FinExpert.e15.cz

ERNST & YOUNG: Riziko a podvod – to je nový slovník auditora

Od interních auditorů se nyní očekává víc. Podle nového průzkumu Ernst & Young už zdaleka nestačí zaměřit se jen na otázky dodržování právních předpisů

Požadavky na dodržování zákonných předpisů v oblasti finančního výkaznictví ještě nedávno dominovaly práci interních auditorů. Průzkum Ernst & Young však jasně ukazuje, že vlastní auditování nestačí. Nyní se od nich žádá, aby se zabývali mnohem širším spektrem úkolů - jako jsou například rizika spojená s podvodným jednáním, velkými projekty, smlouvami a transakcemi. Interní auditoři se nyní také více zapojují i do zlepšování celkové výkonnosti svých podniků.  

Do globálního průzkumu o interním auditu, jenž firma Ernst & Young uskutečnila ve 24 zemích světa, bylo zapojeno 138 výkonných ředitelů interního auditu. Průzkum ukázal, že převzetím větší odpovědnosti jsou interní auditorské týmy vedeny k mnohem většímu nasazení než kdykoli předtím.  

„Profese interního auditu zaznamenává další významný posun. Od ,pouhého´ finančního výkaznictví a kontroly k systémovému řízení rizik a prevenci podvodů,” komentuje výsledky průzkumu Josef Severa, ředitel Ernst & Young pro služby v oblasti interního auditu. „Po dlouhou dobu společnosti nahlížely na své interní auditory jako na někoho, kdo dokáže zamezit problémům. V dnešní době od nich současně očekávají, že také pomohou zlepšit celkovou výkonnost podniků.“  

Podle Severy tato poptávka po nové roli interního auditu, kdy se jeho zaměření přesouvá od zkoumání minulosti k hodnocení budoucnosti, znamená, že se interní audit stává součástí reálného řízení společností. „ Interní auditoři vlastně říkají: chceme vedle auditování přinášet i jinou hodnotu – promlouvat do strategického řízení společnosti, hodnotit významné operace, zavádět systémy prevence a řízení. Interní auditoři mají k této nové roli dost silný mandát – především dobře znají společnost a její procesy, zachovávají a rozvíjejí si svůj nezávislý pohled na operativu společnosti a jako jediní zkoumají procesy z kontrolního úhlu pohledu (tzn. bude možné danou operaci nejen řídit, ale i zpětně zkontrolovat?). Hlavně však mají k dané nové roli i dva důležité předpoklady – čas a schopnost vidět skrze věci (říkáme tomu také používat selský rozum),“ upozorňuje.  

Největší úkol, jemuž musí v současné době čelit vedoucí interního auditu, je najít odborníky se správnou specializací, především na informační technologie, podvodné jednání a dále odborníky na obchodní a provozní rizika. Ta patří mezi oblasti, jež respondenti považují ve svých společnostech za nejvíce rizikové - více než třetina respondentů odpověděla, že tyto odborníky ve svých týmech nemá. Společnosti tyto odbornosti stále častěji získávají jejich nákupem od specializovaných firem.

 

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená