Největšími americkými emitenty ETF podle objemu aktiv v USD jsou Barclays Global Investors (iShares) a State Street Global Advisors (SPDRs). Tvoří až 80 % trhu. Následují PowerShares a Vanguard Group s podílem kolem 5 %. Ostatní emitenti ETF mají na trhu zanedbatelný podíl. Z hlediska příslušnosti emitentů mají v celosvětové nabídce ETF převahu USA nad Evropou (viz NOVINKY FS 13/07). Základním cílem ETF je kopírovat indexy finančních trhů (nejčastěji akciových), kterým se svou výkonností snaží přiblížit. Ve srovnání s podílovými fondy se ve většině případů řídí pasivní investiční strategií.
Na trhu s ETF se samozřejmě projevuje konkurence mezi různými emitenty, kteří se snaží odlišit nejen z hlediska škály kopírovaných indexů nebo výše manažerských poplatků, ale i z pohledu marketingových strategií. Dominantní roli na americkém trhu s ETF však hrají jen dva největší emitenti.
Dva největší emitenti tvoří 80 % trhu
Největším emitentem ETF podle objemu spravovaných aktiv je společnost Barclays Global Investors, která koncem prvního čtvrtletí 2007 nabízela 127 ETF s objemem aktiv pod správou 260 mld. USD. Její ETF se pod značkou iShares dobře ujaly i na evropských trzích a představují ucelenou produktovou řadu, kde najdeme mnoho ETF na globální indexy i regionálně, stylově či sektorově vyhraněné nebo podle tržní kapitalizace definované indexy. Nechybí zde ani takové speciality jako např. komoditní, nemovitostní nebo dluhopisové ETF. Barclays je také poskytovatelem osmi indexových certifikátů (ETN) označovaných jako iPath. Jejich podkladovým aktivem jsou nejčastěji komodity nebo měnové kurzy.
Druhým nejsilnějším emitentem ETF s objemem aktiv přes 100 mld. USD je společnost State Street Global Advisors (emituje ETF zvaná SPDRs). Má také pestrou škálu nabízených ETF, které kopírují akciové indexy definované podle úrovně kapitalizace, investičního stylu, sektorového či regionálního zaměření (s orientací především na rozvíjející se trhy). Na rozdíl od iShares se však SPDRs příliš neobchodují na evropských burzách.
ETF od Barclays a State Street Global Advisors představují největší objemy aktiv na americkém trhu s ETF – tito dva emitenti zaujímají dohromady téměř 80% podíl a na jednu jejich ETF připadá průměrně 2 mld. USD. Mají ovšem v oblibě jiné indexy. Mnoho stylově či kapitalizačně vyhraněných iShares kopíruje indexy řady Russell, zatímco SPDRs podobného ražení v drtivé většině upřednostňují indexy řady Wilshire.
Další čtveřice již hraje druhé housle
Co do počtu různých emitentů je americký trh s ETF hodně „bohatý“. Pokud však uvážíme objem aktiv, vypadá už jeho obrázek jinak. Po dvou nejsilnějších emitentech následuje čtyřčlenná skupina, kde dva emitenti (PowerShares a Vanguard) drží v ETF aktiva po 27 mld. USD a zbývající dva (Merrill Lynch a Bank of New York) po 4 mld. USD. Počtem 75 nabízených ETF však vyniká společnost PowerShares. V její nabídce najdeme asi 50 sektorově orientovaných ETF, jejichž podkladovými aktivy jsou zejména indexy zaměřené na mnohé populární sektory (biotechnologie, informační technologie, energetika, životní prostředí), ale např. i na bankovnictví. Pomineme-li regionálně, stylově vyhraněná nebo komoditní ETF, je její největší chloubou ETF PowerShares QQQ, které replikuje index 100 největších nefinančních společností NASDAQ-100. Z ostatních emitentů ze zmíněné čtveřice má srovnatelný objem aktiv ještě Vanguard. Tato společnost nabízí několik ETF na dluhopisové indexy, které reprezentují kratší i delší dobu splatnosti. Dále mají významnější postavení v její nabídce ETF na akciové indexy rozlišené podle úrovně tržní kapitalizace a růstového či hodnotového stylu. Nechybí ani čtyři ETF s globálním či mezinárodním zaměřením. Z dalších dvou emitentů můžeme ještě zmínit společnost Merrill Lynch, která však nevydává ETF v pravém slova smyslu, ale jim podobné HOLDRs (holding company depository receipts – certifikáty potvrzující vlastnictví akcií jednotlivých společností). Ty jsou nejčastěji zaměřeny na sektor informačních technologií a biotechnologií.
Další emitenti hrají na americkém trhu již jen okrajovou roli. Největší evropský poskytovatel ETF – Deutsche Bank – velkou část své nabídky pro severoamerický trh ETF distribuuje přes PowerShares.
Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 15/2007 dne 27. července 2007.

Další zajímavé články z FOND SHOPu 15/2007: