FinExpert.e15.cz

ERSTE BANK: Nový ekonomický ukazatel ZEW

Společně se ZEW stanovila Erste Bank srovnávací test sentimentu makroekonomické situace tohoto regionu.

Erste Bank bude ve spolupráci se ZEW (Středisko pro evropský ekonomický výzkum), významným německým institutem pro ekonomický výzkum, nyní každý měsíc vydávat Zprávu o finančních trzích ve střední a východní Evropě. Tato zpráva bude obsahovat průběžné informace o současném a budoucím (s výhledem na šest měsíců) ekonomickém sentimentu v regionu střední a východní Evropy, a to včetně klíčových aspektů, jakými jsou inflace, úrokové sazby a měnové a akciové trhy. Výsledky odvozené pro hospodářskou situaci (sentiment) jednotlivých zemí a daný region představují srovnávací kvalitativní ukazatele pro příslušné finanční trhy.

Středisko pro evropský ekonomický výzkum (ZEW) v Mannheimu realizovalo za podpory Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG ve Vídni tento průzkum ekonomické situace a finančních trhů střední a východní Evropy, kterého se účastnili odborníci na finanční trhy, poprvé. Očekávání a prognózy respondentů tohoto průzkumu finančních trhů zemí střední a východní Evropy odrážejí velmi dobré současné výkony ekonomik daného regionu a pozitivní výhled na následujících šest měsíců. Tento nový ukazatel, který sestavilo středisko ZEW ve spolupráci s Erste Bank, se týká následujících zemí: Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko a Slovensko. V současnosti hodnotí 61,9 % účastníků hospodářskou situaci jako dobrou. Většina respondentů vyjádřila také optimismus, pokud jde o ekonomická očekávání na příštích šest měsíců. Celkově očekává další zlepšování ekonomiky 25,0 % respondentů, 68,3 % nepředpokládá žádnou změnu a jen 6,7 % očekává zhoršení. Z toho vyplývá, že rozdíl mezi kladnými a zápornými očekáváními u tohoto ukazatele představuje 18,3 bodu. Odborníci na finanční trhy předpokládají, že ve většině zkoumaných zemí a v regionu jako celku se zvýší míra inflace (ukazatel představoval 25 bodů). Nejvyšší počet kladných odpovědí u tohoto ukazatele byl zjištěn v případě České republiky (64,2 bodu) a Polska (56,4 bodu).  Na rozdíl od těchto zemí však v případě Maďarska a Slovenska předpokládají dotazovaní odborníci pokles míry inflace ( (-48.3 bodů a -7.1 bodů).
Prognózy týkající se krátkodobých a dlouhodobých úrokových sazeb předpokládají jejich zvýšení v České republice a Polsku a snížení v Maďarsku a Rumunsku.
Odborníci na finanční trhy se vyjadřovali velmi optimisticky o vývoji akciových trhů v zemích střední a východní Evropy. Zatímco 80 % respondentů předpokládá zvýšení indexu NTX, který se skládá z určitých vybraných druhů akcií ze zkoumaného regionu a který vyvinula Erste Bank a vídeňská burza, pouze 4,4 % předpokládají pokles tohoto indexu. Vážením výsledků získal tento ukazatel 75,6 bodu. Odborníci očekávají pozitivní vývoj na akciových trzích na Slovensku, v Rumunsku a především v Chorvatsku. Příslušné ukazatele za tyto jednotlivé trhy dosahovaly 86,1 bodu, 77,9 bodu a 76,0 bodu.

Většina odborníků účastnících se průzkumu předpokládá posílení hodnoty národních měn v jednotlivých zemích. Z výsledků průzkumu vyplývá, že s největší pravděpodobností k takovému vývoji dojde u polského zlotého a slovenské koruny.

Respondentům byla v průzkumu položena také speciální otázka, která se týkala současných událostí. V tomto prvním podobném hodnocení finančních trhů byli odborníci požádáni, aby se pokusili odhadnout dopad současného politického vývoje v Turecku, především prezidentských voleb a předčasných všeobecných voleb. Zhruba 31 % respondentů předpokládá negativní dopad, zatímco 26 % očekává pozitivní vliv na vztahy Turecka s EU. Asi 43 % účastníků se domnívá, vztah mezi EU a Tureckem se tím nijak neovlivní. Odborníci jsou tedy toho názoru, že politické nepokoje nebudou mít zásadní dopad na budoucí ekonomický vývoj Turecka a EU.

Postupy a metodika průzkumu

Středisko ZEW provádí pro Německo obdobný měsíční průzkum už od roku 1991 a ve Švýcarsku se provádí od června 2006. Cílem tohoto nového průzkumu je vyvinout ukazatele celkového ekonomického klimatu ve střední a východní Evropě a Rakousku z regionálního hlediska (tj. z hlediska zemí východní a střední Evropy).

Odborníci na finanční trhy jsou dotazováni především na to, jak se podle jejich odhadu bude vyvíjet současná ekonomická situace a jaký ve střednědobém výhledu očekávají vývoj na národních finančních trzích regionu v oblasti hospodářství, míry inflace, krátkodobých a dlouhodobých úrokových sazeb, cen akcií a směnných kursů. Respondenti ve svých odpovědích uvádějí kvalitativní prognózy trendů, tj. jakým směrem se zřejmě vývoj bude ubírat. Pokud jde o zpracovávané finanční trhy, výzkum se zaměřuje na regiony střední a východní Evropy a na oblast eura, ale také na jednotlivé země, kterými jsou Česká republika, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko, Rumunsko a Rakousko.
Podrobné výsledky za jednotlivé země střední a východní Evropy a Rakousko jsou uvedeny v měsíční publikaci „Financial Market Report CEE” („Zpráva o finančních trzích ve střední a východní Evropě“.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená