberné množství. Zaměříme se pouze na indexové certifikáty, které jsou největším konkurentem otevřených podílových fondů. Stejně jako ETF je můžeme rozdělit na dvě skupiny. První kopíruje cenu konkrétních komodit nebo komoditních indexů, druhá kopíruje vývoj akciových indexů z komoditního sektoru.

Vsadit na rostoucí cenu konkrétní komodity není s investičními certifikáty problém. Téměř všechny obchodované komodity jsou pokryty alespoň několika indexovými certifikáty (tab. 2). Indexové certifikáty byly vydány také na nejpoužívanější komoditní index GSCI (Goldman Sachs Commodity Index).

Zkušenější investoři uvítají vedle jednoduchých indexových certifikátů také složitější typy – certifikáty bonusové, diskontové, sprint, garantované. Na většinu komodit uvedených v tabulce 2 existují i tyto certifikáty.

Klepněte pro větší obrázek

Certifikáty na cenu akcií

Indexových certifikátů, které kopírují cenu sektorového akciového indexu z oblasti komodit, je v porovnání s ETF málo. Navíc existují hlavně na evropské firmy (index Dow Jones Euro Stoxx).

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 20/2006.

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

ETF na zemni plyn
vondra01
8. 7. 2009, 16:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená