FinExpert.e15.cz

Erste inovační barometr: ČR zaostává v inovacích, musí proto lákat investory na nižší mzdy

Praha, 11. října 2013

Česká spořitelna dnes představila unikátní Erste inovační barometr, který je vodítkem pro porovnání atraktivity všech 28 ekonomik EU z hlediska konkurenceschopnosti, inovačního potenciálu a budoucí prosperity země. Po srovnání devíti nejdůležitějších ukazatelů se Česká republika umístila celkově na 19. místě např. za Slovinskem, Maďarskem nebo Španělskem. ČR je na tom nejhůře ve veřejných výdajích na vzdělávání nebo v rozšíření e-governmentu, tedy elektronické komunikaci občanů s veřejnou správou. Naopak si nevede špatně v podílu high-tech exportů na celkových exportech a také v počtu absolventů technických univerzit. Jedničkou co do budoucí konkurenceschopnosti a inovační síly a také vzorem pro ostatní země jsou jednoznačně severské státy – Švédsko, Dánsko a Finsko.

„Současná moderní ekonomika může dlouhodobě uspět pouze v případě, že se bude soustředit na inovace, výzkum, znalostní ekonomiku a výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Česká republika je vnímána jako země, která poměrně dobře bez výrazných problémů přestála ekonomickou krizi. V porovnání se zeměmi jako Kypr či Malta jsme však výrazně zaspali v některých důležitých oblastech a například nízké veřejné výdaje na vzdělávání tvoří značnou překážku v našem dalším posunu,“ uvedl Jan Jedlička, manažer EU Office České spořitelny.

Z Erste inovačního barometru jasně vyplývá, že země s vyšší inovační kapacitou, mají vyšší mzdy. ČR a ostatní země CEE zatím nemají takový inovační potenciál, proto musí při lákání zahraničních investorů nabízet nižší mzdu. Dosud fungující model, kdy se přesunul kapitál a výrobní kapacity ze západní Evropy do postkomunistických zemí střední a východní Evropy (CEE), respektive jihovýchodní Evropy (SEE), však přestává být dostačující. Po finanční krizi se zdá být jisté, že k dlouhodobé prosperitě a vyrovnání se ekonomické vyspělosti západní Evropy „low costová“ hra nevede. Proto jsou inovace klíčové pro budoucí prosperitu jednotlivých zemí.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená