Možná si kladete otázky, jestli vás zaměstnavatel přihlásil k pojištění, aby se vám evidovaly odpracované roky na důchod, zda se vám shodují příjmy na výplatní pásce s příjmy v evidenci ČSSZ, atd. Pokud na otázky tohoto typu hledáte odpovědi, je třeba se tím zabývat dříve než při sepisování žádosti o důchod. Odpovědi vám poskytne portál ČSSZ. Díky němu můžete okamžitě zjistit a zkontrolovat si, jestli váš zaměstnavatel plní všechny povinnosti, které mu náleží. V případě pochybností můžete včas zasáhnout.
„ePortál ČSSZ nabízí další možnost kontroly tzv. šedé ekonomiky,“ vyjádřil své přesvědčení ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun a doplnil: „ePortál ČSSZ je tady právě pro toho, kdo si není jistý, zda je skutečně přihlášen k pojištění a z jakého příjmu za něj zaměstnavatel odvedl pojistné. Ten by měl využít služeb našeho ePortálu, aby si zkontroloval doklady od zaměstnavatele a porovnal je s údaji, které na „jeho kontu“ eviduje ČSSZ“.
Práce na černo se vám do důchodu nepočítá
To, že vám práce na černo sníží výši důchodu je naprosto jasné. Do důchodu se vám započítávají pouze výdělky, které jsou v evidenci ČSSZ. Práce na černo má pochopitelně vliv i na výši důchodu invalidního či pozůstalostního. Nejde tedy jen o důchodce, ale i o mladé lidi, kteří najednou musí pobírat například invalidní důchod a pak se diví, že jej mají tak nízký přesto, že pracovali. I když na černo. Toto potvrzují i pracovníci ČSSZ a okresních zpráv sociálního zabezpečení, kteří často na tvářích svých klientů vidí rozčarování při seznámení s výší jejich důchodu. Podobné je to i u nemocenských dávek.
„ePortál ČSSZ nabízí i další služby, lidé mohou mít přehled o průběhu a zpracování dávek nemocenského pojištění (služba Informace o stavu a průběhu vyřizování žádosti o dávku nemocenského pojištění). V neposlední řadě ePortál ČSSZ nabízí i online služby pro zaměstnavatele či podnikatele,“ informuje ČSSZ.