FinExpert.e15.cz

Elektronickou nebo embosovanou platební kartu?

Obyčejnou elektronickou platební kartu dostane při založení účtu v bance každý. Roční vedení mnoho nestojí a sobotní nákup s ní téměř vždy zaplatíte. K čemu jsou tedy embosované platebky, které jsou dražší a navíc i snadněji zneužitelné?
Elektronickou nebo embosovanou platební kartu?

Platební kartu získá každý klient při založení běžného účtu a může díky ní vybírat hotovost z bankomatů nebo platit v obchodech. Většina u nás vydávaných platebních karet k běžnému účtu je elektronických, ale je možné si zažádat i o kartu embosovanou.

Kreditní nebo debetní
Platební karta může být kreditní, nebo debetní. Kreditní platební karty umožňují klientovi čerpat dohodnutý úvěrový rámec u banky a zpravidla mají bezúročné období (30–60 dnů), během kterého lze dluh vrátit bez placení úroků. Vydání kreditní karty ale není úplně jednouché, protože banka po klientovi požaduje dostatečnou bonitu.

Debetní karty jsou svázány s běžným účtem, a pokud chcete zaplatit nějaké zboží nebo vybrat z bankomatu, musíte mít na kontě požadovanou sumu peněz. Nicméně jak podle označení vyplývá, můžete se dostat do debetu, tzn. čerpat peníze z účtu, i když je tam fyzicky nemáte. K tomu může dojít například při použití embosované platební karty (viz dále), kdy zúčtování peněžní transakce trvá týden a více.

Elektronické karty jasně vedou
Protože jsou elektronické karty vydávány ke každému běžnému účtu, je jich logicky nejvíce. Setkat se můžete se dvěma typy – Visa Electron a Maestro. Číslo karty je pouze natištěné a není tak možné platit přes offline terminály (viz dále). Výhodou elektronických karet je nízký poplatek za jejich vedení (200–400 Kč ročně) a jejich blokace při ztrátě nebo odcizení. Jakmile kartu zablokujete, je nemožné ji zneužít. Nevýhodou ale je, že ne každý obchodník disponuje elektronickým platebním terminálem.

Embosované platebky – drahé offline karty
Základním rozdílem oproti elektronické platební kartě je reliéfní písmo, kterým jsou na embosované kartě zobrazeny údaje (číslo karty, jméno majitele a platnost karty). Díky tomu je možno platit za zboží nebo služby i přes tzv. offline terminály (imprintery, lidově žehličky). Celá transakce probíhá tak, že prodavač vloží kartu do imprinteru a otiskne všechny údaje na speciální formulář, který pak zákazník podepíše. Na rozdíl od elektronických karet není platba okamžitě odečtena z účtu zákazníka. Je důležité zmínit, že embosovanou platebkou nejde platit za zboží v neomezené výši – každý obchod má nastaven limit (tzv. floor limit) a pokud cena zboží nebo služby tento limit překročí, musí prodavač platbu ověřit telefonem u banky. Výhodou embosovaných karet je existence více platebních míst. Naopak nedostatkem je vyšší cena za vedení a jistá možnost zneužití i po nahlášení ztráty.

Typy platebních karet
Do asociace karet MasterCard patří elektronické karty Cirrus a Maestro, v embosované verzi pak EC/MC Standard. Bonitním klientům se nabízí karta EC/MC Gold. Elektronické karty Visa zastupuje typ s označením Electron. V oblasti embosovaných pak najdete Visa Classic, Visa Silver a Visa Gold (poslední dvě jsou určeny vysoce bonitním klientům). Nejlepší kartu, kterou můžete od asociace Visa získat, je verze Platinum.

Co musím splnit?
Pokud se rozhodnete zažádat o embosovanou platební kartu, musíte splnit některé podmínky banky. Většinou banky požadují vedení účtu déle než měsíc a někdy i potvrzení o příjmu. Často je také nutný určitý disponibilní průměrný zůstatek po dobu jednoho měsíce (Česká spořitelna požaduje 20 000 Kč, eBanka chce 70 000 Kč).

Zahraničí a internet
Drtivá většina vydávaných platebních karet (elektronických i embosovaných) je mezinárodních a nesou logo asociace Visa nebo MasterCard. Kromě dvou největších asociací vydávají embosované karty i American Express a Diners Club. Při cestách do zahraničí (zvláště do exotických zemí) se informujte o poměru bankomatů a obchodů přijímajících danou značku. Například v některých zemích Jižní Ameriky mají převahu spíše karty s logem Visa. Jaký typ karty při cestách do zahraničí zvolit? Elektronickou, nebo embosovanou? Obecně platí, že pro placení v zahraničí je lepší embosovaná platební karta.

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: banky
Pozn.: V tabulce jsou uvedeny roční poplatky. Data byla zjišťována ke dni 14. 10. 2003.

V době internetových obchodů se můžete setkat s možností zaplatit za zboží platební kartou. V případě elektronické verze byste neuspěli – vždy se vyžaduje embosovaná platebka. Pokud se bojíte zneužití karty, můžete zkusit specializovaný produkt, který nabízí eBanka, GE Capital Bank a Komerční banka. Jedná se o internetovou „kartu“ EC/MC, kterou představuje pouze číslo karty a PIN na malém kousku papíru. Její výhodou je, že si můžete před platbou jednoduše nastavit limit (pomocí služby internetového bankovnictví). V praxi to vypadá následovně – vyhlédnete si například publikaci za 30 USD v obchodě www.amazon.com. Nastavíte si limit pro kartu cca 2 000 Kč (cena knihy + poštovné). Nové nastavení se projeví následující den a vy si můžete knihu objednat. Navíc máte jistotu, že i v případě zneužití karty vám z účtu zmizí maximálně 2 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: banky
Pozn.: V tabulce jsou uvedeny roční poplatky. Data byla zjišťována ke dni 14. 10. 2003.

Pojištění ke kartě
Vydání embosované karty je zpravidla zdarma. Roční vedení vás může vyjít až na 1 000 Kč, ale poplatek vždy závisí na mnoha skutečnostech. V první řadě na tom, o jakou kartu se jedná (Visa Gold bude dražší než Visa Classic). Druhým aspektem ovlivňujícím cenu za vedení karty jsou služby, které se ke kartě vážou. Zvláště pak rozšíření o cestovní pojištění, které se může do výsledné ceny promítnout. Navíc některé banky ke svým kartám nabízejí lepší, jiné horší pojištění.

Nejlepší kombinace?
Jakou kartu si tedy vybrat? Investovat více peněz do embosované platebky a mít tak zajištěno, že za zboží zaplatíte vždy a všude? Nebo chcete raději bezpečnost a nižší poplatky? Ideálním řešením je kombinace elektronické platební karty na výběry z bankomatu (a občasné platby v obchodech) a embosované kreditní karty k úhradě mimořádných a dražších nákupů. Pro online platby je nejlepší využít specializovaných produktů – například internetové karty EC/MC od eBanky (roční vedení 150 Kč), Komerční banky (roční vedení 65 Kč) nebo GE Capital Bank (roční vedení 108 Kč).

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená