FinExpert.e15.cz

Equa bank představuje 11 novinek


Kdyby raději odstranili tu povinnost obratu/zůstatku. Když to mohou poskytovat odborářům, nebo klientům firmy prodávající vodní filtry, mohli by to poskytnout všem. Aby si tam lidi zřídili hlavní účet, nato přišla banka na trh pozdě a s nedokonalými službami (zejména problémová funkčnost karty v zahraničí), ale jako druhá banka by mohla být zajímavá - to by tam ovšem nesměla být ta překážka ve formě povinného obratu.

 | 
Rak  |  17. 09. 2013 17:56

Nemyslím si, že povinnost zůstatku/obratu je chyba. Proč mít spící účty, se kterými jsou náklady ale nijak se na nich nevydělává? Banka je vedena původními lidmi z MBank, takže tam mají původní MBank výhody jako je výběr z bankomatů všech bank v ČR zdarma a v EU za 9Kč a úroky na vkladech má taky nejvyšší mezi bankami. Já spíš mám strach, aby obdobně jako původní MBank, nebyla v permanentní ztrátě a časem třeba nezkrachovala, protože na rozdíl od Airbank, MBank či Zuna nemá žádnou velkou investiční/bankovní skupinu, v rámci níž by ty peníze dle potřeby protékaly.

 | 

A jak se liší klienti, kteří při založení účtu byli v odborech či si koupili velmi drahý filtr na vodu od těch ostatních? Ti první totiž mají "na věčné časy" účet bez nutnosti podmínku obratu splňovat.

Také mBank už není ve ztrátě, ale také už má 10 krát víc klientů než Equa (a díky tomu právě není ve ztrátě) a moc nevěřím tomu, že Equa se totéž v dohledné době podaří - ne že bych si to nepřál, každá konkurence dobrá, ale počet lidí ochotných změnit banku je konečný a získávat další bude obtížné.

Equa má velmi znatelný handicap, proč nemůže být hlavním účtem - neumí disponenta. Pro použití v rodině krajně nevhodný účet. Dále problémy s platbami kartou v exotičtějších zemích (kamarád už více než měsíc řeší reklamaci cca 25 000 Kč které mu nevydaly bankomaty v Číně, než díky diskusním fórům (banka se tím nechlubí) zjistil, že kartě "chutná" pouze jediná, málo rozšířená, síť bankomatů - Bank of China). Což o to, problémy s akceptací karet v zahraničí měla z počátku i mBank, ale ta se to snažila (díky mFóru) otevřeně komunikovat a řešit (a vyřešila), to, kde nefungují karty Equa člověk pracně zjišťuje z finančních fór, kde se to dozvídá od jednotlivých uživatelů, kteří na to přišli metodou pokus-omyl. Takže opět - při cestě na dovolenou nemůže být karta od Equa jedinou v peněžence (což ostatně nedoporučuji od žádné banky, v podstatě s každou kartou, kterou jsem trochu více používal se mi stalo, že jsem s ní někde nezaplatil. Osobně když někam vyrážím, tak si beru minimálně dvě (jedu-li s dalšími lidmi), nebo čtyři (jedu-li sám) karty od různých bank a různých karetních společností, kombinuji kreditní i debetní karty).

Dokud banka tyto problémy nevyřeší, nemůže si dělat chutě na hlavní či dokonce jedinou banku v portfoliu klienta, takže je nemoudré odrazovat klienty tím, že po nich vyžaduje splnění nějakých podmínek. To si mohou dovolit velké banky se silnou klientskou základnou. Je to škoda, drobnou úpravou produktové nabídky by mohla být z Equa ideální "druhá banka", která by mohla "první" bance přenechat náklady (zejména vysoký objem transakcí na běžných účtech) a realizovat výnosy z prodeje doplňkových produktů s vysokou přidanou hodnotou. Rozhodně by ji to vyšlo výhodněji, než si klienty za 750 Kč kupovat přes Slevomat.

 | 
Rak  |  17. 09. 2013 23:15

Když si někdo koupí drahý filtr, tak je bonitní, když je někdo v odborech tak má alespoň práci, tj. příjem peněz. Proto to dává smysl. I když by se měli spíše zaměřit na ještě bonitnější střední stav typu lékaře, atd...

MBank není ve ztrátě proto, že osekala kreditní úrok na méně než půl procenta, zavedla poplatky za výběr z bankomatu (bez splnění podmínky útraty 4000Kč kartou u obchodníka, atd.). Je to racionální z hlediska výnosů, ale pro zákazníka už to není tak výhodné, jak bývalo. Equa naopak drží kreditní úroky v porovnání výše než ostatní a zároveň nevyžaduje nic za výběry. Ale také si myslím, že příliš investuje do neefektivní reklamy. Nejlepší reklamu by jí udělala pozitivní informace v novinách - i celostátní deníky dělají žebříčky například podle výše úroků - případně některé z ocenění bankovních služeb.

Problémy s výběrem z bankomatů v exotických zemích nemohu posoudit. Ale líbí se mi, že může na jednu kartu navázat i cizoměnový účet a tak se vyhnout kurzovým převodům.

 | 

Ovšem pro splnění podmínky stačí, když byl v odborech při uzavření účtu (pak může z odborů vystoupit a "doživotní" vedení účtu zdarma bez podmínek mu zůstane). Navíc, pokud se něco nezměnilo, tak členy odborů mohou být i nezaměstnaní, studenti či důchodci (teoreticky by mohl někdo uvažovat o vstoupení (a okamžitém vystoupení) jen z důvodu založení bezplatného účtu, navíc jednu dobu dávala banka odborářům pětikilo).

Co se týče mBank, tak ano, samozřejmě má vliv změna sazebníku (i když ta podmínka útraty 4000 Kč není úplně přesná, na jeden výběr stačí 2000 Kč, na 2 výběry 3000 Kč, na 3 výběry v měsíci 4000 Kč) i úrokového lístku, ale hlavní je opravdu počet klientů - s 50 000 klienty by se kladný hospodářský výsledek dosáhnout opravdu nedal, což je u Equa právě problém. Ono je super nabízet jednu z nejvyšších úrokových sazeb na trhu, ovšem když není komu ty peníze půjčit, tak generují jen ztrátu. Potenciálních dlužníků, kteří jsou ochotni si půjčit a zároveň jsou schopni své dluhy i v budoucnu splácet je skutečně nedostatek. Však také o mBank se ví, že je při poskytování půjček velmi obezřetná, což sice řadu odmítnutých žadatelů o úvěrové produkty dost naštve, na druhou stranu má jedno z nejzdravějších (jestli ne vůbec nejzdravější) úvěrových portfolií.

Co se týče navázání cizoměnového účtu - určitě to je zajímavá fičurka, ovšem tu cizí měnu je potřeba do banky nějak dostat. Hotově vložit nelze, takže pouze převodem - u většiny bank se platí za odchozí SEPA platbu kolem 150 Kč (jsou výjimky jako FIO (50 Kč nebo 2 eura)), za příchozí SEPA platbu se u Equa platí 9 Kč (což je velmi slušné). I když je možné použít devizových společností, jako je např. Easychange, které pošlou SEPA platbu zdarma a dokonce lepším kurzem, než jakákoliv banka. Další měnou už je jen dolar a tam je to s poplatky ještě horší. Takže možná pro někoho, kdo hodně platí kartou v zemích, kde se platí eurem a případně ještě euro spekulativně nakupuje v době, kdy je jeho kurz výhodný - jinak totiž vyjde lépe použít kartu Citi life, která má kurz střed + 2 % a ta 2 % následně vrací, ve výsledku má tak klient středový kurz. Sice se nehodí na výběr z bankomatu, ale troufám si tvrdit, že v zemích, kde se platí eurem se téměř všude dá platit kartou a na ten zbytek stačí trochu hotovosti vyměněné v dobré směnárně.

Ta nespolehlivost karty v zahraničí je dost velký problém. Zejména pro ty, co jezdí jen s jednou kartou. Pokud s tím banka rychle něco neudělá, naštve si i to málo klientů, které má (protože každý, komu se to přihodí si to nenechá pro sebe a ve svém okolí udělá bance patřičnou "reklamu").

Příspěvek byl 1× upraven, naposled 17. 09. 2013 23:56

 | 
Chrz je niemand  |  18. 09. 2013 08:42

Jasně Chrzi. A ted ještě tu o 30 platebních kartách

 | 
MAMBA  |  18. 09. 2013 12:41

Nezdá se mi objektivní usuzovat z jedné negativní zkušenosti v Číně (kde nevíme, co se stalo a proč se stalo, ale šíří se to jako urban legend) na obecné problémy v exotických zemích, a v dalším postu dokonce na "nespolehlivost karty v zahraničí". Problém může nastat u jakékoliv banky, v jakékoliv zemi. Navíc ne pro každého (potenciálního) Equa klienta je důležité, jak pohodlně se dá s kartou vybírat v Číně. To s výjimkou pro odboráře mě taky moc netěší (ale přiznávám, že spíš je to mojí určitou averzí vůči této skupině), ale takto postupuje většina bank, že skupinu klientů zvýhodňuje či jim ušije podmínky na míru (obvykle profesní skupinu, lékaře, právníky, veterináře atd).

 | 

V tomto případě jsem byl tak říkajíc "přímým účastníkem". Zatímco kamarád se to z Číny snažil řešit s bankou (samozřejmě "vše funguje, u nás problém není"), já jsem byl "přítel na telefonu" (tedy spíše na FB a mailu). Prohledáváním diskusních fór se mi podařilo dostat právě k informaci, že karty Equa v Číně fungují pouze v jediné bankomatové síti a také zkušenostem ostatních cestovatelů s dalšími problémy použití karet Equa v jiných zemích. Celá sranda ho stála mnoho set korun (např. část neuskutečněných výběrů, která byla vrácena, byla vrácena horším kurzem, než byla stržena), plus již déle než měsíc řeší reklamaci nevrácených neuskutečněných výběrů v částce cca 25 000 Kč.

 | 
aTan  |  08. 12. 2013 13:48

Mne se to stalo dneska v Pekingu take. A byl to zrovna bankomat Bank of China. mBank s hnusnym kurzem to vzalo bez problemu. Takze nevim, co si o tom mam myslet. Poridil jsem si Equa prave kvuli dobremu kurzu a vybery za 9kc pro pouziti v zahranici.

 | 
josef  |  19. 09. 2013 11:03

Spolehat na jedinou kartu se nevyplácí, ani v případě spolehlivé instituce, stalo se mi několikrát, že nešlo kartu použít, že zrovna nastaly potíže i tam, kde předtím několikrát v stejném případě šlo vše v pohodě.

 | 

To zcela jistě. Ale je rozdíl, pokud karta nejde použít (platba je zamítnuta), nebo pokud se vše tváří OK, "jen" nevyjednou peníze - tedy částka je zablokována a následně stržena z účtu a musí se řešít mnoho týdnů trvající reklamací, kdy klient peníze nemá k dispozici. Kamarád samozřejmě vybíral jinou kartou. "Jen" ho spoléhání na Equa vyšlo na mnoho set korun - "záložní" karta měla blbé kurzy, navíc ty výběry, které již byly vráceny, byly vráceny horším kurzem, než byly strženy.

Jak už jsem psal - dle mého názoru Equa přišla na trh pozdě a nepřizpůsobila tomu svoji nabídku. Neodladěný produkt, podmínky pro bezplatné vedení účtu, jen průměrné kurzy při platbě kartou (třeba teď po odchodu Axa a zhoršení podmínek u kreditek Raifky je na trhu mezera pro kartu s výhodnými kurzy bez nutnosti splňovat různé podmínky).

Klienty "hladové" po bezplatném účtu "vyluxovala" mBank, následovaná FIO (ta má politiku bezpoplatkového účtu už od roku 2006, ale v té době byla družstevní záložnou, což byl pro mnohé klienty probém). Zájemce o vysoké zúročení vkladů sebrala Air Bank (i ta musela upravit svoji poplatkovou politiku, protože lidé ochotni změnit banku (spíše přidat další do svého portfolia) již nejsou ochotni akceptovat poplatky za základní služby). Equa tak nenabízí nic nového a jen vyrovnat se ostatním je málo, na to už moc klientů neslyší. Podle mého názoru tak současný stav nevydrží, podobně jako u Zuna, které možná čeká zánik, resp. začlenění zpět pod Raifku.

 | 
radim  |  19. 09. 2013 09:33

Taky mám obavu, že to Equa nebude dlouho stačit. Což je ale škoda, čím víc konkurence tím líp. Otázka je, kdo ji pak koupí a co udělá se službama a cenama. 100 000 klientů určitě budou brzo mít, to ale k ziskovosti stále nebude stačit. Vrazili teď hodně do reklamy, tak uvidíme. mBank se k ziskovosti dopracovala i tím, že osekala služby zdarma. Což Equ taky čeká, až bude mít více klientů. Podle finančního ředitele jedou podle plánu, a u takové banky je běžné minimální období, kdy je ve ztrátě, kolem pěti let. Takže minimálně dva tři roky by to ještě mohli držet, pak se rozhodne. Držím palce.

 | 
Chrz je niemand  |  17. 09. 2013 18:16

Patrik Chrz - geniální investiční guru, který se ve svých skoro 40 letech zmohl na panelákový byt v Krči. Škoda že opoměl to že má 30 platebních karet a že byl v Mexiku. Patriku, tvé rady jsou pro nás přínosem a tvůj životní příběh velkou inspirací ....

 | 
bojler  |  17. 09. 2013 22:22

Patrikovo chování je ve spoustě směrech ujeté. To vám ještě nedává právo chovat se jako rozmazlený spratek. Měl byste si uvědomit, že vy můžete být mnohem více ujetý. A daří se vám to svým příspěvkem dokazovat.

 | 
Chrz je niemand  |  18. 09. 2013 08:44

Zajímavý jak se vždy najde někdo z Chrzovi homosexuální mafie aby ho bránil

 | 
bojler  |  18. 09. 2013 09:14

Kdyby mě někdo dal na výběr, jestli být jako vy nebo homosexuál, musel bych se hodně rozmýšlet.

 | 
Chrz je niemand  |  18. 09. 2013 13:07

Jestli ty nebudeš jedna z těch katolických buzen, které zdraví Bátoru

 | 
Buzna Dan  |  30. 10. 2013 11:48

Jedině Homikem

 | 
xls  |  18. 09. 2013 08:49

Ten niemand by asi neměl problém si koupit i jiný byt. Na rozdíl od většiny zoufalců bez hypo na 30 let.

 | 
Chrz je niemand  |  18. 09. 2013 13:10

Ten si v taky životě nic nekoupil, byt dostal od fotra. S těma debilníma "radama" by si nevydělal ani na slanou vodu. Kdyby to bylo tak jak on fantazíruje tak je už dávno majitel Finexpertu.

 | 
 |  18. 09. 2013 21:53

Možná znáš taky lidi, kteří v hlavním pracovním poměru vydělávají prdlajs, ale z koníčků jim plynou slušné, nedaněné příjmy.

 | 
Chrz je niemand  |  18. 09. 2013 22:42

Tak bezpečně vím že Chrz vydělává prdlajs a jeho "porady" stojí za prdlajs Slyšel jsi někdy třeba Kellnera že by někomu radil ? A ten by opravdu mohl ...

 | 
MAMBA  |  18. 09. 2013 12:53

Však nemusíš plýtvat energií na to, abys jeho příspěvky četl/a a ještě je komentoval/a, můžeš jít místo toho dělat něco užitečnějšího.

 | 
 |  18. 09. 2013 21:49

O tom, co je pro něj užitečné, rozhoduje on sám. A ne ty.

 | 
Dan  |  19. 09. 2013 00:28

EquaBank by taky konečně mohla být FUNKČNÍ!!!

Například jsem chtěl platit kartou v obchodě - nešlo to. Volám později do banky: "Zrovna jsme měli výpadek..."

A to se ani nebavím o tom, že převod peněz ze spořícího účtu na běžný trvá normálně desítky minut(!) a poslední trval dokonce téměř 14 hodin (!!!).

Přitom v ostatních bankách je vždy převod uvnitř banky okamžitý.

Vůbec se nedivím, že banka nabízí vedení účtu zdarma a platební příkazy zdarma, protože za tohle by snad ještě měli platit oni mně, že mám nervy to používat!

 | 
JardaL  |  19. 09. 2013 08:04

No nevím, ale jsem u EqB přes rok, nic nikde bance neplatím - naopak, ona platí mě, úroky taky slušný, syn je u ní taky a po půl roce v Kanadě s kartou bez problémů...Tak asi tak...

 | 
Dan  |  19. 09. 2013 09:09

Záleží jak moc manipulujete s penězi. Samozřejmě i já jsem zažil stav, kdy to funguje normálně.

Ovšem problémy s převody jsem měl já i přítelkyně, která má u EquaBank účet taky. Navíc problémy pak přiznalo i EquaBank klientské centrum, naposledy mi k převodu mezi účty, který trval 14 hodin poslali vyjádření: "Vážený pane XY děkujeme, že kontaktujete klientské centrum Equa bank. V časovém období, které uvádíte jsme zaznamenali technické problémy v systému, který spravuje odesílání a přijímání transakcí. Časová prodleva byla tedy způsobena touto komplikací. Omlouváme se za způsobené potíže a doufáme, že do budoucna se vaše důvěra v Equa bank obnoví."

Takže evidentně má EquaBank problémy se systémy a sama si je toho vědoma :)

 | 
Jarin.  |  19. 09. 2013 09:29

Posledni zachvev pred smrti :)

Jejich srovnani beznych uctu je ke smichu. Kdo chce ucet zdarma s vybery z bankomatu zdarma kdekoliv, tak bere Fio, ktere ma vsechno zdarma ... ne jak Equa, kde je tisic malych podminek drobnym pismem.

 | 
radim  |  19. 09. 2013 09:36

Fio nemá výběry ze všech bankomatů zdarma, jen z těch svých. Ani jsem si u Equy nevšiml žádných podmínek, kromě jedné příchozí platby minimálně 10 000 Kč za měsíc, na což stačí i důchod.

 | 
Jarin.  |  19. 09. 2013 10:00

mam Fio a mam vybery z ostatnich bankomatu zdarma - 2-5 mesicne, staci

 | 
radim  |  19. 09. 2013 10:35

Co je to za kartu a kolik to stojí, jaké jsou podmínky?

 | 
Jarin.  |  19. 09. 2013 11:19

bezna karta

 | 
radim  |  19. 09. 2013 10:39

Aha, už to vidím, za každé 4000 Kč zaplacené tou kartou jeden výběr z cizích bankomatů. To je ale zcela ZÁSADNÍ informace, kterou jste neuvedl. Já za 4000 Kč zaplacené kreditkou dostanu 80 Kč zpět, takže mě by ten jeden výběr z cizího bankomatu stál 80 Kč, což mi přijde šílené. Takže ne, Fio nemá výběry z cizích bankomatů zdarma. U Equy taková podmínka není.

 | 
Jarin.  |  19. 09. 2013 11:24

no, neni nad to zaplatit 4 000 000, to dostanete 80 000 - a TO se vyplatiiiiiiiiiii!

 | 
radim  |  19. 09. 2013 11:31

Nevím, co má znamenat tento prázdný výkřik, ale ano, já za své utracené 4000 dostanu raději 80 Kč než jeden výběr z bankomatu, takovou hodnotu ten výběr pro mě rozhodně nemá. Já jsem spokojen. Ale netvrďte, že má Fio výběry z cizích bankomatů zdarma, když to není pravda.

 | 
Jarin.  |  19. 09. 2013 11:38

ja jsem spokojen - klidne ted si pujdu zdarma vybrat do ciziho bankomatu a zitra zase ;)

 | 
-  |  22. 09. 2013 08:22

když se to vyplatí i obchodníkovi (marže v desítkách až stovkách procent) tak proč ne.

 | 
Patrick Chrz  |  19. 09. 2013 16:57

PR z fiosmetí už zase žhaví klávesnice

 | 
Abracas  |  19. 09. 2013 17:09

Nevíte o čem mluvíte. Equa má jedinou podmínku a to je těch 10 tis jako příchozí platba. Je to jednoduché, chtějí abyste jejich účet používal jako svůj hlavní. A pokud Vám na účet chodí výplata, není to žádný problém. Za to ty 4000 pro každý výběr zdarma u Fio a nebo 30 kaček - to už jako problém vidím... Já nehodlám řešit, jestli už jsem dost utratil, abych si zasloužil výběr zdarma...

 | 
Rosťa  |  30. 09. 2013 18:01

Vzhledem k půjčce - já osobně jsem hledal na internetu pro auto a mohu doporučit půjčku na http://www.nejlepsi-autopujcka.cz/... kde mají opravdu dobré podmínky. Pokud tedy hledáte přímo půjčku na auto.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená