FinExpert.e15.cz

Elektronické podání daně z příjmu

Již dva roky je u nás možné podávat některé typy daňových přiznání elektronicky. Nutností je v takovém případě použít kvalifikovaný elektronický podpis.
Elektronické podání daně z příjmu

Termín podání přiznání k dani z příjmu za rok 2004 se kvapem blíží. Poslední týden v březnu každoročně praskají finanční úřady ve švech. Statisíce malých podnikatelů a fyzických osob přešlapují před podatelnami a nervozita houstne. Není divu, protože vyplňování daňových přiznání stále působí mnoha lidem potíže. Ze všech stran jsme sice přesvědčováni o tom, jak snadné formuláře k vyplnění jsou, ale člověk se některých pocitů hned tak nezbaví. A fialovo-růžové daňové přiznání může leckoho doslova vyděsit.

Od roku 2003 je u nás možné podávat daňová přiznání k některým daním plně elektronicky. Konkrétně se jedná o přiznání k dani z příjmu fyzických osob (formulář A i B), k dani z příjmu právnických osob, k dani z přidané hodnoty, k dani silniční a k dani z nemovitostí. Pokud se poplatník rozhodne podat své přiznání výhradně elektronicky, bude k tomu potřebovat kvalifikovaný elektronický podpis. Nicméně je třeba rovnou upozornit, že finančním úřadům se stejně musí doručit v klasické papírové podobě přílohy. Většinou je však možné přílohy doručit později, takže se o „vstřícnost“ vůči poplatníkovi určitě jedná.

 

Elektronický podpis

 

Pokud se letos rozhodnete k plně elektronickému podání přiznání, budete především potřebovat příslušný certifikát. Ten lze získat u společnosti První certifikační autorita, a.s. (www.ica.cz). Kvalifikovaný certifikát standard příjde ročně na 752 Kč vč. DPH. Pokud zašlete na finanční úřad e-mail s podáním bez elektronického podpisu, nikdo se zprávou nebude zabývat. V opačném případě máte pro letošek vystaráno.

 

Není to trochu málo?

 

Může se vám zdát, že za 752 Kč to nestojí. Zkrátka: Za moc peněz málo muziky. Pokud jde o pouhé podání přiznání k dani z příjmu, je to oprávněný pocit. Pro běžnou fyzickou osobu bude ve většině případů patrně výhodnější si na úřad zajít. Certifikát se „vyplatí“ spíše při využívání celého spektra možností (především při podávání přiznání k dani z přidané hodnoty). Je možné, že v budoucnosti dojde ke snížení ceny za certifikát a k rozšíření možností k jeho uplatnění. V takovém případě by se mohl certifikát stát stejně běžným dokladem, jako je například občanský průkaz.

 

E-tiskopisy

 

Podstatně nosnější je pro většinu z nás možnost podání daňových přiznání formou tzv. e-tiskopisů. To jsou formálně tytéž formuláře, na kterých bychom daňová přiznání stejně museli podávat, ale jsou vyplňovány prostřednictvím počítače. Už mnoho let dobře slouží nejrůznější daňové kalkulačky, drobné aplikace, které se vždy vynoří v období únor – březen. Především zaměstnanci mzdových účtáren by mohli vyprávět, kolik díky nim ušetřili času při ročním zúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti. V posledních letech se otevřela možnost využít elektronických aplikací nejen k prostému výpočtu daňové povinnosti, ale i k vyplnění daňového přiznání samotného. Finanční úřady totiž převezmou každé daňové přiznání, které formálně odpovídá aktuálně vydanému formuláři. Jen pro zajímavost uveďme, že aktuální platnost je vyjádřena verzí vzoru uvedeného vždy drobnými písmeny dole na úvodní straně formuláře. Verzi formuláře je nutné ověřovat vždy při dodatečném podávání přiznání k dani.

E-tiskopisy jsou skutečně silným nástrojem pro každého, kdo si není jistý, anebo si prostě chce ušteřit čas i námahu. Vedle komerčních balíků, které obsahují množství nejrůznějších dokumentů i z mimodaňové oblasti, můžete využít i řadu jednoúčelových utilitek, kterých je „plný internet“. Doporučuji vám nabídku EPO Ministerstva financí na stránce http://adis.mfcr.cz/adis/jepo/index.html. (Formuláře pro přiznání k dani z příjmu za rok 2004 jsou na této stránce k dispozici od 7. 3. 2005.) Elektronické podání pro daňovou správu je jakýsi mezistupeň mezi prostým „papírovým“ a plně elektronickým prodáním. Poslouží stejně dobře majitelům kvalifikovaného certifikátu i všem ostatním. Uvidíte, že e-tiskopisům příjdete brzy na chuť.

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Děkuji, nemám zájem ....
L-Core
1. 4. 2005, 15:20
Re: Děkuji, nemám zájem ....
roztočto
30. 3. 2005, 18:50
Re: Děkuji, nemám zájem ....
Roman
14. 3. 2005, 17:52
Děkuji, nemám zájem :-)
L-Core
12. 3. 2005, 13:28
Požadavky
Adam
12. 3. 2005, 12:42

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená