FinExpert.e15.cz

Emerging markets: Zastaralá nálepka

Dělení světa na rozvinuté a rozvíjející se trhy je překonaný přístup, dřívější rozdíly mezi nimi se rychle stírají,...

... globální akciové indexy nejsou reprezentativní, tvrdí expert.

„Termín rozvíjející se trhy (emerging markets) je zastaralý. Rozvíjející se trhy reprezentují polovinu světové ekonomiky, jejich finanční trhy jsou velké a likvidní. Volatilitou, kvalitou firemního managementu a vládních politik jsou srovnatelné s rozvinutými trhy. Kdysi zřetelné rozdíly mezi rozvíjejícími se a rozvinutými trhy do značné míry zmizely.“ Takto ostře se vyjádřil na konci září na názorové straně Financial Times investiční ředitel Everest Capital Marko Dimitrijevic (1). Svůj názor podepřel řadou argumentů.

Rozvíjející se země, ekonomická síla

Ekonomiky rozvíjejících se trhů rychle rostou a jsou již příliš velké na to, aby mohly být ignorovány. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny je v paritě kupní síly větší než HDP Japonska. Ekonomika Indie je v tomto ukazateli větší než Německo a Rusko větší než Velká Británie. Země BRIC dohromady (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) mají stejně velkou ekonomiku jako západní Evropa. Rozvíjející se země bez BRIC mají stejný podíl na světovém hospodářství jako USA.

Přestože rozvíjející se země disponují značnou ekonomickou silou, jejich finanční trhy jsou investory považovány za malé, nelikvidní a volatilní. To je ale podle Dimitrijevice mýtus, který již neplatí. Finanční trhy v rozvíjejících se zemích zažily v uplynulých 10 letech mohutný rozvoj. Mnoho soukromých i veřejných firem emitovalo akcie na tamních burzách. Tržní kapitalizace na rozvíjejících se trzích podstatně vzrostla a nyní reprezentuje 30 % globální tržní kapitalizace, což je stejně jako USA. Čínské firmy mají dohromady větší tržní kapitalizaci než japonské. Jižní Korea a Taiwan dohromady překonávají ve stejném ukazateli Německo, Brazílie Austrálii atd.

Likvidita na finančních trzích rozvíjejících se zemí také v uplynulých 10 letech dramaticky vzrostla. V roce 2009 se v Číně obchodovalo s cennými papíry více než na NYSE (newyorská burza), V Koreji více než ve Francii, v Indii více než v Kanadě.

Volatilita téměř stejná

Další častý argument proti rozvíjejícím se trhům bývá ten, že jsou volatilní, mají nestabilní a nepředvídatelné vlády, hrozí převraty a revoluce. Ve skutečnosti se volatilita na rozvíjejících se trzích velmi přiblížila volatilitě na rozvinutých trzích, upozorňuje Dimitrijevic. Během extrémního roku 2008 se například akcie na rozvinutých a rozvíjejících se trzích vyvíjely velmi podobně. Shrnuto, velikostí ekonomik, likviditou a volatilitou finančního trhu jsou na tom rozvíjející se trhy zhruba stejně jako rozvinuté.

Tvrzení, že podniky a státní instituce v rozvíjejících se zemích mají nekompetentní a zkorumpované vedení, již také nelze paušálně použít. Za prvé, situace ve většině rozvíjejících se zemí se posunula na vyšší standard. Za druhé, aura poctivosti a kompetentnosti vedení firem a státních institucí v rozvinutém světě v posledních letech značně utrpěla (účetní skandály, praktiky bank, nezvládnuté systematické riziko atd.).

Rozvinuté země dříve vlády rozvíjejících se zemí poučovaly o tom, jak je důležité být tržně orientovaný a nepřipustit protekcionismus. Když jim ale teče do bot, předvádí přesný opak toho, co dříve kázaly. Vztyčují obchodní bariéry a mohutně dotují vlastní podniky.

Nereprezentativní indexy

Přestože se rozvíjející se a rozvinuté trhy natolik přiblížily, stále existuje jeden podstatný rozdíl. Tím je podle Dimitrijevice růst. Akcie na rozvíjejících se trzích v uplynulých 10 letech výkonností výrazně překonaly akcie na rozvinutých trzích (graf 1). Pokles, který začal před 2 lety, ale zasáhl rozvinuté a rozvíjející se země úplně stejně (graf 2). Zatímco investor do akcií na rozvinutých trzích má po 10 letech stěží tolik, co původně investoval, investice do akcií na rozvíjejících se trzích se za stejnou dobu zdvojnásobila (graf 1). „Věřím, že tento rozdíl ve výkonnosti bude pokračovat,“ říká Dimitrijevic. Uvádí tři důvody. Prvním je demografický vývoj a s ním související tempo růstu ekonomiky. Za druhé, základní materiální potřeby v mnoha rozvíjejících se zemích ještě nebyly naplněny a růst z nižší základny bude rychlejší. Za třetí, firmy v rozvíjejících se zemích jsou v porovnání s firmami z rozvinutých zemí méně zadlužené.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Investoři by se měli více zajímat o rozvíjející se trhy, radí závěrem Dimitrijevic. V globálním akciovém indexu MSCI All Country World Index (MSCI ACWI) zabírají pouze 12 %, přitom na globální tržní kapitalizaci se podílejí 30 %, na globální ekonomice 50 % a mají nejlepší růstové vyhlídky. Investoři, kteří budou sledovat zmíněný index, promarní příležitost. Rozvíjející se trhy jsou v něm pod-reprezentovány, míní Dimitrijevic.

Neúprosná demografie

Zmíněný investiční ředitel není sám, kdo sdílí podobné názory. Demografie hraje jednoznačně do karet rozvíjejícím se trhům, míní Ousmene Mandeng z Mezinárodního měnového fondu (2). Stárnutí populace v rozvinutých zemích pravděpodobně zpomalí tempo hospodářského růstu. Ekonomiky rozvíjejících se zemí s mladší populací porostou rychleji. Demografický trend v rozvíjejících se zemích je však oproti rozvinutým jen o několik desetiletí zpožděný, také ony zřejmě časem zestárnou. V mezidobí ale zažijí strmý růst tempa hospodářského rozvoje a spotřeby, podobně jako rozvinuté země v uplynulých desetiletích.

Mandeng také souhlasí s názorem, že rozvíjejícím se zemím pomůže nízká zadluženost (firem i států). Tzv. globální rebalancování, s nímž se do budoucna počítá jako s jediným prostředkem, jak zamezit dalším finančním a ekonomickým turbulencím globálního charakteru, bude postupně zvyšovat spotřebu v rozvíjejících se zemích.

„Rozvíjející se trhy jsou předurčeny překonávat hospodářsky rozvinuté trhy ve středním a delším horizontu,“ říká Mandeng. Předpovídá také posilování měn rozvíjejících se zemí vůči měnám rozvinutých zemí. Z pohledu investorů v rozvinutých zemích bude měnový vývoj ještě podporovat nadvýkonnost akcií na rozvíjejících se trzích, míní Mandeng.

Nadvážit EM?

Investoři v minulosti podvažovali rozvíjející se trhy z důvodu vyšších rizik. Nyní je čas rizika přehodnotit. Na rozvinutých trzích hrozí možná víc rizik než na rozvíjejících se, upozornil Ed Kuczma, analytik Van Eck Global (3). Zadluženost je příkladem jednoho z rizik.

Podle studie McKinsey Global Institute (4) vstupuje rozvinutý svět do éry pomalého ekonomického růstu. To se odrazí na nižší průměrné reálné výkonnosti akcií. Od roku 1980 ekonomiky rozvinutých zemí v průměru rychle rostly. Finanční trhy trend následovaly. Co se hospodářství týká, vstupuje rozvinutý svět podle závěrů studie do stádia výrazně pomalejšího tempa hospodářského rozvoje, než na jaký byl doposud zvyklý. Je těžké najít, co by mělo být zdrojem růstu. Co se trhů týká, porostou v průměru stejně jako celá ekonomika, tedy pomalu. Jiná je situace na rozvíjejících se trzích, kde zdroje hospodářského růstu a výkonnosti akcií najít lze. Rozvíjejícím se trhům předpovídá studie rychlejší zotavení z recese, tzv. V-shaped recovery.

Solidní fundamenty rozvíjejících se trhů lákají k nadvážení nad podíl v indexu. Některé investiční společnosti to ve svých analýzách přímo doporučují (5).

Zdroje:

  1. Financial Times: „Emerging market label is obsolete“, Marko Dimitrijevic, 28. září 2009.
  2. Financial Times: „Emerging markets must take up the slack“, Ousmene Mandeng, 23. září 2009.
  3. Index Universe: „Ed Kuczma: Brazil is best, China is fading“, Cinthia Murphy, 2. říjen 2009.
  4. McKinsey Global Institute: „Global capital markets: Entering a new era“, září 2009.
  5. ING Investment Management: „We overweight emerging markets“, 1. říjen 2009.
Článek vyšel v časopisu FOND SHOP.
 
Klepněte pro větší obrázek 
  
Další články z časopisu FOND SHOP 20/2009:

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená