FinExpert.e15.cz

ENTERPRISE INVESTORS: Nový fond Polish Enterprise Fund VI

Enterprise Investors (EI), největší private equity investor ve střední a východní Evropě, oznámila investiční plány svého nového fondu Polish Enterprise Fund VI (PEF VI). PEF VI s celkovými investičními prostředky 658 miliónů eur je největším private equity fondem, který se kdy orientoval na střední a východní Evropu.

PEF VI byl zřízen v září minulého roku. Do nového fondu v celkové výši 658 miliónů eur, partneři společnosti EI vložili 1,25 procent vlastních zdrojů. Poptávka ze strany existujících i nových investorů byla silná a zájem o fond dvojnásobně převýšil jeho upisovanou hodnotu. Mezi investory, kteří do fondů EI investují opakovaně, patří AlpInvest, CalPERS, EIF, HarbourVest, LGT Capital Partners, MetLife, Partners Group a další mezinárodně uznávané finanční instituce. Novými partnery jsou Adams Street Partners, Allianz Private Equity Partners, Bregal, HRJ Capital, Morgan Stanley Alternative Investment Partners, Pantheon, SUVA a Wilshire. Evropští investoři tvoří 65 procent fondu a američtí investoři vložili 35 procent prostředků.

Polish Enterprise Fund VI se zaměřuje na investice do středně velkých firem a na transakce vyžadující rozvojový kapitál. Fond se zajímá o společnosti v těch sektorech, ve kterých má EI značné zkušenosti – tedy maloobchod a spotřební zboží, průmyslová výroba, podnikatelské a finanční služby, média a telekomunikace, IT, farmaceutický průmysl a zdravotnictví.

„Nový fond se zaměřuje na projekty odkupu a financování rozvoje firem ve všech zemích střední a východní Evropy. Součástí naší strategie jsou další aktivity v České republice, kde jsme už úspěšně investovali do společnosti Grisoft, která je dodavatelem antivirového bezpečnostního softwaru. Máme v plánu stavět na naší schopnosti navazovat skvělé dlouhodobé vztahy s podnikateli a manažerskými týmy, které mají zájem o manažerský kapitálový vstup do firem. Investice nejnovějšího fondu se budou pohybovat v rozpětí 20 až 100 miliónů eur na jednotlivou společnost a vítáme nové návrhy z České republiky,“ řekl Dariusz Prończuk, Managing Partner společnosti Enterprise Investors.

Nový fond EI se podobně jako jeho předchůdci zaměří na Polsko, Rumunsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Slovinsko a pobaltské země – Estonsko, Lotyšsko a Litvu. Navíc bude Polish Enterprise Fund VI prvním fondem společnosti Enterprise Investors, který bude aktivně vyhledávat investiční příležitosti také na Ukrajině a v Chorvatsku.

Společnost Enterprise Investors tvoří tým 30 investičních odborníků, z toho 13 partnerů, kteří pracují v jejích kancelářích ve Varšavě, Bukurešti, Bratislavě a New Yorku.

Společnost je od svého založení v roce 1990 průkopníkem private equity investování ve středoevropském regionu a za posledních 17 let dosáhla mimořádných investičních výsledků. Po uzavření PEF VI,  dosáhl celkový objem prostředků získaných fondy EI 1,6 miliardy eur. Private equity fondy, spravované společností Enterprise Investors, dosud investovaly 1 miliardu eur do 104 společností napříč mnoha sektory v Polsku, Rumunsku, Česku na Slovensku a v Bulharsku.

Enterprise Investors ukončila investice v 88 společnostech, přičemž celkový objem realizovaného výnosu přesáhl 1,2 miliardy eur. Jen v letech 2005-06 série úspěšných ukončení investic vygenerovala společnosti výnos zhruba 460 miliónů eur.

Firma EI v roce 1995 jako první finanční investor v Polsku uvedla společnost na burzu a dokončila 24. primární emisi akcií (IPO) na Varšavské burze cenných papírů (Warsaw Stock Exchange). Výnosy z ukončených investic z veřejných trhů tvoří více než 45 procent celkových realizovaných výnosů firmy.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená