FinExpert.e15.cz

ERNST & YOUNG: Řada globálních bank neumí odhadnout roční náklady na kontrolní mechanismy a řízení rizik

Operační modely řízení rizik a dodržování zákonných požadavků jsou u celé řady předních celosvětových bank mnohdy roztříštěné a nedostatečně flexibilní na to, aby byly schopny se účinně vyrovnat s tempem vývoje a složitostí nových regulativních opatření. Podle průzkumu firmy Ernst & Young více než polovina dotazovaných není schopna odhadnout roční celopodnikové náklady na řízení rizik.

Průzkum se zaměřil na členy vrcholového vedení 28 globálních komerčních a investičních bank spravujících aktiva v celkové hodnotě 22 bilionů dolarů. Výsledky naznačují, že řada společností se začíná zabývat konvergencí rizik v reakci na vzrůstající únavu a komplikace při dodržování všech regulativních opatření. Koncept konvergence rizik strategicky propojuje rámec řízení rizik se zvýšením výkonu podniku.

Podle Jana Fanty partnera oddělení řízení rizik firmy Ernst & Young vyústil masivní rozmach nových procesů a reportingových mechanizmů, vyvolaný regulativními požadavky (jako jsou například požadavky zákona Sarbanes-Oxley, pravidel Basel I a Basel II), u velkých bank v nepřehledný labyrint systémů a zakonzervovaných infrastruktur. „Je to problém v celém odvětví, žádná banka si nemůže dovolit ten luxus vyvíjet ideální kontrolní rámec od nuly," říká Jan Fanta.

Složitá a mnohdy přežitá infrastruktura je hlavním důvodem, proč 54 % respondentů odpovědělo, že nejsou schopni stanovit přesný odhad celkových ročních nákladů, jež jejich organizace vynaloží v oblasti řízení regulatorních požadavků na řízení rizik.

Přestože respondenti uvedli, že je pro ně obtížné určit výši celkových ročních nákladů, všichni se shodli, že považují za svůj cíl tyto náklady snížit. I tak téměř polovina (48 %) dotazovaných očekává nárůst těchto nákladů v průběhu příštích dvou let vzhledem nepřetržitému obchodnímu růstu, globální expanzi, přísnému regulativnímu prostředí a nutnosti zaměstnat v této oblasti více pracovníků.

Zjištění průzkumu Ernst & Young rovněž naznačují, že zatímco potřeba řízení nákladů a zvyšování efektivity napomáhá lépe harmonizovat činnosti související s riziky a kontrolami, konvergence rizik rovněž vytváří další hmatatelné přínosy.

Příklady přínosů konvergence rizik:

Zmírňování rizik. I přes značné investice plynoucí do této oblasti, zůstává pro banky a kapitálové trhy hlavní hrozbou – a to jak z hlediska peněžního, tak i z hlediska dobrého jména –nedodržování zákonem stanovených předpisů. Efektivní činnost v oblasti rizik a kontrol předchází problémům v dodržování stanovených předpisů a umožňuje efektivnější a nepřetržité řízení rizik.

Strategické rozhodování. Lepší koordinace a sdílení informací mezi kontrolními jednotkami společností poskytne výkonnému vedení a výborům představenstva komplexní informace o přítomných rizicích, což efektivněji podporuje rozhodovací proces.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená