FinExpert.e15.cz

ERSTE GROUP: Erste Group dokončila prodej svých pojišťovacích aktivit společnosti VIG ienna Insurance Group

Erste Group dokončila prodej svých pojišťovacích aktivit společnosti Vienna Insurance Group.

Erste Group Bank AG včera večer úspěšně završila prodej svých pojišťovacích společností ve střední
a východní Evropě včetně pojištovny s Versicherung v Rakousku společnosti WIENER STÄDTISCHE Versicherung AG - Vienna Insurance Group (VIG) poté, co obdržela povolení od Úřadu pro hospodářskou soutěž a místních regulačních úřadů pro obchod s pojištěním. V rámci této transakce si Erste Group resp. její dceřiné bankovní společnosti ve střední a východní Evropě ponechají vždy 5% podíl v místních životních pojišťovnách.

Kromě převzetí dceřiných pojišťoven byla mezi oběma koncerny rovněž podepsána distribuční smlouva. Tato smlouva byla uzavřena na dobu 15 let a stává se základem pro úzkou spolupráci mezi Erste Group a VIG v oblasti distribuce. Obě strany se touto smlouvou zavazují, že budou přednostně distribuovat produkty svého partnera prostřednictvím vlastní distribuční sítě. Pro skupinu VIG to znamená přístup k více než 2 900 pobočkám a více než 16-ti milionům klientů skupiny Erste Group v tomto regionu. Erste Group naopak získá přístup k téměř deseti milionům klientů skupiny VIG, a to v těch zemích, v nichž jsou oba partneři v současné době aktivní.

Celková hodnota transakce činí 1 445 milionů EUR a odpovídá 1,2 násobku upsaného hrubého pojistného. Z celkové hodnoty transakce činí hodnota distribuční smlouvy zhruba 300 milionů EUR. Tato částka bude převedena 1. ledna 2009 a ohraničena po dobu 15-ti let v souladu s účetními standardy IFRS, počínajíce rokem 2009. Zbývající částka ve výši 1,14 miliard EUR byla Erste Group převedena
15. září 2008.

Výnosy z prodeje pojišťovacích společností a z distribuční smlouvy budou zahrnuty do výsledků místních dceřiných bankovních společností. Z celkových výnosů z prodeje podílů ve výši 1,14 miliardy EUR bude ve třetím čtvrtletí 2008 přiděleno zhruba 56 % Erste Holding, 18 % České spořitelně, 8 % Slovenské sporiteľňe a 18 % BCR.

Transakce se pozitivně promítne do výsledku Erste Group v roce 2008 částkou ve výši zhruba 600 milionů EUR. Erste Group tento výnos použije k posílení vlastní kapitálové základny, čímž ukazatel kapitálové přiměřenosti vzroste zhruba o 70 bazických bodů a ke konci roku 2008 se bude pohybovat výrazně nad hranicí 8 %.

Banca Comercială Română: BCR Asigurari a BCR Asigurari de Viata

Skupina VIG získala 88,5% podíl v rumunské životní pojišťovně BCR Asigurari de Viata a věcné pojišťovně BCR Asigurari společnosti Banca Comercială Română (BCR). Stejně jako v ostatních zemích si i zde ponechá společnost Banca Comercială Română pětiprocentní podíl v životní pojišťovně BCR Asigurari de Viata. Zbytek akcií je veřejně obchodovatelný. K dokončení transakce by mělo dojít v průběhu několika příštích týdnů, po jejím konečném schválení místními orgány pro hospodářskou soutěž a místními regulačními úřady pro obchod s pojištěním v Rumunsku.

Srbsko/Ukrajina

V Srbsku a na Ukrajině neměla Erste Group žádné pojišťovací aktivity, které by byly v rámci uvedené transakce prodány. Přesto bude v obou těchto zemích mezi místními bankami a příslušnými pojišťovacími společnostmi skupiny VIG uzavřena distribuční smlouva na dobu 15 let.

Erste Group při této transakci poradensky zastupovaly společnosti Merrill Lynch, Erste Corporate Finance a Wolf Theiss & Partner.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená