FinExpert.e15.cz

ERNST & YOUNG: Česká ekonomika si musí dávat pozor na export

Hlavní výzvy spojené s hospodářským vývojem na české vývozce teprve čekají

Současná situace na světových trzích ovlivněná úvěrovou krizí v USA, ale i dlouhodobá konvergence ekonomiky ČR k EU s sebou přináší nutnost transformace střednědobých a dlouhodobých plánů společností. Vlastníci a manažeři musí v řadě případů zvážit či zahájit restrukturalizaci své firmy, neboť Česká republika přestává být z globálního pohledu zemí s nízkou cenou lidské práce. Zejména malé a střední podniky tak čeká náročné období: pátý rok života podle statistik nepřežije v Evropské unii až 95 % malých a středních firem a v Česku by podle odhadů Euler Hermes mělo v roce 2008 vyhlásit bankrot až 1290 českých podniků. Ohroženi jsou podle odborníků Ernst & Young zejména exportéři do dolarové zóny.

České společnosti musí nejen reagovat na zpomalení ekonomického růstu a pokles dolaru vůči euru, ale zároveň se vyrovnávat s dalšími výzvami specifickými pro český trh. Mezi hlavními rizika patří zvyšující se cena lidské práce, vysoká energetická náročnost, často absence silné značky a slabá vyjednávací pozice vůči odběratelům. V některých oborech se významně projeví závislost na bankovním financování. Dlouhodobějším problémem, který vyžaduje podstatné zásahy do podnikání, je však nízká produktivita práce a spoléhání se na nákladovou výhodu Česka oproti západní Evropě. S poklesem dolaru vůči euru lze v některých dalších, dosud typicky evropských oborech očekávat ostřejší konkurenci např. ze zemí jihovýchodní Asie.

„Česká republika již dávno nepatří mezi nejlevnější destinace, v regionu střední a východní Evropy se dnes naopak řadí mezi nejdražší lokality. Pro zvýšení konkurenceschopnosti je třeba se více zaměřit na kvalitní výrobky a služby s vyšší přidanou hodnotou. Nezbytná je inovace výrobků, zvyšování přidané hodnoty lidské práce, budování silné image značky a dalších necenových konkurenčních výhod,“ říká Jiří Prokop, partner oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v České republice, který se specializuje na oblast restrukturalizace a revitalizace podniků.

Hlavním faktorem, který výrazně ovlivňuje současnou situaci na trhu, je letošní enormní posílení koruny, a to především vůči dolaru. Současná 6,4% inflace (zdroj: ČSÚ) nutí spotřebitele, aby méně utráceli a tím zpomaluje růst HDP. S inflací roste také cena lidské práce, kdy se inflace adekvátně promítne do výše platů. Mezi další příčiny problémů patří vysoké ceny ropy, drahé pohonné hmoty a velké výdaje za energie.

„Některé změny se v tomto roce projevily jednorázovým skokem, ale je třeba si uvědomit, že růst cen energií i lidské práce jsou dlouhodobé faktory a nemůžeme očekávat návrat k dřívějšímu stavu,“ komentuje vývoj Lukáš Brych, manažer oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v České republice a dodává: „Problémy je třeba řešit co nejdříve, tedy ne až v likviditní krizi. Firmy často nejsou důsledné ani v zajištění měnového rizika tzv. hedgingu, i když ani to samozřejmě nevyřeší dlouhodobý růst nákladů. Zásadní příležitost proto vidíme v řízení pracovního kapitálu, odprodeji nepotřebných aktiv a zvýšení důrazu na řízení peněžních toků všude tam, kde je to možné. Podnikatelé by neměli současnou situaci podceňovat: z historické zkušenosti víme, že řešení krizí způsobených vnitřními faktory je bolestivější a trvá výrazně déle než u externích šoků.“

Nejvíce ohroženi jsou exportéři mimo eurozónu. Lze předpokládat, že současný vývoj by mohl mít v nejbližší budoucnosti negativní vliv na subdodavatele pro automobilový průmysl, sklářský průmysl a porcelánky, textilní průmysl, development nemovitostí a v souvislosti s ním pak v delším časovém horizontu také na stavebnictví. Míra ohrožení se však přirozeně může lišit v závislosti na konkurenčních výhodách a nevýhodách a finanční situaci konkrétních firem.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená